Krosty na głowie – pryszcze i strupy na skórze głowy: przyczyny i pielęgnacja
Krosty na głowie najczęściej są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji i nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Ich powodem może być także zapalenie mieszków włosowych, a krosty i strupki to jedynie objaw. Aby się ich pozbyć, powinniśmy zadbać o odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie skalpu, a także zakwaszenie skóry.

- Laura Grzelak
Krosty na głowie najczęściej pojawiają się osób, które mają problem z nadmiernych przetłuszczeniem się włosów i tłustą skórą, jednak nie jest to regułą. Stosowanie w tym przypadku mocno oczyszczających kosmetyków w celu pozbycia się pryszczy z głowy jest dużym błędem i powoduje jeszcze większy nawrót problemu. Krostek na głowie najłatwiej pozbyć się regularną i sumienną pielęgnacją - częstym mycie włosów delikatnymi szamponami, regularnymi peelingami skalpu oraz płukankami zakwaszającymi.
Spis treści:
- Przyczyny krost na głowie
- Swędząca skóra głowy i krostki
- Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach
- Ropne krosty na głowie - zdjęcia i przyczyny
- Czy bolące krosty na głowie to objaw trądziku
- Swędzące krosty na głowie a grzybica i łuszczyca
- Jak pozbyć się wyprysków na skórze głowy
Przyczyny krost na głowie
Pryszcze na głowie powstają w wyniku nadprodukcji sebum, podobnie jak trądzik na twarzy. Kiedy gruczoły łojowe są nadmiernie aktywne, zatykają pory skóry, co skutkuje pojawieniem się krostek. Dodatkowo pory mogą być zatkane przez kosmetyki lub martwy naskórek. Niezwykle ważna jest w tym przypadku odpowiednia pielęgnacja oraz prawidłowe mycie głowy.
Tego typu zmiany skórne na głowie mogą być również objawem zapalenia mieszków włosowych lub łuszczycy, a nawet grzybicy skóry głowy. Zazwyczaj występują wtedy również inne objawy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie skóry. Występowanie krostek i świądu ma także związek z alergią na kosmetyki do włosów. Jeśli dodatkowo nagle pojawił się łupież, bardzo możliwe, że stosowany przez nas szampon jest zbyt silny dla skalpu.
Swędząca skóra głowy i czerwone krosty na głowie
Swędząca skóra głowy i krostki to problemy, które mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak łupież, trądzik łojowy, grzybica skóry głowy, reakcja alergiczna, a nawet nadmierny stres. W przypadku utrzymywania się tych objawów, ważne jest, żeby skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać dokładną diagnozę i odpowiednie leczenie. Dermatolog lub lekarz rodziny mogą przepisać odpowiednie leki, takie jak szampony przeciwgrzybicze, sterydy lub antybiotyki, w zależności od przyczyny i skali problemu. W celu złagodzenia objawów, warto unikać używania szamponów z SLS-ami i kosmetyków, które mogą podrażniać skórę głowy - na przykład wcierek z alkoholem.

Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach
Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny skóry, który może powodować ból, zaczerwienienie i swędzenie. Objawem mogą być również strupki i krosty we włosach. Może być spowodowane przez bakterie lub grzyby, które powodują infekcje. Zapalenie występuje najczęściej na skórze głowy z nadmierną produkcją sebum lub w wyniku uszkodzenia skóry głowy, na przykład po zabiegach fryzjerskich. Pojawia się także przy częstym noszeniu syntetycznych czapek, goleniu głowy lub zbyt częstym myciu skalpu.
Ropne krosty na głowie - zdjęcie i przyczyny
Ropne krosty na głowie mogą mieć różne przyczyny, najczęściej to:
- Trądzik - może występować nie tylko na twarzy, ale również na skórze głowy.
- Grzybica skóry głowy - może prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
- Liszajec zakaźny - to choroba skóry spowodowana przez bakterie, która powoduje powstawanie ropnych krostek na skórze głowy.
- Infekcje bakteryjne - mogą prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
- Łuszczyca - choroba autoimmunologiczna, która może powodować powstawanie łuszczących się plam na skórze głowy, które mogą pękać i zakażać się, co może prowadzić do powstawania ropnych krost.
- Reakcje alergiczne - na składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów, farby do włosów lub inne produkty mogą powodować powstawanie ropnych krost na skórze głowy.
- Uszkodzenia skóry - otarcia, skaleczenia, rany na skórze głowy mogą zakażać się bakteriami i prowadzić do powstawania ropnych krost.

Czy twarde bolące krosty na głowie to objaw trądziku
Bolesne krosty na głowie mogą być objawem trądziku łojotokowego, który jest stanem zapalnym gruczołów łojowych. Łojotok może występować na skórze twarzy, klatki piersiowej, pleców i skórze głowy. Objawy na skórze głowy obejmują pojawienie się krostek, które są czerwone, bolesne i wypełnione ropą.
Trądzik na skórze głowy może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak nadmierna produkcja łoju, zmiany hormonalne, stres, dieta i nieodpowiednia higiena. Jeśli wraz ze zmianą pielęgnacji na delikatną dla powierzchni skóry głowy, problem choroby skóry nie ustępuje, lekarz może przepisać odpowiednią kurację.

Swędzące krosty na głowie a grzybica i łuszczyca
Swędzące krosty na skórze głowy mogą być objawem różnych chorób skóry, w tym grzybicy oraz łuszczycy.
Grzybica skóry głowy, zwana również łupieżem, jest spowodowana przez grzyby, które infekują skórę głowy i wywołują zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie skóry. Objawem grzybicy skóry głowy mogą być również krostki i wypryski. Może rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z inną osobą lub zwierzęciem, dzielenie się z zarażoną osobą jedną szczotką lub innymi przedmiotami osobistymi. Czynniki takie jak stres, zmiany hormonalne, osłabienie układu odpornościowego, a także nieprawidłowa higiena osobista mogą zwiększać ryzyko rozwoju grzybicy skóry głowy.

Łuszczyca to choroba skóry, która powoduje szybkie i nadmierne odnowienie komórek skóry, co prowadzi do tworzenia się łusek na skórze. Objawem łuszczycy na skórze głowy mogą być czerwone plamy, łuszczenie skóry, rzadziej swędzące krostki, z reguły nie wypełnione ropą, a raczej przypominające stupy. Leczenie łuszczycy zależy od nasilenia objawów, często stosuje się leki miejscowe. Leki doustne są zwykle przepisywane w cięższych przypadkach łuszczycy skóry głowy i zapobiegają szybkiemu namnażaniu się komórek skóry.
Jeśli podejrzewacie u siebie grzybicę głowy bądź łuszczycę, koniecznie skonsultujcie się ze specjalistą, doświadczony dermatolog z pewnością trafnie postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.
Jak pozbyć się wyprysków na skórze głowy
Podstawą w tym przypadku będzie odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej dokładne oczyszczanie, ale również na nawilżanie. W momencie, kiedy skóry jest przesuszona, produkuje jeszcze większą ilość sebum, co może prowadzić do pojawienia się krost. Dotyczy to także krost o podłożu alergicznym. Powinniśmy unikać nadmiernego złuszczania skalpu, szczególnie jeśli pojawiły się swędzące strupki.
Prawidłowe mycie włosów
Przede wszystkim powinniśmy myć włosy tak często, aby nie doprowadzić do przetłuszczenia się włosów. Jeśli więc wasze włosy są tłuste już następnego dnia od mycia, należy je ponownie umyć. Należy robić to jednak z pomocą bardzo delikatnych kosmetyków - gdy doskwierają wypryski na głowy, zakazane są szampony oczyszczające. O wiele lepszym wyborem będą lekkie szampony w piance. Uważajcie też na suche szampony do włosów, które mogą przesuszać skalp i zatykać pory. Najlepiej sprawdzą się szampony nawilżające, które z czasem ograniczą wydzielanie sebum. Podczas mycia włosów nie drapiemy skóry, może to spowodować nie tylko jej podrażnienie, ale również rozdrapanie zmian i przeniesienie bakterii.
Peelingi do skóry głowy
Pozbycie się martwego naskórka ze skalpu jest bardzo ważne i pomocne będą tutaj peelingi skóry głowy. Powinniśmy po nie sięgnąć jednak dopiero, gdy krostki się wygoją i nie pojawiają się już ropne zmiany. Peeling skalpu powinien zapobiec nawrotom problemu, ale musi być niezwykle delikatny (najlepiej enzymatyczny). Złuszczanie skóry głowy powinno się także odbywać nie częściej niż raz w tygodniu.
Płukanki do włosów
Bardzo skutecznym sposobem na krosty na głowie jest stosowanie płukanek zakwaszających. Kwaśne środowisko hamuje rozwój bakterii. Najlepiej sprawdzą się tutaj płukanka octowa, jabłkowa lub płukanka z cytryną, które dodatkowo ograniczą przetłuszczanie się włosów. Stosujemy je po umyciu włosów, można je potem spłukać chłodną wodą. Tego typu zabieg należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu.
Jeśli powyższe sposoby na pryszcze na skórze głowy nie zadziałają, konieczna będzie wizyta u trychologa lub dermatologa - krosty na głowie mogą mieć różne przyczyny, a co za tym idzie, wymagają różnego leczenia.