Plamy na twarzy: suche, czerwone, brązowe, w ciąży i po alkoholu. Skąd się biorą i jak je usunąć?
Plamy na twarzy to najczęściej przebarwienia posłoneczne lub potrądzikowe. Z takimi zmianami na skórze można skutecznie walczyć stosując kosmetyki zawierające kwasy, witaminę C lub arbutynę. Niektóre plamy na twarzy mogą jednak być objawem silnej reakcji alergicznej lub poważnej choroby.

- Laura Grzelak, Matylda Nowak
Plamy na twarzy są zazwyczaj skutkiem nadprodukcji melaniny, czyli barwnika, od którego zależy między innymi kolor naszej skóry. Barwnik ten jest wytwarzany w ludzkim organizmie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i zawdzięczamy mu opaleniznę. Jednak na skutek zaburzeń – nadmiernej reaktywności melanocytów (znajdujących się w naskórku komórek barwnikowych wytwarzających melaninę) albo ich nadmiernego nagromadzenia w jednym miejscu – na skórze powstają plamy. Mogą być jednak też reakcją alergiczną.
Spis treści:
- Brązowe plamy na skórze
- Plamy na twarzy w ciąży
- Czerwone plamy na skórze
- Plamy na twarzy po alkoholu
- Plamy na twarzy u dziecka
- Plamy na twarzy po opalaniu
- Suche plamy na twarzy
- Suche czerwone plamy na twarzy
- Jak usunąć plamy na twarzy
Brązowe plamy na skórze czyli przebarwienia
Nieregularne brązowe, ciemne plamy na twarzy będące skutkiem działania promieniowania UV to tak zwana ostuda (inaczej melazma). Najczęściej pojawiają się one u kobiet o ciemniejszej karnacji i po 30. roku życia. Rodzajem takich posłonecznych przebarwień są także tak zwane plamy wątrobowe (nazywane inaczej starczymi) oraz plamy soczewicowate.
Ostuda może się pojawić także po wystawieniu na słońce skóry, na którą uprzednio aplikowano perfumy, dezodorant lub inne kosmetyki zawierające składniki światłouczulające (np. salicylany, cytryniany).

Plamy na twarzy w ciąży
Na pojawianie się brązowych plam na twarzy najbardziej narażone są kobiety w ciąży, a także te przyjmujące doustnie środki antykoncepcyjne. Hormony uwrażliwiają skórę na słońce i mogą powodować ciemne, nieregularne plamy na twarzy, jak i na ciele.
Czerwone plamy na skórze
Jeśli czerwone plamy utrzymują się na skórze przez dłuższy czas, nie powiększają się i z czasem nieco bledną, to mogą być pozostałością po pryszczach. Takie przebarwienia potrądzikowe (nazywane także pozapalnymi) mają zwykle bardziej czerwone niż brązowe zabarwienie. Powstają, gdy w miejscu, gdzie jest stan zapalny, dojdzie do pobudzenia melanogenezy – enzymatycznego procesu powstawania melaniny.
Czerwone plamy na twarzy mogą być również zapowiedzią trądziku różowatego albo jednym z objawów silnej reakcji alergicznej. Pojawiające się przejściowo czerwone plamy na twarzy mogą też być jednym z objawów tak zwanego rakowiaka – nowotworu złośliwego, który atakuje narządy układu pokarmowego (wytwarza on hormon powodujący rozszerzenie naczyń krwionośnych i wynikające z niego zaczerwienienie skóry).

Plamy na twarzy po alkoholu
Plamy na twarzy po alkoholu najcześciej przybierają kolor czerwony, niemal purpurowy i niemal zawsze są objawem reakcji alergicznej. Zwykle oprócz twarzy widoczne są również na dekolcie i szyi. W takim przypadku lepiej zrezygnować ze spożywania alkoholu i skonsultować się z lekarzem. Bywa także, że taka reakcja pojawia się w połączeniu alkoholu z lekami. Osoby o cerze naczynkowej również mogą borykać się z podobnym problemem, ale u nich czerwone plamy raczej przybierają formę równomiernych wypieków na twarzy, a nie nieregularnych plam.
Plamy na twarzy u dziecka
Plamy na twarzy u dziecka zawsze powinny niepokoić, szczególnie jeśli mamy do czynienia z suchymi, czerwonymi zmianami. Takie objawy może dawać alergia, nie tylko kontaktowa ale i pokarmowa - na przykład na cytrusy czy mleko. Jeśli plamy u dziecka pojawiają się regularnie, warto wykonać testy alergiczne. Należy skontaktować się z lekarzem.
Plamy na twarzy po opalaniu
Plamy na twarzy po opalaniu pojawiają się, gdy przesadziliśmy ze słońcem, szczególnie jeśli to pierwszy raz od dawna, kiedy nasza skóra miała kontakt z promieniami słonecznymi. To forma reakcji obronnej organizmu - pomogą chłodne okłady i żel aloesowy lub krem z panthenolem. Plamom na twarzy po opalaniu zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać: wystarczy pamiętać o SPF i nakryciu głowy. Trzeba pamiętać także o tym, że nadmierne opalanie twarzy może spowodować powstawanie brązowych plam czyli przebarwień słonecznych.
Suche plamy na twarzy
Suche plamy na twarzy mogą wynikać z nieodpowiednio pielęgnowanej suchej skóry - wtedy pojawia się uczucie pieczenia, ściągnięcia, zauważalne są suche skórki i suche placki. Suche plamy mogą pojawiać się także jednocześnie z nadmiernym przetłuszczaniem się w strefie T - to znak, że cerze brakuje nawodnienia. Jeśli jednak pomimo odpowiedniego nawilżania problem się utrzymuje, oznacza to, że suche plamy na twarzy mogą być objawem łagodnej reakcji alergicznej, na przykład na nowy krem. Pomoce powinno też być wypijanie większej ilości wody każdego dnia.
Suche czerwone plamy na twarzy
Jeśli jednak suchości towarzyszy także zaczerwienienie, to może być to reakcja alergiczna. W takim przypadku warto skonsultować się z dermatologiem. Jeśli suche czerwone plamy występują przewlekle, to przyczyną może być także AZS.
Jak usunąć plamy na twarzy
Metody usuwania przebarwień dostosowuje się zazwyczaj do ich rodzaju oraz rozległości. Jeśli mamy do czynienia z ciemnymi plamami na twarzy, warto najpierw zacząć radzić sobie w domu, stosując odpowiednie kosmetyki rozjaśniające. Zarówno przy przebarwieniach potrądzikowych, jak i posłonecznych, radzimy używać zwłaszcza produktów z:
- witaminą C,
- niacynamidem,
- arbutyną,
- kwasem glikolowym.
Za to profesjonalne zabiegi, które umożliwiają rozjaśnienie plam na twarzy to przede wszystkim:
- dermapen,
- mikrodermabrazja,
- laser frakcyjny oraz
- peelingi chemiczne (a zwłaszcza słynny Cosmelan lub coraz popularniejszy Dermamelan).
Na suche plamy pomocny będzie krem ze składnikami nawilżającymi:
- kwasem hialuronowym,
- masłem shea,
- ceramidami,
- skwalanem.
Jeśli nasz problem to plamy po ekspozycji na słońce, sięgnijmy po kosmetyki z:
- aloesem,
- d-panthenolem,
- alantoiną.
Jeśli jednak plamy na twarzy to czerwone, piekące i opuchnięte zmiany, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.