Reklama

Krostki na rękach często są nie tylko problemem estetycznym. Może im bowiem towarzyszyć uciążliwe swędzenie, a ich obecność wskazywać na znacznie poważniejszą dolegliwość. Dlatego krostki pokrywające ramiona, przedramiona czy dłonie warto pokazać lekarzowi. Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny krostek na rękach
  2. Swędzące krostki na rękach
  3. Drobne krostki na rękach
  4. Czerwone zmiany skórne na rękach
  5. Krosty ropne na rękach

Przyczyny krostek na rękach

Przyczyny powstawania krostek na rękach i sposoby walki z nimi poznamy, jeżeli przeanalizujemy, jak one wyglądają, gdzie dokładnie się pojawiają i w jakich okolicznościach. Wysypka bywa objawem ciężkiej choroby, a często jest lekceważona i zauważana dopiero wtedy, gdy zajmie większy obszar skóry lub pojawią się dodatkowe objawy. Niektóre zmiany skórne mogą wskazywać także na alergie lub zakażenie gronkowcem.

Zmiany skórne pojawiają się najczęściej z powodu:

  • alergii kontaktowej (skórnej),
  • alergii pokarmowej,
  • infekcji wirusowej i grzybiczej,
  • nadkażenia skóry,
  • otyłości,
  • cukrzycy i problemów z gospodarką hormonalną,
  • stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

Swędzące krostki na rękach

Krostki na rękach (w tym także dłoniach), które mają postać swędzących wyprysków mogą być objawem alergii pokarmowej, a zwłaszcza nietolerancji glutenu. Należy więc ją potwierdzić. Za to swędzące krostki na rękach, które dotyczą tylko obszaru dłoni mogą być objawem uczulenia na kosmetyki (a zwłaszcza na detergenty) lub biżuterię (pierścionki, bransoletki). Krostki mają wtedy zazwyczaj postać wypełnionych płynem pęcherzyków i towarzyszy im swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Getty Images

W takim przypadku należy zidentyfikować produkt, który powoduje reakcję alergiczną (to może być mydło do rąk lub płyn do zmywania naczyń) i wymienić go na taki, który nie będzie wywoływał reakcji alergicznej. Jeżeli zaś krostki na dłoniach są skutkiem uczulenia na biżuterię – a konkretnie zawarty w niej nikiel lub złoto – trzeba z takiej ozdoby zrezygnować.

Zobacz także: Uczulenie na hybrydy - jak wygląda i jak je wyleczyć [Zdjęcia]

Uczulać i powodować różne objawy skórne mogą także kosmetyki i płyny do prania, które do tej pory nie dawały takich objawów. Czerwone krostki, które swędzą pojawią się wtedy zazwyczaj nie tylko na rękach, ale także na nogach, szyi czy brzuchu. Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

Drobne krostki na rękach

Bardzo drobne krostki na rękach, przypominające podskórną kaszkę, które z reguły nie swędzą i nie są zaczerwienione, to najczęściej zmiany skórne wywołane przez alergię pokarmową lub alergię kontaktową. Wysypka pojawia się jakiś czas po kontakcie z alergenem i takie problemy skórne, mimo że z pozoru niezbyt problematyczne, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoznać alergen, który powoduje wypryski.

Zmiany pojawiające się na rękach mogą także świadczyć o poważnych chorobach. Krostki na rękach i przedramionach, które układają się w okręgi to objaw ziarniaka obrączkowego – samoistnej choroby zapalnej, którą zwalcza się stosując preparaty miejscowe.

Jeśli z kolei drobne krostki, jak i skóra wokół nich jest zaczerwieniona, a poprzednio spędziliśmy wiele czasu na słońcu, to naprawdopodobniej obserwowane zmiany skórne to objaw oparzenia słonecznego. Okolicy zmian skórnych towarzyszyć będzie także obrzęk i tkliwość. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie łagodzących kosmetyków z panthenolem, pomocny będzie także domowy sposób w postaci nakładania jogurtu bądź kefiru w celu zredukowania zmian zapalnych.

Czerwone zmiany skórne na rękach

Czerwone grudki pokrywające ramiona to zwykle objaw rogowacenia okołomieszkowego. Tego typu krostki na rękach usuniemy zazwyczaj stosując m.in. odpowiednie kosmetyki. W ich składzie powinniśmy szukać składników, które będą złuszczały naskórek oraz go nawilżały – na przykład:

  • mocznik,
  • kwas mlekowy,
  • kwas salicylowy,
  • pantenol.

Jeśli jednak czerwone krosty przybierają formę dużych wykwitów skórnych, warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli zauważymy występowanie objawów ogólnoustrojowych - osłabienie, swędzenie, gorączkowanie.

Getty Images

Krosty ropne na rękach

Krostki na rękach – a dokładnie dłoniach – które mają postać swędzących i łuszczących się czerwonych plam, grudek i pęcherzyków to zwykle efekt zakażenia bakteriami (np. powodującym liszajca zakaźnego gronkowcem złocistym), grzybami lub pasożytami (np. świerzbowcem).

W takim przypadku konieczne jest zachowanie wyjątkowej ostrożności i higieny, żeby nie zarazić chorobą innych osób. Trzeba też zgłosić się do lekarza, gdyż tego typu choroby często wymagają długotrwałego leczenia.

Reklama

Krosty ropne na ramionach to rodzaj zmian skórnych, za którymi stać może także trądzik. Jeśli zmiany skórne przybierają postać wyprysków wypełnionych żółtych płynem, to najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych na rękach. Pomoce będzie wtedy złuszczanie skóry ramion, najlepiej za pomocą peelingów kwasowych.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane