Niedoskonałości – jak się ich pozbyć? Skuteczne oczyszczanie twarzy w 4 krokach
Niedoskonałości na twarzy mogą być efektem nieodpowiedniej diety, zmian hormonalnych, stresu, ale bywa też, że wynikają z nieprawidłowego oczyszczania twarzy, lub w ogóle zapominania o tym elemencie pielęgnacji. Jak zatem prawidłowo to robić? Poznajcie 4 kroki i kosmetyki, które wam w tym pomogą, jeśli zmagacie się z zaskórnikami czy pryszczami.

Oczyszczenie twarzy należy przeprowadzać rano i wieczorem. Sprawa z wieczorną rutyną wydaje się oczywista - zmywamy makijaż i inne zanieczyszczenia. Dlaczego jednak warto to robić także rano? Zapominanie o tym kroku to najczęściej popełniany błąd. W nocy na naszej twarzy gromadzą się roztocza z pościeli, alergeny, nadmiar sebum, czy pot, które trzeba usunąć przed porannymi krokami pielęgnacyjnymi.
Aby oczyszczanie twarzy było efektywne, należy zwrócić uwagę na kosmetyki, które stosujemy. Ich składniki aktywne powinny być dostosowane do potrzeb skóry. Cera z niedoskonałościami i trądzikiem zazwyczaj ma też problem z nadmiernym wydzielaniem sebum, zatkanymi porami, przebarwieniami. Warto więc wybierać produkty, które w swoim składzie będą zawierały kwas glikolowy, kwas salicylowy czy niacynamid. Dlaczego?
- Kwas glikolowy złuszcza i oczyszcza twarz, a przy tym pomaga w regulacji wydzielania sebum. Wykazuje on także działanie regenerujące i nawilżające. Pomaga również wygładzić skórę i usunąć przebarwienia. Dzięki niemu składniki pozostałych kosmetyków do pielęgnacji lepiej się wchłaniają.
- Kwas salicylowy skutecznie usuwa sebum nagromadzone w gruczołach łojowych i oczyszcza skórę. Ma też działanie przeciwzapalne i zmniejszające zaczerwienienia.
- Niacynamid wykazuje działanie przeciwzapalne, nawilżające, regulujące wydzielanie sebum. Wspomaga też regenerację skóry oraz wzmacnia jej barierę ochronną. Wpływa on również na syntezę kolagenu i elastyny, przez co kosmetyki z jego zawartością dodatkowo działają ujędrniająco.
Decydując się na produkty z kwasami należy mieć na uwadze, że po ich aplikacji może wystąpić uczucie lekkiego pieczenia. Natomiast nie można ich nakładać na podrażnioną skórę. Podczas stosowania kosmetyków z kwasami, skóra jest też bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych, dlatego warto unikać wystawiania twarzy na słońce oraz nie można zapominać o stosowaniu kremów z SPF.
Jak prawidłowo oczyszczać twarz?
Musimy pamiętać o podstawowej zasadzie - skóra powinna być dokładnie oczyszczona, ale nie może być przesuszona i podrażniona.
Oczyszczanie skóry żelem do mycia twarzy
Zadaniem tego kosmetyku jest dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń - zarówno tych pojawiających się w ciągu dnia, jak i w nocy, kiedy śpimy. Jednak substancje, które się w nim znajdują, często pomagają nam także w zaspokajaniu innych potrzeb cery. Aby skutecznie oczyścić twarzy, należy niewielką ilość żelu nanieść na wilgotną skórę oraz wykonać delikatny masaż. Następnie trzeba dokładnie spłukać kosmetyk. Należy unikać kontaktu produktu z oczami.
Jaki kosmetyk wybrać? Jeśli zmagacie się z niedoskonałościami, wypryskami, zauważacie nadmierną ilość wydzielanego sebum, wówczas warto zwrócić uwagę na żel, który wspiera walkę z nimi.
Z pomocą przychodzi np. żel oczyszczający przeciw niedoskonałościom NIVEA Derma Skin Clear. Zastosowano w nim kwas salicylowy oraz niacynamid. Dzięki temu pomaga usunąć nadmiar sebum i zapobiega ponownemu pojawieniu się niedoskonałości.

Tonizacja skóry
Kolejnym, ważnym krokiem w oczyszczaniu skóry jest jej tonizacja. Kiedy osuszymy twarz po umyciu, aplikujemy tonik. Możemy to zrobić za pomocą wacika, lub po prostu wklepać go czystymi dłońmi. Dzięki temu skóra odzyskuje równowagę, zostaje nawilżona.
Jeśli wasza twarz ma problem z niedoskonałościami, warto sięgnąć po tonik normalizujacy NIVEA Derma Skin Clear, który nawilża skórę, ale nie zatyka porów oraz przywraca cerze równowagę. Na dodatek pomaga kontrolować wydzielanie sebum. W jego formule zastosowano kwas salicylowy oraz niacynamid, które sprawiają, że skóra jest widocznie czystsza już w 7 dni.

Złuszczanie martwego naskórka za pomocą peelingu przeciw niedoskonałościom
Aby skutecznie oczyścić twarz, musimy także pozbyć się martwego naskórka. Możemy to zrobić za pomocą peelingu chemicznego oraz mechanicznego. Czym się różnią te dwa produkty?
Peeling chemiczny usuwa martwy naskórek za pomocą substancji złuszczających, które znajdują się w jego składzie, np. kwasu salicylowego. Ten kosmetyk reaguje z powierzchniowymi warstwami skóry, przez co te ulegają złuszczeniu, a następnie prowadzi do regeneracji i odbudowy komórek w naturalny sposób. Może on mieć działanie powierzchniowe, średnio głębokie lub głębokie, które jest uzależnione od składu i stężenia substancji w nim zawartych.
Z kolei peeling mechaniczny swoje działanie złuszczające zawdzięcza drobinkom, które pozwalają na usunięcie martwego naskórka, a przy tym poprawiają ukrwienie skóry. Działanie peelingu mechanicznego wspierać mogą również substancje zawarte w kosmetyku, np. niacynamid.
Nie wiecie, jaki rodzaj peelingu wybrać? W linii NIVEA Derma Skin Clear znajdziecie peeling mechaniczny z kwasem salicylowym i niacynamidem. Dzięki zawartości tych dwóch kluczowych składników oraz delikatnych drobinek, nie tylko skutecznie oczyszcza twarz, ale też zapobiega ponownemu powstawaniu niedoskonałości. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto po niego sięgać 2-3 razy w tygodniu.

W tej samej linii znalazł się także peeling złuszczający na noc NIVEA Derma Skin Clear, w którym znajdziemy 8% stężenie kwasu salicylowego i glikolowego oraz niacynamid. To przykład peelingu chemicznego. Sprawia, że martwy naskórek zostaje usunięty, a naturalne procesy odnowy skóry przyspieszone. Dzięki niemu, redukcji ulegają zaskórniki i nie powstają nowe niedoskonałości. Jeżeli zmiany pojawiają się tylko w wybranych partiach twarzy, peeling możemy nakładać także miejscowo.
Całą linię NIVEA Derma Skin Clear charakteryzuje nie tylko skuteczność, ale także delikatne działanie, co jest kluczowe w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami. Jeśli jednak posiadacie suchą skórę lub normalną, przed pierwszym zastosowaniem tego kosmetyku możecie wykonać próbę, jak skóra toleruje składniki w nim zawarte, poprzez np. aplikację jedynie na czoło.

Jak zaznaczają eksperci NIVEA, częstotliwość stosowania peelingów należy dopasować do potrzeb swojej skóry. W przypadku cery tłustej i mało wrażliwej, peeling na noc możemy stosować codziennie, a nawet łączyć go ze scrubem (2-3 razy w tygodniu). Jeśli jednak skóra jest sucha i wrażliwa, kuracja złuszczająca powinna być wprowadzana stopniowo. Wówczas będziemy mogli zauważyć, jak częstego i kompleksowego złuszczania potrzebuje.

Jeśli wasza pielęgnacja nie przynosi efektów, warto zgłosić się do dermatologa. Być może będą potrzebne dodatkowe, medyczne rozwiązania problemów skórnych.
Pamiętajcie też, że warto zapytać o poradę dermatologa czy kosmetologa również wtedy, kiedy nie macie pewności, który składnik aktywny i jakie produkty będą odpowiednie dla waszej cery.

Materiał powstał z udziałem marki NIVEA.