Peeling z kawy - Jak działa na twarz, na ciało i na włosy
Peeling z kawy stosowany na twarz wygładzi cerę i zapobiegnie powstawaniu zaskórników. W pielęgnacji ciała pomoże rozprawić się z cellulitem, zaś nałożony na skórę głowy sprawi, że włosy zaczną mniej się przetłuszczać. Zobaczcie, jak go zrobić.
- Paulina Wierzchowiecka
Peeling z kawy to jeden z najtańszych i najlepszych sposobów pielęgnacji ciała i włosów. Okazuje się, że wyrzucając fusy z porannej kawy popełniamy wielki błąd! To właśnie one połączone m.in. aloesem, cynamonem lub cukrem będą stanowiły wielofunkcyjny, domowy kosmetyk. Peeling kawowy posiada działanie złuszczające, ale także przeciwstarzeniowe. Poznajcie najlepsze przepisy i metody stosowania go.
Spis treści:
- Peeling kawowy - efekty
- Peeling z kawy do ciała
- Peeling z kawy na cellulit i rozstępy
- Peeling z kawy na twarz
- Peeling z kawy na trądzik
- Peeling z kawy na włosy
- Jak zrobić peeling z kawy - przepisy
- Peeling z kawy i cukru
- Peeling z kawy i oleju kokosowego
- Peeling z kawy i cytryny
- Peeling kawowy z cynamonem
- Peeling z kawy i aloesu
- Peeling kawowy - jak często robić?
Peeling kawowy - efekty
Zmielona kawa - przed lub po zaparzeniu - przede wszystkim doskonale sprawdza jako zdzierak. Wmasowanie tych granulek w ciało skutkuje starciem z niego zrogowaciałego naskórka. Peeling z kawy często sprawdza się lepiej niż peeling cukrowy. Dlaczego? Drobinki kawy są mniejsze i w przeciwieństwie do kryształków cukru - mają bardziej regularne kształty, dzięki czemu złuszczają skórę bez ryzyka jej uszkodzenia.
Kawa użyta do przygotowania domowego peelingu nie tylko złuszcza, ale też pielęgnuje skórę. Zawarta w niej kofeina jest antyoksydantem i chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Podobnie działa znajdujący się w kawie kwas chlorogenowy, który hamuje tworzenie się generowanych promieniami ultrafioletowymi wolnych rodników.
Ponadto peeling z kawy:
- pobudza w skórze mikrokrążenie, przyczyniając się do jej lepszego dotlenienia i odżywienia,
- hamuje lipogenezę (syntezę komórek tłuszczowych) i aktywuje lipolizę (naturalny proces metaboliczny, efektem którego jest wydalenie z organizmu tłuszczu),
- dzięki zawartości polifenoli działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo.
Wszystkie te właściwości sprawiają, że peeling z kawy nie tylko zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, ale też sprzyja jej odżywieniu i dotlenieniu oraz wygładza ją, zmniejsza cellulit, przyspiesza gojenie się stanów zapalnych i zapobiega powstawaniu nowych.
Zobacz także: Złuszczanie może szkodzić skórze! Sprawdź, kiedy zrezygnować z peelingu
Peeling z kawy do ciała
Złuszczanie skóry przy pomocy peelingu kawowego to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się suchych białych skórek, a także pozbycie się problemu wrastających włosków. W pielęgnacji ciała możecie tworzyć własne, autorskie mieszanki peelingu kawowego, np. o działaniu rozgrzewającym i regenerującym. Po użyciu takiego peelingu skóra staje się ujędrniona , wygładzona, a użycie balsamu okazuje się zbędne!
Peeling z kawy na cellulit i rozstępy
Peeling kawowy jest także doskonałym rozwiązaniem na cellulit. Dzięki procesowi lipogenezy, który wywołany zostaje poprzez masaż ciała kawą, zalegające w skórze złogi tłuszczu zostają rozbite, a pomarańczowa skórka zaczyna stopniowo znikać. Działanie wygładzające peelingu będzie także pomocne w walce z rozstępami. Koniecznie musicie to wypróbować!
Peeling z kawy na twarz
Domowy peeling kawowy dobrze jest stosować na twarz. Wmasowujemy go delikatnie w oczyszczoną skórę, po czym zostawiamy go na buzi przez 10 minut. Taki wykonywany raz w tygodniu peeling kawowy pozostawi cerę gładką, sprawi, że będzie się ona mniej przetłuszczała i zmniejszy ryzyko pojawienia się na niej krostek i zaskórników. Wiecie, że peeling z kawy świetnie działa na przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe? Regularne stosowanie go sprawi, że koloryt skóry widocznie się ujednolici.
Peeling z kawy na trądzik
Peeling z kawy na wągry i trądzik to jedna z najlepszych domowych metod walki z tymi przypadłościami. W przypadku trądziku warto jednak wiedzieć, kiedy powinnyśmy, a kiedy nie możemy zastosować peelingu kawowego. Z tego rodzaju złuszczania powinny zrezygnować osoby z trądzikiem różowatym i ropnymi stanami zapalnymi.
Peeling z kawy na włosy
Peeling z kawy świetnie sprawdza się też w pielęgnacji włosów. Badania potwierdziły, że zawarta w niej kofeina stymuluje ich porost. Jaki jest przepis na peeling z kawy na włosy? Do fusów z kawy warto dodać kilka kropel olejku eterycznego - polecamy zwłaszcza działający antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i regenerująco olejek rozmarynowy. Taki peeling kawowy, złuszczy skórę głowy i pobudzi w niej krążenie krwi, przyczyniając się w ten sposób do poprawienia stanu włosów. Stosowany raz w tygodniu peeling z kawy i olejku rozmarynowego nieźle sprawdzi się także w walce z łupieżem i zmniejszy przetłuszczanie się włosów.
Jak zrobić peeling z kawy - przepisy
Podstawowy peeling kawowy DIY może być wykonany wyłącznie ze zużytych fusów kawy. Jeśli jednak zdecydujecie się dodać do niego inne składniki, okaże się, że otrzymacie autorską mieszankę, której działanie ukierunkowane jest nie tylko na różne przypadłości, ale także.,. części ciała! Oto 5 domowych peelingów z kawy:
Peeling z kawy i cukru
Peeling kawowy z dodatkiem cukru doskonale ściera zrogowaciały naskórek i posiada działanie nawilżające. Najlepiej wykonać go przed depilacją, ponieważ bardzo skutecznie wyciąga na powierzchnię wrastające włoski. Żeby przygotować ten rodzaj peelingu, wymieszajcie ze sobą fusy kawy i cukier w proporcjach 1:1. Jeśli chcecie wykonać domowy peeling do skóry głowy, cukier wystarczy zastąpić solą!
Peeling z kawy i oleju kokosowego
Peeling z fusów kawy z olejem kokosowym będzie miał działanie odżywcze i łagodzące. Świetnie sprawdzi się w przypadku wrażliwej skóry ze skłonnością do podrażnień. W tym przypadku lepiej wykonać go po depilacji, ponieważ tłusty olej pozostały na skórze może wchodzić po między ostrza maszynki i utrudnić golenie ciała.
Peeling z kawy i cytryny
Na pewno wiecie, że cytryna posiada silne działanie rozjaśniające i nawilżające. Wszystko za sprawą dużej zawartości witaminy C. Taka mieszanka świetnie sprawdzi się jako peeling z fusów kawy na dłonie. Sok z cytryny wymieszany z kawą szybko zapewni efekt odmłodzenia i liftingu naszych dłoni!
Peeling kawowy z cynamonem
Peeling z kawy z dodatkiem cynamonu zadziała jak profesjonalna kuracja antycellulitowa! Ta korzenna przyprawa posiada silne działanie rozgrzewające, które spowoduje przyspieszenie krążenia krwi i szybszą walkę z pomarańczową skórką. Uwaga! Jeśli właśnie poddałyście skórę depilacji, macie otwarte ranki lub wrażliwą cerę - unikajcie tego połączenia. Może wywołać nieprzyjemny ból i dyskomfort.
Peeling z kawy i aloesu
Peeling z kawy i aloesu świetnie sprawdzi się w okresie wakacyjnym. To właśnie wtedy skóra jednocześnie potrzebuje złuszczania i ukojenia. Taką mieszankę możecie stosować regularnie na opaloną skórę. Dzięki temu wasza opalenizna utrzyma się dłużej, a naskórek pozostanie wygładzony i napojony!
Peeling kawowy - jak często robić?
Stosowanie peelingu z kawy powinno być uzależnione od potrzeb naszej skóry. Jeśli łuszczy się ona dosyć szybko, możemy nakładać go na ciało oraz skórę głowy nawet dwa razy w tygodniu. Standardowo jednak złuszczanie skóry tym sposobem powinno być wykonywane maksymalnie raz na tydzień!
Czy kiedykolwiek stosowałyście peeling z kawy? Wolicie zrobić go samodzielnie w domu, czy wybrać ten ze sklepu?