Reklama

Olejek z rozmarynu znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej oraz w pielęgnacji. Ma silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, regenerujące, tonizujące, a także relaksacyjne. Najczęściej stosowany jest na włosy i skórę głowy, jednak świetnie sprawdzi się także w pielęgnacji cery trądzikowej i problematycznej. Decydując się na regularne stosowanie olejku niezwykle istotne jest zapoznanie się z mechanizmem działania produktu.

Reklama

Spis treści:

  1. Właściwości oleju rozmarynowego
  2. Rosmarinus officinalis jako stymulator wzrostu włosów
  3. Jak stosować olejek rozmarynowy na porost włosów?
  4. Jakie korzyści daje stosowanie olejku rozmarynowego na twarz?
  5. Olejek rozmarynowy - korzyści zastosowania w aromatoterapii
  6. Bezpieczeństwo stosowania olejku rozmarynowego i potencjalne przeciwskazania

Właściwości oleju rozmarynowego

Olejek rozmarynowy to rodzaj olejku eterycznego, wytwarzanego z rozmarynu. Wyciąg z kwitnącego ziela rozmarynu lekarskiego posiada mnóstwo składników o działaniu przeciwzapalnych, antyoksydacyjnym, bakteriobójczym i pobudzającym krążenie krwi. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako substancja przyśpieszająca regenerację komórek. Odbudowuje uszkodzone tkanki skórne, czy podrażnienia skóry głowy. Wzmacnia cebulki włosów i przyczynia się do ich szybszego wzrostu, a ponadto może opóźnić procesy siwienia i łysienia.

Badania Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health NIH) potwierdzają także, że przy regularnym stosowaniu olejku rozmarynowego możemy zaobserwować obniżenie się poziom kortyzolu w organizmie, potocznie nazywanego hormonem stresu.

Getty Images @Madeleine_Steinbach

Warto również wspomnieć, że olejek ten jest naturalnym antyseptykiem i środkiem dezynfekującym. Używany jest więc w pastach do zębów i płynach do płukania. Dzięki właściwościom antybakteryjnym bez problemu usuwa nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz chroni przez zapaleniami w jej obrębie.

Rosmarinus officinalis jako stymulator wzrostu włosów

Naturalny olejek rozmarynowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w pielęgnacji włosów. Stymuluje wzrost cebulek włosowych poprzez pobudzanie krążenia krwi, niweluje stany zapalne w okolicach skalpu i regeneruje podrażnioną tkankę skórną. Gdy olejek jest aplikowany na skórę głowy, działa stymulująco na mikrokrążenie w tym obszarze. To z kolei zwiększa dopływ krwi do mieszków włosowych, co może wspomagać wzrost nowych włosów.

Zobacz także: Woda rozmarynowa na włosy - efekty, działanie i sposób aplikacji

Jak stosować olejek rozmarynowy na porost włosów?

Olejek 100% naturalny z rozmarynu to silny antyoksydant, który można stosować w połączeniu z innymi produktami pielęgnacyjnymi do włosów. Warto dodawać go do szamponów, odżywek, wcierek czy peelingów przystosowanych do aplikacji na skórę głowy. Kilka kropli olejku rozmarynowego świetnie się sprawdzi również jako dodatek w mieszance olejów do olejowania skóry głowy. Poradzi sobie z takimi problemami jak:

  • wypadanie włosów i łysienie, ponieważ regularne masowanie skóry głowy olejkiem rozmarynowym może pomóc w zwiększeniu aktywności mieszków włosowych
  • łupież, ponieważ czysty olejek rozmarynowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w zwalczaniu bakterii oraz stanów zapalnych na skórze głowy, które są jedną z potencjalnych przyczyn powstawania łupieżu. Dodatkowo łagodzi uczucie swędzenia
  • intensywne przetłuszczanie się skóry głowy, ponieważ jego mechanizm działania skupia się na regulacji sebum, co z kolei pozwala utrzymując skórę głowy w równowadze
Getty Images @MiMaLeFi

Zobacz także: Najlepsze kosmetyki na wypadanie włosów.

Jakie korzyści daje stosowanie olejku rozmarynowego na twarz?

Mimo swych dobroczynnych właściwości, naturalny olejek rozmarynowy stosowany jest stosunkowo rzadko w pielęgnacji twarzy. Dzięki silnemu działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu, świetnie sprawdzi się w przypadku cery problematycznej oraz pomoże zwalczyć takie choroby skórne, jak:

Można go stosować samodzielnie, aplikując kilka kropli olejku rozmarynowego punktowo na zmiany skórne. Alternatywnym rozwiązaniem jest dodanie go do ulubionego kremu nawilżającego (np. na noc). Taka praktyki pozwala naturalnie tonizować skórę oraz zapobiega uczuciu suchości. W przypadku skór wrażliwych, cienkich, przesuszonych i problematycznych, zaleca się wykonanie próby uczuleniowej lub/i skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem.

Getty Images @Tatiana Maksimova

Olejek rozmarynowy - korzyści zastosowania w aromatoterapii

Rozmarynowy olejek eteryczny świetnie sprawdzi się w aromaterapii. Jego stosowanie znacznie wpływa na funkcje poznawcze i funkcjonowanie mózgu - poprawia nastrój, pomaga się odstresować oraz pobudza umysł do działania i przyswajania nowych informacji. Dodatkowo redukuje zmęczenie i podwyższa ciśnienie krwi, co z kolei może być korzystne dla osób borykających się z chorobami układu oddechowego. Można go dodawać do kąpieli, olejku do masażu lub kominka do aromaterapii.

Zobacz także: Olejek z pestek malin - jak działa?

Bezpieczeństwo stosowania olejku rozmarynowego i potencjalne przeciwskazania

Stosowanie olejku rozmarynowego może nieść szereg pozytywnych korzyści. Mnogość właściwości kosmetycznych sprawia, że znajduje on zastosowanie zarówno w pielęgnacji włosów, jak i twarzy. Energetyzujący olejek rozmarynowy łagodzi uczucie napięcia w organizmie oraz zmniejsza pozom stresu. Mimo to, istnieje kilka przeciwskazań do jego stosowania. Nie można go używać w przypadku:

  • nadciśnienia tętniczego krwi,
  • padaczki,
  • ciąży,
  • podatności na uczulenia skórne,
  • stosowania silnych leków hormonalnych.
Getty Images @Liudmila Chernetska
Reklama

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do możliwości stosowania naturalnego olejku rozmarynowego (zwłaszcza na skórę twarzy oraz w aromaterapii), zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane