Reklama

Jagody acai są owocami jagody brazylijskiej o intensywnie fioletowej barwie. Są lepszym antyoksydantem niż żurawina czy malina. W swoim składzie zawierają m.in. witaminy A, C, E, ale też witaminy z grupy B, magnez, wapń, fosfor, potas, cynk, miedź, kwas ferulowy i epikatechiny. To dzięki nim sprawdzają się na twarz, włosy, ale też wspomagają procesy odchudzania. Dostępne są w postaci soku, tabletek lub w formie składników kosmetyków do pielęgnacji.

Reklama

Właściwości jagód acai

Jagody acai są popularne głównie ze względu na opóźnianie procesów starzenia i jako środek wspomagający odchudzanie. Stosowane w drugim przypadku przyspieszają przemianę materii. Są jednak dość kaloryczne. W ich 100 g znajduje się aż 80 kalorii. Tym samym wspomagają procesy trawienne, wzmagają uczucie sytości, pozwalając ograniczyć spożywanie posiłków. Jagodami acai nie warto się jednak zajadać. Mogą przynieść odwrotny skutek, a przy tym doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych.

Wśród właściwości jagód acai znajdują się ponadto:

  • wzmacnianie odporności,
  • zdolności pobudzające,
  • regulacja poziomu cholesterolu we krwi,
  • wzmacnianie po wysiłku fizycznym,
  • łagodzenie stresu,
  • wzmacnianie kości,
  • ułatwiania przepływu krwi,
  • wspomagające pracę serca,
  • hamowania rozwoju komórek nowotworowych.

Zobacz także: Wolne rodniki – czym są i jak z nimi walczyć?

iStock

Działanie jagód acai na twarz

Jagody acai są stosowane w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, głównie dla cery dojrzałej, suchej, potrzebującej odżywienia. Znajdziemy je w kremach, żelach, tonikach, ale także serum.

Ze względu na właściwości antyoksydacyjne hamują działanie wolnych rodników, co sprawia, że są doskonałym składnikiem produktów anti-aging. Spowalniają tym samym procesy starzenia się cery, opóźniają pojawianie się zmarszczek, mogą spłycać te widoczne i poprawiają elastyczność skóry. Co więcej, jagody acai neutralizują skutki promieniowania UV. Dodatkowo, działają nawilżająco i wygładzająco na cerę.

W formie olejku, jagody acai działają przeciwzapalnie. Zawdzięczają to obecności kwasów omega-9 i omega-6. Mogą być stosowane więc w walce z przebarwieniami. Warto jednak pamiętać, że olejek ten może mieć jednak działanie komedogenne. Co więcej, jagody acai zmiękczają zrogowaciałą i popękaną skórę, ale też mogą być stosowane na worki oraz cienie pod oczami czy kurze łapki.

Do kosmetyków z jagodami acai należy m.in. seria Ziaja, która skupia się wokół profilaktyki pierwszych zmarszczek. Tonik "antyoksydacja" do skóry zmęczonej, pozbawionej blasku i wrażliwej zyskał najwyższe oceny w KWC.

Zobacz także: Najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe już od 7 zł [top 6]

Działanie jagód acai na włosy

W produktach na włosy, jagody acai działają regenerująco, ograniczając ich wypadanie. Zabezpieczają włosy na całej ich długości, redukując ich łamliwość, ale też wykruszanie się i przesuszanie. Dzięki nim pasma stają się gładkie i lśniące. W formie olejku mogą być doskonałym emolientem, który ukoi również skórę głowy. Uszczelni też końcówki i zabezpieczy je przed rozdwajaniem. Ograniczy też puszenie się włosów. Jagody acai chronią też włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zapobiegają tym samym utracie przez nie wilgoci, pojawianiu się sztywnych pasm, czy ich rozjaśnianiu.

Odżywka do włosów Petal Fresh to jeden z produktów, które wykazują takie działanie. Pozbawiona sls, naturalnie pielęgnuje włosy.

Reklama

Zobacz także: Szampony bez SLS, które kupisz w Rossmannie - TOP 3

mat. prasowe
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane