Kwas mlekowy w kosmetyce. Właściwości, działanie i jak stosować?
Kwas mlekowy to doskonały wybór dla osób z cerą suchą, odwodnioną, mieszaną. Bo ten alfa-hydroksykwas nie tylko złuszcza skórę, ale też ją nawilża i zapobiega traceniu przez nią wody. Sprawdźcie, jak go stosować i najlepsze kosmetyki z kwasem mlekowym.

- Aneta Zygmuntowicz, Matylda Nowak
Kwas mlekowy możemy stosować cały rok, również latem. Nie podrażni skóry, nawet przy częstszym stosowaniu. W kosmetykach do domowego użytku stosuje się kwas z 5-10% stężeniem. W naszym rankingu znajdziecie tonik, peeling i krem z kwasem mlekowym.
Spis treści:
- Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
- Jak działa kwas mlekowy na twarz?
- Efekty stosowania kwasu mlekowego
- Jak stosować kwas mlekowy?
- Czy można stosować kwas mlekowy w ciąży?
- Najlepsze kosmetyki z kwasem mlekowym
Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego
Kwas mlekowy to jeden z alfa-hydroksykwasów, czyli kwasów AHA. Naturalnie występuje w mleku, jogurtach, kiszonkach i... żurku. Za to w na liście składników kosmetyków występuje pod nazwą "Lactic acid". Jego działanie można do pewnego stopnia porównać do działania kwasu glikolowego lub kwasu salicylowego. Kwas mlekowy ma jednak nad nimi tę przewagę, że dość delikatny i nie tylko złuszcza skórę, ale także ją nawilża.
Kwas mlekowy występuje w dwóch postaciach, nazywanych formami optycznymi lub enancjomerami (cząsteczki chemiczne będące wzajemnymi odbiciami lustrzanymi): L i D. Forma L jest aktywna biologicznie i znajduje zastosowanie w kosmetyce, za to mieszaninę L i D wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. Kawas mlekowy znajdziemy też w ludzkim organizmie – w mięśniach, gdzie po dużym wysiłku fizycznym wspiera ich regenerację.
Jak działa kwas mlekowy na twarz?
Kwas mlekowy jest używany do pielęgnacji skóry i znajdziemy go zarówno w składach produktów przeznaczonych do użytku domowego, jak i w gabinetach kosmetycznych. Jak na kwas AHA przystało, kwas mlekowy działa na skórę złuszczająco, ale jednocześnie jest bardzo delikatny. Ze względu na dość duże cząsteczki, wolniej przenika skórę i działa przez to łagodniej.
Ale na złuszczaniu wpływ kwasu mlekowego na skórę się nie kończy! Działa on bowiem także nawilżająco. I w nawilżaniu skóry jest tak dobry jak popularny humektant – gliceryna. Ponadto kwas mlekowy:
- stymuluje produkcję ceramidów w skórze, wzmacniając w ten sposób jej naturalną barierę ochronną i zapobiegając transepidermalnej utracie wody,
- pobudza syntezę kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za elastyczność i sprężystość skóry,
- aktywizuje produkcję glikozaminoglikanów – polisacharydów będących składnikami macierzy międzykomórkowej, które wiążąc wodę, wpływają na elastyczność skóry.
Efekty stosowania kwasu mlekowego
Za sprawą tych swoich właściwości kwas mlekowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery. Stosowany samodzielnie albo składnik kosmetyków sprawia, że:
- skóra jest gładsza, poprawia się jej struktura i koloryt (rozjaśniają przebarwienia),
- pory skóry rzadziej się zapychają, powstaje mniej zaskórników i krostek,
- skóra jest nawilżona, bardziej sprężysta i elastyczna, a pokrywające ją zmarszczki stają się płytsze,
- inne składniki pielęgnacyjne działają z większą skutecznością.
Kwas mlekowy sprawdzi się w pielęgnacji każdej cery, ale polecamy go szczególnie osobom ze skórą wrażliwą, suchą lub odwodnioną.
Jak stosować kwas mlekowy?
Stosując kwas mlekowy na twarz, tak jak inne rodzaje kwasów złuszczających, musimy się trzymać kilku istotnych zasad.
- Przy kuracji kwasami zawsze stosujemy krem z wysoką ochroną SPF 50.
- Kwasy wprowadzamy stopniowo, zaczynając od mniejszego stężenie i małej częstotliwości. Kosmetyki z kwasem mlekowym stosujemy na początku raz w tygodniu, potem możemy zwiększyć częstotliwości do 2-3 w tygodniu.
- Nie łączymy kwasu mlekowego z innymi kwasami AHA i BHA w jednej rutynie pielęgnacyjnej.
- Przy składnikach drażniących jak kwasy pamiętajmy o odpowiednim nawilżeniu, odżywieniu skóry i wzmocnieniu bariery hydrolipidowej.
- Kwas mlekowy nie jest fotouczulający, więc możemy go stosować cały rok, również latem.
Czy można stosować kwas mlekowy w ciąży?
Kwas mlekowy można stosować w ciąży, badania nie wykazały żadnego negatywnego wpływu na organizm i płód. Przed zastosowaniem kosmetyku warto się skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Pamiętajcie również, żeby unikać wysokich stężeń, skóra w czasie ciąży może być bardziej podatna na podrażnienia i przebarwienia.
Najlepsze kosmetyki z kwasem mlekowym
Peeling z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym The Ordinary
Peeling kwasowy z kwasem mlekowym i hialuronowym The Ordinary delikatnie złuszcza, oczyszcza i oczyszcza skór Kwas migdałowy w stężeniu do 10% ma bardzo silne działanie nawilżające. W składzie znajdziemy też kwas hialuronowy, który regeneruje, nawilża i uelastycznia skórę. W związku z tym, że kosmetyk ma również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne świetnie sprawdzi się na wypryski.

To ideał dla posiadaczek cery suchej, wrażliwej i mieszanej, które chcą wygładzić skórę i pozbyć się niedoskonałości.
Mam skórę mieszaną. Poszukiwałam jakiegoś peelingu, który pomoże mi się uporać z zaskórnikami i przy okazji nie wysuszy mi skóry. Peeling używałam 2-3 razy w tyg. Skóra po jego zastosowaniu nie była zaczerwieniona, podrażniona. Rano jak wstałam skóra była promienna i rozjaśniona, nawilżona. Po dłuższym stosowaniu można było zauważyć redukcję zaskórników.
Cerko, Cerkoderm, Krem z kwasem mlekowym i 15% mocznikiem
Krem mocznikowy z kwasem mlekowym Cerkoderm przeznaczony jest do pielęgnacji skóry stóp, kolan i łokci. Świetnie działa na zrogowaciały naskórek, zmiękcza go, dzięki czemu łatwo możemy go usunąć Dodatkowo świetnie nawilża i regeneruje skórę oraz ogranicza szorstkość.

Niewielką ilość kremu nakładamy na miejsca mocno przesuszone. Najlepiej stosować krem 2-3 dziennie, a skóra będzie mięciutka, gładka i nawilżona.
To mój najskuteczniejszy krem do stóp. Mocno zmiękcza skórę stóp, znikają zrogowacenia przy regularnej opiece podologa i tym właśnie kremie używanym w międzyczasie. Od momentu jak zaczęłam go używać mam piękne stopy. (...)