Reklama

Hydrolaty mają niezwykłe działanie odżywcze i pielęgnacyjne, a najlepsze w nich jest to, że możemy dokładnie wybrać, jakiego działania od nich potrzebujemy! Na rynku znajdziecie wiele rodzajów hydrolatów na przykład oczarowy, różany lub aloesowy. Są bardzo delikatne i nie powodują podrażnień, a także mają zbliżone pH do naszego naturalnego odczynu skóry. Sprawdźcie, jak używać hydratów!

Reklama

Spis treści:

  1. Hydrolat co to?
  2. Hydrolat do twarzy
  3. Hydrolat do włosów
  4. Hydrolat różany
  5. Hydrolat lawendowy
  6. Hydrolat oczarowy
  7. Hydrolat aloes
  8. Hydrolat z czystka
  9. Hydrolat malinowy

Co to jest hydrolat?

Hydrolat to esencja, która powstała wskutek destylacji roślin z parą wodną. Proces ten polega na rozdzieleniu ciekłego wywaru, a następnie skroplenie jego składników, tak by wyizolować konkretne składowe. W procesie tym powstają olejki eteryczne oraz woda podestylacyjna. Pozostała woda, do której przeniknęły cząstki roślin i niewielka ilość olejku to hydrolat.

Tak więc prościej - hydrolaty to czyste esencje roślinne, podobnie jak olejki eteryczne, tylko bardziej rozcieńczone. Tego rodzaju esencja może być bezpośrednio nakładana na skórę. Najczęściej stanowi naturalny zamiennik mgiełki zapachowej lub toniku.

Hydrolat do twarzy

Roślinne hydrolaty mają niezwykłe działanie odżywcze i pielęgnacyjne. Każdy rodzaj hydrolatu ma nieco inne właściwości i jest przeznaczony do określonego rodzaju cery. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że mają one pH zbliżone do naturalnego pH naszej skóry. Są niezwykle delikatne i nie powodują podrażnień, a ich zapach jest zdecydowanie bardziej subtelny niż w przypadku olejków eterycznych.

Hydrolaty mają zastosowanie w naturalnej pielęgnacji skóry twarzy. Najczęściej wykorzystywane są do oczyszczania, tonizowania oraz nawilżania skóry. Woda kwiatowa używana jest także jako składnik domowych maseczek do twarzy lub odświeżająca mgiełka pielęgnacyjna do twarzy.

Jeżeli używamy hydrolatu jako toniku, nakładamy go na oczyszczoną skórę na twarzy, następnie przechodzimy do dalszych etapów rutyny pielęgnacyjnej, takiej jak krem czy serum. Warto pamiętać, że produkty nawilżające nakładamy w momencie, kiedy nasza twarz jest jeszcze wilgotna od hydrolatu.

Hydrolat do włosów

Hydrolaty do włosów mogą mieć kilka zastosowań. Pierwszym z nich jest ukojenie skóry głowy - regulują wydzielanie sebum, łagodzą i nawilżają skalp, a dodatku są pomoce dla osób, które zmagają się z łupieżem białym czy przetłuszczająca się skóra głowy. Są również takie hydropaty, które stymulują cebulki włosów do pracy i zapobiegają wypadaniu włosów, czyli działają trochę jak wcierki. Hydrolat na włosy możemy potraktować również jako delikatną odżywkę, która doda miękkości i blasku kosmykom. Hamuje ich puszenie się i elektryzowanie, a także wpływa na ich kondycje. Warto też wiedzieć, że na przykład hydrolat lawendowy będzie idealnie sprawdzał się do włosów farbowanych, a rumiankowy delikatnie rozjaśni włosy, tworząc naturalne refleksy.

Właściwości hydrolatu różanego

Hydrolat różany nadaje się do każdego rodzaju cery, a jego działanie jest uniwersalne. Doskonale tonizuje i nawilża skórę, a do tego ma właściwości przeciwzmarszczkowe. Najczęściej pozyskuje się go z róży damaceńskiej. Dzięki zawartości kwasu galusowego, działa na skórę oczyszczająco i wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego róża jest częstym dodatkiem do toników i kremów do cery naczynkowej.

W składzie hydrolatu z róży znajduje się także duża ilość naturalnej witaminy C, B oraz K, które wykazują silne działanie rozjaśniające i przeciwzmarszczkowe, dlatego mogą stosować go także osoby z cerą dojrzałą.

Hydrolat lawendowy - jak działa?

Hydrolat lawendowy ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne oraz reguluje wydzielanie sebum. Łagodzi stany zapalne i regeneruje naskórek. Po jego użycia cera jest rozświetlona, wygładzona oraz jędrniejsza. Przeznaczony jest przede wszystkim do cer tłustych, mieszanych bądź problematycznych.

Hydrolat oczarowy

Esencja wodna z oczaru ma silne działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Świetnie sprawdzi się jako środek łagodzący podrażnioną skórę. Stosuje się najczęściej przy cerze naczynkowej lub wrażliwej.

Hydrolat z aloesu - właściwości

Hydrolat aloesowy zawiera wiele nawilżających i łagodzących polisacharydów, co w skrócie znaczy, że doskonale pielęgnuje skórę, dba o jej kondycję i odświeża ją w ciągu dnia. Oprócz tego zawiera minerały, witaminy, enzymy, które składają się na rewelacyjne efekty stosowania - możemy liczyć, że skóra będzie gładka, napięta i pełna blasku. Hydrolat aloesowy możemy stosować również na włosy, a one nam za to podziękują! Już po kilku tygodniach używania zauważymy, ze kosmyki będą sprężyste, sypki i miękkie w dotyku, a w dodatku nawilżone!

Hydrolat z czystka

Hydrolat z czystka ma działanie przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie działa również regenerująco, dlatego pokochają go skóry trądzikowe i tłuste. Pomoże uporać się ze stanami zapalnymi, nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, a także rozjaśnia przebarwienia. Oprócz tego stosując hydrolat z czystka możecie liczyć na nawilżenie, wygładzenie i rozświetlenie przebarwień skórnych i zniwelowane cienie pod oczami.

Hydrolat malinowy - jak stosować?

Hydrolat malinowy przede wszystkim działa przeciwstarzeniowo i wygładzająco. Chroni skórę, regeneruje ją i łagodzi podrażnienia, a także koi. Po regularnym stosowaniu go zauważycie, że skóra będzie napięta, elastyczna i jędrna, a także zyska naturalny blask. Hydrolat malinowy świetnie sprawdzi się po zabiegu z peelingiem enzymatycznym, warto jednak pamiętać, że tak naturalne kosmetyki mogą uczulać, dlatego wykonajcie próbę uczuleniową przed aplikacją na twarz.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane