Reklama

Ocet jabłkowy na twarz to bogactwo witamin. Znajdziecie w nim między innymi witaminy A, B, C i E, a także magnez czy beta karoten. Ma mnóstwo zalet i z powodzeniem może być stosowany w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Z powodzeniem może być stosowany jako wsparcie przy problemach skórnych, ale również w pielęgnacji cery problematycznej, ze skłonnościami do niedoskonałości, z przebarwieniami lub zmarszczkami.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest ocet jabłkowy i jaki jest jego skład?
  2. Ocet jabłkowy na skórę twarzy - efekty
  3. Ocet jabłkowy na naczynka i przebarwienia
  4. Ocet jabłkowy na zmarszczki
  5. Jak stosować ocet jabłkowy na twarz?
  6. Tonik z octu jabłkowego
  7. Maseczka z octu jabłkowego na twarz

Czym jest ocet jabłkowy i jaki jest jego skład?

Ocet jabłkowy powstaje poprzez wtórną fermentację octową. Żółty kolor zawdzięcza karotenoidów, które w kosmetyce są bardzo cenne - to właśnie one chronią przed uszkodzeniami i pomagają wyrównać koloryt skóry. Za zapach octu odpowiadają kwasy: octowy, jabłkowy i chlorogenowy, które przyspieszają procesy odnowy naskórka. Wytrącający się osad to pektyny, które chronią skórę, a kolonie drożdży i bakterii produkują witaminy i antyoksydanty. W jego skład wchodzą witaminy (A, E, C i z grupy B), minerały (fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez), kwas foliowy, aminokwasy, związki polifenolowe, enzymy i kwasy. To sprawia, że każdy składnik octu jabłkowego ma ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry, zwłaszcza skóry twarzy.

IGphotography/iStock

Zobacz także: Ocet jabłkowy na włosy - jak działa i jak go stosować

Ocet jabłkowy na skórę twarzy - efekty

Ocet jabłkowy pomaga w pielęgnacji cery tłustej, pokrytej zaskórnikami i trądzikowej. Przede wszystkim działa on jak naturalny peeling enzymatyczny, usuwając ze skóry zrogowaciały naskórek i zapobiegając tym samym powstawaniu zaskórników i pryszczy. Ocet jabłkowy łagodzi objawy trądziku także zmniejszając wydzielanie łoju i działając antybakteryjnie. Za sprawą zawartych w nim witamin, ocet jabłkowy wykazuje również właściwości antyoksydacyjne i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Ocet jabłkowy na naczynka i przebarwienia

Poza osobami z cerą trądzikową najbardziej dobroczynne właściwości octu jabłkowego odczują osoby, które borykają się z cerą naczynkową i z przebarwieniami. W przypadku takiej cery można stosować również mocniejsze okłady, które będą mieć bardziej skoncentrowane działanie. Zamiast nakładać go na całą twarz, namocz w nim wacik i zastosuj go jak produkt punktowy. Regularne stosowanie octu jabłkowego na skórę rozjaśni przebarwienia, pomoże pozbyć się pękniętych naczynek i zaczerwienionych śladów po trądziku.

Ocet jabłkowy na zmarszczki

Mikroelementy i pierwiastki w occie sprawiają, że jest on środkiem antystarzeniowym. To wszystko dzięki wysokiemu stężeniu witaminy E, która zwana jest witaminą młodości. W połączeniu z kwasami i pektynami, które zawiera, ocet jabłkowy pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek mimicznych, grawitacyjnych i posłonecznych. Działa również zapobiegawczo i spowalnia procesy starzenia, musisz jedynie pamiętać o regularności w stosowaniu.

PeopleImages/iStock

Jak stosować ocet jabłkowy na twarz?

Nierozcieńczony ocet jabłkowy na twarz może być groźny dla skóry i powodować podrażnienia. Dlatego nie powinien być stosowany bezpośrednio na cerę. Zamiast tego aplikować należy go z dodatkiem w odpowiedniej proporcji (np. w stosunku 1:3). Ocet jabłkowy może być mieszany z wodą, miodem lub jogurtem.

Może być od składnikiem domowej:

  • maski,
  • toniku,
  • peelingu,
  • zabiegu na przebarwienia,
  • okładu,
  • płukanki do włosów.

Tonik z octu jabłkowego

Żeby w pełni wykorzystać właściwości pielęgnacyjne octu jabłkowego przygotuj sobie z niego zmniejszający łojotok i złuszczający skórę tonik. Pół szklanki wody przegotowanej i schłodzonej do temperatury pokojowej wymieszaj z niecałą połową szklanki octu jabłkowego (jeśli masz cerę wrażliwą, wody powinno być trzy razy więcej niż octu). Tak przygotowany tonik przechowuj w lodówce nie dłużej niż tydzień i przecieraj nim twarz raz dziennie. Jeżeli twoja skóra zareaguje na ten domowy kosmetyk podrażnieniem, zmień proporcje, dolewając do toniku trochę więcej wody. Aby widzieć efekty, musisz przecierać twarz octem jabłkowym codziennie - regularność w tym przypadku jest kluczowa!

Zobacz także: Ocet jabłkowy na odchudzanie - jak działa i jak go stosować?

Maseczka z octu jabłkowego na twarz

Ocet jabłkowy to również świetny dodatek do domowych maseczek. Na zaskórniki świetnie zadziała między innymi klasyczna maseczka z miodu i cynamonu wzbogacona octem jabłkowym. Zastosuj proporcje 1:1:1, dodając każdego ze składników tyle samo. Zanim nałożysz maskę na całą twarz, przetestuj ją na małym fragmencie skóry - cynamon i ocet to dwa bardzo aktywne składniki, dlatego warto najpierw sprawdzić, jak twoja cera na nie zareaguje. Po teście nałóż ją na całą twarz na około 15 minut. Po tym czasie ją spłucz letnią wodą.

Reklama

Jeśli to zbyt mocne połączenie składników dla twojej skóry, możesz zastosować ocet w maseczce jogurtowej. Zmieszaj dwie łyżki jogurtu naturalnego, łyżeczkę drobnych płatków owsianych i łyżeczkę octu jabłkowego. Maseczkę trzymaj na skórze przez kwadrans, następnie spłucz resztki wodą, wykonując lekki masaż - płatki owsiane posłużą jako bardzo delikatny peeling skóry.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane