Olej neem w pielęgnacji. Właściwości i jak stosować go na twarz i włosy?
Olej neem można stosować na włosy lub skórę w formie wcierek albo dodatku do maseczek. Kosztuje niewiele, a ma szereg właściwości pielęgnujących. Wyjaśniamy jak go używać i gdzie go kupić.

Olej neem zyskuje popularność w pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów. Okazuje się, że dzięki zawartości wielu składników aktywnych ma wiele dobroczynnych właściwości, które mogą poprawić ich wygląd i kondycję. Jak stosować olejek neem i jak się go pozyskuje? Wyjaśniamy.
Spis treści
- Co to jest olej neem?
- Właściwości oleju neem
- Jak stosować olej neem na włosy?
- Jak stosować olej neem na twarz?
- Gdzie kupić olej neem?
- Jak zrobić olej neem?
Co to jest olej neem?
Olej neem to wyciąg z nasion miodli indyjskiej. Często nazywa się go również olejkiem margosa. Miodla indyjska rośnie na terenie Indii i Sri Lanki i jest powszechnie znana jako drzewo neem. To właśnie w tych krajach olej jest szczególnie popularnym środkiem pielęgnacyjnym. Olej neem pozyskiwany z nasion miodli jest mocno żółty, ma dość nieprzyjemny zapach i bardzo gorzki smak.

Właściwości oleju neem
Olej z drzewa neem zawiera szereg składników aktywnych, w tym azadirachtynę, nimbolid, salanninę, azadiron i nimbinę. A także takie składniki odżywcze jak proteiny, węglowodany, minerały (wapń, fosfor, magnez) i żywice. Dzięki zawartości wyżej wymienionych elementów olej neem wykazuje silne działanie:
- antyoksydacyjne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwzapalne,
- przyspieszające gojenie ran,
- depigmentacyjne,
- przeciwstarzeniowe,
- przeciwtrądzikowe,
- przeciwłupieżowe
Dzięki tym właściwościom olej neem często stosuje się przy trądziku, redukcji blizn i przebarwień, leczeniu łupieżu, zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry, pielęgnacji paznokci czy pielęgnacji włosów.
Jak stosować olej neem na włosy?
Olej z miodli indyjskiej można stosować na różne sposoby. Warto jednak pamiętać, że jest to dość mocny olejek, więc dobrze go połączyć z jakimś innym, łagodnym. Można wymieszać olej neem np. z olejkiem ze słodkich migdałów, olejkiem herbacianym lub olejem z nasion dzikiej róży.
Mieszankę olejów możemy nakładać na włosy przy zabiegu olejowania, dzięki czemu wzmocnimy je, złagodzimy podrażnienia skóry głowy i zapobiegniemy łupieżowi. Olejek to również świetny dodatek do maseczek i odżywek. Olej z miodli indyjskiej wpływa na poprawę kondycji skóry głowy, a także utrzymuje odpowiedni poziom pH. Dzięki swojemu działaniu regenerującemu cebulki włosów, przyspiesza też wzrost włosa i zagęszczenie ich.
Jak stosować olej neem na twarz?
Połączenie oleju neem i olejku herbacianego stosowane punktowo świetnie wpływa na niedoskonałości skóry i trądzik.
Chcąc pozbyć się przebarwień i drobnych blizn, wmasowujmy w skórę olej neem zmieszany z olejkiem z nasion dzikiej róży. To połącznie silnie wpływa na produkcję melaniny w skórze, czyli pigmentu odpowiedzialnego za kolor cery.
Olej neem w połączeniu z olejem ze słodkich migdałów z kolei to doskonałe zestawienie do pielęgnacji dłoni i paznokci. Dodajmy go do kremu lub wymoczmy dłonie w ciepłym oleju. Skóra będzie miękka, paznokcie silniejsze i lśniące, a dzięki właściwościom przeciwgrzybicznym oleju neem, możemy wspomóc kurację przeciw infekcjom paznokci.

Gdzie kupić olej neem?
Olej neem można kupić w wielu drogeriach i sklepach internetowych, np. w Hebe, gdzie kosztuje 32 zł lub na stronie Mintishop (za 15 zł) lub platformie e-Zebra (za 16 zł). Olejek z miodli indyjskiej znajdziemy też w sklepach z produktami ajuwerdyjskimi. Dostępny jest również w aptekach.
Jak zrobić olej neem?
Olej neem wykonuje się w procesie tłoczenia nasion miodli indyjskiej, które wyglądem przypominają oliwki. Nie da się wykonać go bez specjalnej prasy, dlatego zrobienie oleju neem w domu jest niezwykle trudne, niemal niemożliwe. Oczywiście istnieją metody destylowania olejków w domowych warunkach, jednak kupienie nasion drzewa neem jest o wiele trudniejsze niż kupienie gotowego olejku.
Zobacz też: Olejowanie twarzy - jak działa i jaki olej wybrać?
