Reklama

Zastanawiasz się, czy olejek z drzewa herbacianego jest dobry dla twojej skóry? Jasne, że tak. Jest skutecznym sposobem na zapobieganie powstawaniu niedoskonałości i naturalnym remedium na trądzik. Możemy stosować go bezpośrednio na krosty, dodawać do kosmetyków lub używać jako składnik preparatów DIY. Jedno jest pewne - olejek z drzewa herbacianego na trądzik to must have w każdej kosmetyczce.

Reklama

Spis treści:

  1. Właściwości olejku z drzewa herbacianego
  2. Olejek z drzewa herbacianego a trądzik - jak działa?
  3. Jak stosować olejek drzewa herbacianego na trądzik?
  4. Olej z drzewa herbacianego na trądzik różowaty
  5. Olejek z drzewa herbacianego na trądzik - kosmetyki DIY
  6. Olejek herbaciany w kosmetyce - inne zastosowania
  7. Ile kosztuje olejek herbaciany?

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Naturalny olejek herbaciany wykazuje szereg dobrych dla naszego organizmu właściwości. Jest wykorzystywany w kosmetyce, aromaterapii i masażu. Jego orzeźwiający, piękny zapach skutecznie koi nerwy i pomaga się zrelaksować. To jednak nie koniec zalet tego wyjątkowego ekstraktu roślinnego. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie:

  • antybakteryjne
  • antywirusowe
  • przeciwgrzybicze
  • przeciwzapalne

Na co pomaga olejek z drzewa herbacianego? Przede wszystkim na wszelkiej maści stany zapalne skóry, również te związane z trądzikiem i niedoskonałościami. Wysoka zawartość składników aktywnych o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym sprawia, że skutecznie pomaga w walce z pryszczami, zanieczyszczonymi porami i nadmiarem sebum. Leczenie trądziku olejkiem herbacianym to przebadany naukowo sposób na znaczącą poprawę jakości cery.

Olejek z drzewa herbacianego a trądzik - jak działa?

Olejek z drzewa herbacianego to nasz sprzymierzeniec w walce z trądzikiem. Ma silne działanie antyseptyczne - zatrzymuje rozwój drobnoustrojów powodujących wykwity skórne, takich jak bakterie i grzyby. Redukuje zmiany trądzikowe i hamuje nadmierne wydzielanie sebum. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym wspomaga szybsze gojenie ran i zaczerwień potrądzikowych. Skóra ma gładszą strukturę, staje się mniej tłusta i błyszcząca. Regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego pomaga zapobiegać powstawaniu drobnych niedoskonałości i zaskórników.

Olejek herbaciany na zmiany trądzikowe świetnie sprawdzi się także w sytuacjach awaryjnych, kiedy chcemy na szybko pozbyć się nieestetycznego pryszcza. Stosowany punktowo wysusza krosty ropne, rozjaśnia zaczerwienienia i sprawia, że zmiany skórne szybciej się goją. Jak widać, dobrze jest mieć go zawsze pod ręką.

Getty Images/OleksandraYagello

Jak stosować olejek drzewa herbacianego na trądzik?

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego? Najłatwiej jest aplikować go na skórę w postaci toniku, przemywając nim twarz, szyję i dekolt codziennie rano i wieczorem. Możemy także dodać dwie/trzy krople preparatu do kremu nawilżającego, aby zmaksymalizować jego działanie. W połączeniu z innym olejkiem do twarzy, na przykład olejem jojoba, stworzy mocno odżywczy kosmetyk do cery problematycznej. Ekstrakt z drzewa herbacianego możemy wykorzystywać także przy tworzeniu domowych kosmetyków DIY. Przepis na roztwór olejku herbacianego, idealny do stosowania jako tonik oraz oczyszczającą maseczkę do twarzy znajdziesz w jednym z akapitów poniżej.

Olejek herbaciany na skórę trądzikową możemy aplikować punktowo, bezpośrednio na pryszcze, krosty i zaczerwienienia. Skutecznie wysuszy zaognione zmiany ropne i złagodzi stan zapalny. Musimy jednak pamiętać, aby przed miejscowym nałożeniem na twarz rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 50/50. Czysty olejek drzewa herbacianego będzie miał zbyt intensywne działanie. Stężony preparat może podrażnić skórę i spowodować zaczerwienienia, szczególnie u osób o cerze suchej, wrażliwej i alergicznej.

Jak jeszcze możemy stosować olejek herbaciany na skórę z niedoskonałościami? Sprawdzi się w robieniu rozszerzających pory parówek, idealnych jako pierwszy krok intensywnie oczyszczającej pielęgnacji. Sauna z ekstraktem z drzewa herbacianego pomaga przygotować skórę twarzy do dalszych zabiegów złuszczających i nawilżających.

Olej z drzewa herbacianego na trądzik różowaty

Olejek herbaciany na trądzik różowaty może nie wydawać się oczywistym rozwiązaniem. Musimy jednak pamiętać, że oprócz silnych właściwości oczyszczających i antybakteryjnych ma działanie kojące, nawilżające i przeciwzapalne. Ten wyjątkowy olejek eteryczny pomaga także złuszczać martwe komórki skóry, a dokładniej warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu odświeża cerę i optycznie poprawia jej wygląd. Z tego powodu będzie świetną terapią wspomagającą przy leczeniu trądziku różowatego, szczególnie jeśli nie będziemy przesadzać z jego stężeniem. Jak rozcieńczyć olejek herbaciany? Wystarczy, że wymieszamy go w odpowiednich proporcjach z przegotowaną wodą lub dodamy do innego preparatu do pielęgnacji cery.

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik - kosmetyki DIY

Szukasz domowych sposobów na włączenie olejku drzewa herbacianego do pielęgnacji cery trądzikowej? Zacznij od wzbogacania nim swoich ulubionych kosmetyków, takich jak krem lub żel do mycia twarzy. Wystarczy jedna kropla tej dobroczynnej esencji, aby produkty pielęgnacyjne działały jeszcze lepiej.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego sprawdzi się też przy robieniu domowych kosmetyków wspomagających leczenie trądziku. Poniżej znajdziesz przepisy krok po kroku na nasze ulubione preparaty DIY.

Oczyszczająca maseczka z olejkiem z drzewa herbacianego na trądzik

Składniki:

Przygotowanie: wszystkiego składniki dokładnie wymieszaj w czystej misce za pomocą drewnianej lub plastikowej szpatułki (pamiętaj, że maseczki glinkowe nie lubią się z metalowymi łyżkami). Maska powinna mieć konsystencję śmietany. Jeśli jest zbyt gęsta, dodaj odrobinę wody lub hydrolatu.

Sposób użycia: maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostaw ją na 10 - 20 minut, a następnie dokładnie zmyj ciepłą wodą. Pamiętaj, że maska glinkowa nie powinna zasychać na skórze - jeśli tak się dzieje, spryskaj ją obficie wodą lub hydrolatem.

Dobry na trądzik tonik z olejkiem herbacianym

Składniki:

  • pół szklanki przegotowanej wody
  • 10 kropli olejku drzewa herbacianego
  • butelka z atomizerem

Przygotowanie: dokładnie wymieszaj olejek z ciepłą, przegotowaną wodą i przelej go do czystej butelki.

Sposób użycia: Tonikiem przecieraj oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu dwa razy dziennie. Jeśli zmagasz się z krostami na plecach i ramionach, roztwór olejku herbacianego sprawdzi się także w tamtym obszarze ciała. Wskazówka od redaktorek - wybierz butelkę z wygodnym atomizerem i psikaj preparat na twarz, zamiast nakładać go na wacik. Będzie o wiele bardziej wydajny, a dodatkowo podczas aplikacji poczujesz jego piękny zapach.

Getty Images/SergieyMironov

Zobacz także: Domowe sposoby na trądzik - 5 sprawdzonych i najlepszych

Olejek herbaciany w kosmetyce - inne zastosowania

Olejek z drzewa herbacianego jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Znajdziemy go na przykład w szamponach i odżywkach przeciwłupieżowych oraz regulujących nadmierne przetłuszczanie się kosmyków. Olejek herbaciany znalazł także zastosowanie w produkcji preparatów do higieny jamy ustnej. Ze względu na właściwości oczyszczające i bakteriobójcze coraz częściej staje się składnikiem naturalnych płynów do płukania i past do zębów.

Ważne jest też aromaterapeutyczne zastosowanie olejku herbacianego. Jego świeży zapach ma właściwości relaksujące, odpręża i koi nerwy. Jest częstym składnikiem płynów i soli do kąpieli, może być także wykorzystywany w kominkach zapachowych. Inhalacje z drzewa herbacianego są za to polecane przy podrażnieniu górnych dróg oddechowych. Zawarte w olejku substancje nawilżają błony śluzowe, oczyszczają nos i zatoki oraz dają ulgę przy męczącym katarze.

Ile kosztuje olejek herbaciany?

Za buteleczkę naturalnego olejku eterycznego z drzewa herbacianego będziesz musiała zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Zależy to przede wszystkim od jakości preparatu i tego, jakie jest w nim stężenie samego roślinnego ekstraktu. 100 % olejek z drzewa herbacianego będzie kosztował powyżej 20 złotych. Wszystkie produkty w niższych cenach są najprawdopodobniej zbyt mocno rozcieńczone lub klasyfikują się do olejów zapachowych, a nie eterycznych.

Reklama

Przy wyborze preparatu pamiętaj, aby sprawdzić czy jest produktem w stu procentach naturalnym i czy posiada odpowiednie certyfikaty. Syntetyczne olejki zapachowe nie nadają się do aplikacji na skórę - mogą wywoływać podrażnienia i silne reakcje alergiczne.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane