Reklama

Oleje do twarzy spełniają rolę zbliżoną do kremu, ale mogą być też mieszane z innymi produktami do pielęgnacji cery - wtedy wzmacniają ich działanie. Skutecznie rozpuszczają również makijaż i to bez konieczności pocierania skóry wacikiem. Odpowiednio dobrany olej zdziała cuda, jednak w innym wypadku może pogorszyć stan skóry.

Reklama

Spis treści:

  1. Rodzaje olejów do twarzy
  2. Jakie oleje do twarzy wybrać?
  3. Oleje do cery tłustej
  4. Oleje do cery mieszanej i wrażliwej
  5. Olej do twarzy nawilżający
  6. Oleje do twarzy trądzikowej
  7. Czy można stosować oleje do twarzy zamiast kremu z filtrem ochronnym?
  8. Jaki olej do twarzy kupić?
  9. Przykłady olejów i ich działanie na skórę
  10. Olej arganowy do twarzy
  11. Olej z konopi do twarzy
  12. Olej rycynowy do twarzy
  13. Olej marchewkowy do twarzy
  14. Olej ryżowy do twarzy
  15. Olej malinowy do twarzy
  16. Jak aplikować olej do twarzy?
  17. Oleje do masażu twarzy
  18. Olej hydrofilowy do mycia i oczyszczania twarzy

Rodzaje olejów do twarzy

Podstawowy podział olejów do twarzy to oleje tłoczone na zimno, a więc nierafinowane oraz oleje oczyszczone, czyli rafinowane. Pierwsze mają zdecydowanie bardziej bogaty skład, są skuteczniejsze, ale przez nadmiar składników naturalnych, mogą uczulać. Drugie nie wywołują tak często reakcji alergicznych, ale są niestety uboższe w składniki aktywne ze względu na proces rafinacji.

Inny podział, równie często stosowany, to podział ze względu na "lekkość" oleju. Są takie, które tworzą film na skórze (oleje ciężkie) i takie, które częściowo się wchłaniają i częściowo wyparowują (oleje lekkie).

Czyste oleje lub ich mieszanki stosowane są do demakijażu, jako serum, solo, zamiast kremu lub dodawane do kremu, niejednokrotnie stanowią istotny składnik wielu podstawowych produktów pielęgnacyjnych. Po pierwsze powinniśmy zadbać o to, by wybierane przez nas oleje były naturalnego pochodzenia, najlepiej certyfikowane. Po drugie powinniśmy wziąć pod uwagę stan i rodzaj skóry - podpowiada ekspert OnlyBio, Dominika Pannert, technolog OnlyBio life.

Jakie oleje do twarzy wybrać?

Olej do twarzy zawsze należy dobierać, sugerując się typem cery, jej problemami i efektem, na którym nam zależy. Przygotowałyśmy krótką ściągę, która pomoże znaleźć ten odpowiedni.

Oleje do cery tłustej

Pewnie zastanawiacie się, po co nakładać olej na tłustą skórę? Uwierzcie nam, ma to sens, o ile wasze cera nie ma tendencji do zapychania się.

Najwięcej wątpliwości sprawia zwykle stosowanie olejów w przypadku cery tłustej i mieszanej, ponieważ często obawiamy się, że mogą one pogorszyć stan naszej skóry, spotęgować produkcję sebum i powstawanie niedoskonałości. Dlatego do takiego rodzaju skóry należy wybrać oleje o lekkiej konsystencji, które szybko ulegają absorpcji, nie obciążają skóry i nie blokują ujścia gruczołów łojowych. Do takich olejów należy m.in. olej jojoba, lniany, z czarnuszki, czy konopny. Ma on nie tylko działanie regenerujące i nawilżające, lecz również znany jest ze swoich przeciwtrądzikowych, kojących i regulujących właściwości - radzi ekspert Dominika Pannert.

Nadmierna produkcja sebum oznacza, że wasza skóra może być przesuszona. Olej to wszystko wyreguluje. Powinny zawierać kwas linolowy, linolenowy lub gamma-linolenowy. Oprócz wymienionych przez naszego eksperta olejów, możecie postawić również na:

Oleje do cery mieszanej i wrażliwej

Podrażniona skóra z tendencją do powstawania reakcji alergicznych najbardziej polubi się ze skwalanem. Jest to substancja utrzymująca wilgoć w skórze, a przy tym naturalny składnik ludzkiego sebum. Co więcej, wykazuje on właściwości antybakteryjne. Niestety skwalan może działać komedogennie i zapychać pory, powodować powstawanie zaskórników, by w końcu zaostrzyć zmiany trądzikowe.

Olej do twarzy nawilżający

Jeśli wasza skóra jest ściągnięta, a przez to również nieprzyjemnie piecze, oleje mogą okazać się nieocenionym wybawicielem. Przydadzą się te o bogatej formule, które w dodatku wnikają do głębszych warstw skóry.

Dzięki ich skoncentrowanej konsystencji, niezwykłemu działaniu głęboko rewitalizującemu, doskonale poprawiają jędrność skóry, uszczelniają płaszcz hydrolipidowy naskórka, zapobiegając odwodnieniu. Do takich olejów należą na przykład: kokosowy, makadamia, z kiełków pszenicy, czy awokado. Olejowa, aksamitna formuła tego serum bazuje na silnie regenerujących właściwościach oleju z awokado i bakuchiolu. Olej awokado stymuluje procesy odnowy komórek naskórka, głęboko odżywia i przywraca skórze sprężystość - podpowiada ekspert.

Zostawiają one również na skórze minifilm, który zapobiega odwadnianiu. Zawierają takie kwasy oleinowy, stearynowy, palmitynowy, mirystynowy, arachidowy lub laurynowy. Najlepiej sprawdzą się tutaj:

Oleje do twarzy trądzikowej

Oleje można również stosować punktowo. Poradzą sobie ze stanem zapalnym, który buduje się pod skórą, jak i już wybudowanym pryszczem. Mają właściwości antyseptyczne i przeciwtrądzikowe, więc świetnie zwalczają wypryski i przyspieszają gojenie skóry w danym miejscu.

Czy można stosować oleje do twarzy zamiast kremu z filtrem ochronnym?

W sieci można natknąć się na ogrom pytań dotyczących ochrony przeciwsłonecznej, jaką mają dawać oleje do twarzy. To niestety bardzo szkodliwy mit, w który zdaje się wierzyć wcale nie tak mało osób. Niestety nie ma absolutnie żadnych wiarygodnych badań, które mogłyby potwierdzić, że filtry roślinne skutecznie chronią przed słońcem...

Najgłośniej mówi się o oleju z pestek malin, który może być odpowiednikiem co najwyżej SPF6. Skóra częściowo go wchłania, a reszta... reszta po prostu znika. Konieczna byłaby też częstsza reaplikacja, która w przypadku dobrych kremów odbywa się co kilka godzin - w przypadku oleju kolejne warstwy musielibyśmy nakładać prawdopodobnie co kilkanaście minut.

Poza tym olej olejowi nierówny - może być pozyskiwany z różnych miejsc, z różnych odmian i w różny sposób będzie tłoczony.

Prostock-Studio/iStock

Jaki olej do twarzy kupić?

Wybierając olej do twarzy należy zwrócić uwagę nie tylko na jego skład, o którym wspomniałyśmy wyżej. Równie ważne jest samo opakowanie takiego kosmetyku.

Najlepiej oceniane oleje do twarzy to takie, które są przechowywane w butelce z ciemnego szkła. Opakowanie blokuje dostęp promieni słonecznych i spowalnia rozkładanie się produktu. Dodatkowo po otwarciu oleju, należy go przechowywać w lodówce, aby zachować wszystkie jego cenne właściwości.

Taka buteleczka oleju do twarzy zwykle jest wyposażona w pipetę, która jest precyzyjnym, najbardziej higienicznym, ale też po prostu bardzo wygodnym aplikatorem.

Przykłady olejów i ich działanie na skórę

Powyżej wymieniłyśmy przykładowe typy cery i wymieniłyśmy, które oleje są dla nich odpowiednie. Teraz przybliżymy Wam kilka najpopularniejszych i najchętniej wybieranych w sklepach. Te oleje pomogą uratować Waszą cerę i sprawią, że stanie się ona miękka i gładka w dotyku. Są one popularne zarówno w stosowaniu solo, jak i jako składniki kremów!

Olej arganowy do twarzy

Olej arganowy bywa nazywany eliksirem młodości, a to wszystko dzięki bogatemu w kwasy omega składowi. Wygładza, łagodzi podrażnienia i odżywia cerę. Zawiera witaminę E i antyoksydanty, które doskonale działają na skórę dojrzałą. Wygładza lekkie zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych, poprawiając elastyczność cery. Dodatkowo świetnie chroni przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak deszcz, wiatr, zimno, a także słońce.

Olej z konopi do twarzy

Olej konopny ma wyjątkowy, bardzo bogaty skład” poza kwasami omega znajdują się w nim bardzo duże ilości witaminy E oraz tych z grupy B, a także A i K. Ten typ oleju świetnie sprawdza się nie tylko w pielęgnacji całej twarzy, ale również pod oczy. Jest uważany za bardzo lekki, nie pozostawia tłustego filmu, przez co nie obciąża skóry. Wzmacnia i napina skórę, pozbywając się widocznych zmarszczek. W skórze wspomaga procesy wiązania wody, zapobiegając jej utracie. Olej konopny polecany jest również w pielęgnacji skóry trądzikowej i reaktywnej.

Olej z konopi powinno stosować się jako dodatek do kremu lub serum, a nie bezpośrednio na oczyszczoną skórę twarzy.

Olej rycynowy do twarzy

Olej rycynowy to doskonały produkt regenerująco-nawilżający. Wystarczy kilka tygodni, aby nasza cera stała się widocznie gładsza, a podrażnienia ukojone i rozjaśnione. Regularnie stosowany olej rycynowy zmiękcza skórę i dogłębnie ją oczyszcza, przywracając jej młodzieńczy wygląd.

Olej rycynowy świetnie reguluje skórę i wpływa na pojawianie się zmian trądzikowych. Zapobiega powstawaniu nowych i przyspiesza procesy gojenia tych już powstałych.

Olej marchewkowy do twarzy

Olej marchewkowy jest stosowany do każdego typu cery i świetnie nadaje się przy wspomaganiu kuracji niektórych schorzeń skórnych. To źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, co czyni go doskonałym produktem do cery dojrzałej. Hamuje procesy starzenia skóry, ma działanie przeciwzmarszczkowe i nawilżające. Co ciekawe, olej marchewkowy jest chętnie stosowany w specyfikach do opalania – a to dzięki wysokiej zawartości beta-karotenu.

Olej ryżowy do twarzy

Olej ryżowy niegdyś nie był u nas popularny, jednak od jakiegoś czasu zyskuje nasze uznanie. W krajach azjatyckich jego bogate działanie odmładzające jest niezwykle popularne i chętnie wykorzystywane w kosmetyce. Działa wzmacniająco na skórę, wspomagając procesy odbudowy naskórka. Wykazuje także działanie przeciwzapalne.

Olej malinowy do twarzy

Olej malinowy łatwo się wchłania i nie pozostawia na cerze nieprzyjemnego filmu. Posiada bardzo niski potencjał komedogenny. Ma wręcz zdolność do normalizacji pracy gruczołów łojowych, co czyni go idealnym produktem do tłustej cery. Głęboko nawilża i odżywia, wzmacniając barierę hydrolipidową. A co najważniejsze – stanowi naturalną broń w walce z objawami starzenia się.

Jak aplikować olej do twarzy?

Absolutnie zakazane jest nakładanie oleju na suchą skórę twarzy. Wydawać by się mogło, że wtedy zacznie się szybciej wchłaniać - i być może tak jest. Niestety takie działania szkodzą cerze, ponieważ nie tylko staje się podrażniona i zaczerwieniona, ale stopniowo się wysusza.

Dzieje się tak, ponieważ oleje nie mają funkcji stricte nawilżającej. Tworzą warstwę, która zatrzymuje wodę w skórze. Dlatego tak ważny jest sposób aplikacji. Żeby nie popełnić podstawowych błędów, mamy dla was krótką instrukcję obsługi olejów do twarzy:

  • Olej zawsze nakładamy na oczyszczoną i wilgotną twarz. Skórę można spryskać hydrolatem, wodą termalną lub mgiełką.
  • Lżejsze olejki, które nie pozostawiają na skórze filmu warto stosować w kolejności serum-olej-krem. Cięższe oleje, czyli tłuste, należy aplikować według zasady od najlżejszego do najcięższego, czyli serum-krem-olej.
  • Oleje do twarzy mają silnie skoncentrowany skład, więc wystarczy nanieść na skórę dosłownie 1-3 krople.
Jest to bardzo uproszczony schemat, należy jednak pamiętać o tym, by uważnie obserwować swoją skórę, odczytywać jej potrzeby i reakcje na nowe składniki, jakie włączamy do pielęgnacji oraz starannie dobierać do jej indywidualnych preferencji naturalne produkty, z których może czerpać najwięcej dla swojej dobrej kondycji - kontynuuje ekspertka.
Prostock-Studio/iStock

Oleje do masażu twarzy

Podczas aplikacji warto dokładnie wymasować twarz palcami lub gua sha - zawsze w kierunku do zewnątrz. Oleje są tłuste, a co za tym idzie, są idealnym podkładem do wykonania upiększającego masażu. Zamiast naciągać skórę, co mogłoby jej tylko zaszkodzić, masz idealny poślizg do wykonania prawidłowego, poprawiającego kondycję cery ruchu. Wystarczy od kilku do kilkunastu minut w ciągu dnia, aby przekonać się, jak efektowne może być działanie masażu. Wyraźnie poprawia on kontur, wyostrza nasze rysy i pobudza naszą skórę, sprawiając, że staje się ona jędrniejsza i bardziej miękka w dotyku.

Olej hydrofilowy do mycia i oczyszczania twarzy

Olej hydrofilowy to nic innego jak olej myjący, który w składzie zawiera emulgator, dzięki któremu łatwo możemy go zmyć z twarzy wraz z wodą. Oleje do mycia stosujemy na suchą skórę, następnie wystarczy wykonać krótki masaż i zmyć produkt wodą. Gotowe! W ten sposób jesteśmy w stanie dokonać pełnego demakijażu, a jednocześnie nie działać wysuszająco na naszą cerę. To idealna alternatywa dla osób, które mają wrażliwą, przesuszoną skórę.

Reklama

Używacie olejów do twarzy czy jednak jesteście zwolenniczkami tradycyjnych formuł?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane