Reklama

Mięśnie twarzy powinniśmy regularnie trenować podobnie jak mięśnie całego ciała. Sprawdźcie, jakie ćwiczenia będą najlepsze na podwójny podbródek, opadające kąciki ust, zmarszczki na czole i bruzdy wargowo-nosowe.

Reklama

Mięśnie twarzy - anatomia i funkcje

Mięśnie ust używamy przy spożywaniu posiłków oraz wyrażaniu emocji na przykład poprzez uśmiech. Należą do nich między innymi: obniżacz kąta ust i dolnej wargi, mięsień bródkowy, mięsień śmiechowy, mięsień jarzmowy większy i mniejszy, mięsień dźwigacz górnej wargi i kąta ust, mięsień okrężny ust.

Mięśnie oczu odpowiadają nie tylko za zamykanie powiek, ale podobnie jak mięśnie ust, za okazywanie emocji. Dzięki nim możemy pokazać strach lub zmartwienie, a także zmarszczyć brwi. Wyróżniamy tutaj: mięsień podłużny oka, mięsień okrężny oka oraz mięsień marszczący brwi.

Mięśnie żucia - te mięśnie pozwalają nam na poruszanie żuchwą, dzięki czemu możemy prawidłowo rozdrobnić jedzenie. Rozróżniamy tutaj: mięsień skrzydłowy przyśrodkowy, mięsień skrzydłowy boczny, mięsień skroniowy oraz żwacz.

Mięśnie nozdrzy odpowiadają za rozszerzenie nozdrzy, czyli płatków nosa. Do tej grupy należą tylko dwa mięśnie: obniżacz przegrody nosa oraz mięsień nosowy.

Mięśnie małżowiny usznej te mięśnie nie wpływają znacznie na mimikę twarzy, tylko nieliczne osoby potrafią ruszać uszami. Wyróżniamy tutaj: mięsień uszny dolny, górny i przedni.

iStock

Zobacz także: Joga twarzy - jak ją wykonywać?

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie twarzy?

Regularne treningi twarzy pozwalają na wzmocnienie i uelastycznienie mięśni twarzy. Dzięki temu dłużej zachowamy młody wygląd i spowolnimy procesy starzenia się skóry, takie jak pojawianie się zmarszczek czy zmiana owalu twarzy. Dodatkowo nasza skóra będzie jędrna, napięta i dotleniona, co sprawi, że będzie wyglądać również zdrowo i promiennie.

Ćwiczenia na mięśnie twarzy

Ćwiczenia na mięśnie twarzy, podobnie jak wszystkie inne ćwiczenia, powinniśmy rozpocząć od rozgrzewki. W tym celu rozluźniamy twarz i robimy delikatne ruchy rozciągające mięśnie. Należy pamiętać, aby każde ćwiczenie wykonywać na obie strony, tak by równomiernie wzmocnić mięśnie. To również doskonały sposób na relaks!

Ćwiczenie na opadające kąciki ust

Po obu stronach ust kładziemy po dwa palce. Skórę rozciągamy na zewnątrz i lekko ku górze w stronę małżowin usznych. Następnie, po naciągnięciu skóry, robimy dziubek i powracamy do stanu wyjściowego. Ćwiczenie na opadające kąciki ust powtarzamy 15 razy.

Ćwiczenie na zmarszczki na czole

Dłonie kładziemy płasko po obu stronach twarzy i delikatnie przyciskamy je do skóry. Następnie delikatnie rozciągamy skórę na boki. Gdy jesteśmy w takiej pozycji, próbujemy zmarszczyć czoło, tak by poczuć opór. Rozluźniamy mięśnie i ponownie marszczymy czoło. Ćwiczenie na zmarszczki na czole robimy w dwóch seriach po 10 razy.

Ćwiczenie na bruzdy nosowo-wargowe

To ćwiczenie na bruzdy nosowo-wargowe jest bardzo proste, choć może wyglądać nieco zabawnie. Na początek robimy tak zwaną "rybkę" - wysuwamy wargi i wciągamy policzki. Następnie nabieramy powietrza i maksymalnie wydymamy policzki. Ćwiczenia powtarzamy zamiennie po 15 razy.

Ćwiczenie na podbródek

To ćwiczenie pomoże nam pozbyć się drugiego podbródka i poprawi owal twarzy. Głowę unosimy ku górze i odchylamy do tyłu, jak najdalej damy radę. Następnie maksymalnie wyciągamy żuchwę ku górze. Powracamy i ponawiamy ćwiczenie w dwóch seriach po 10 razy.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane