Podkrążone oczy – co je powoduje i jak się ich pozbyć?
Podkrążone oczy postarzają i odbierają blask całej twarzy. Niestety, są popularnym i trudnym do usunięcia problemem, na który często sami „zapracowujemy”. Zobacz, co powoduje ciemne podkówki i opuchnięcia pod oczami i co możesz z nimi zrobić.

Podkrążone oczy to zmora wielu z nas. U niektórych pojawiają się okazjonalnie, w okresie stresu lub po nieprzespanej nocy, a u wielu są codziennym mankamentem. „Taka uroda” słyszymy często. Problem jest szczególnie dotkliwy dla osób o jasnej karnacji, u których kontrast między kręgami pod oczami i cerą wokół jest największy. Czy jednak naprawdę musisz pogodzić się z losem i liczyć na to, że korektor przykryje problem?
Spis treści:
- Podkrążone oczy – przyczyny
- Podkrążone oczy – jak się ich pozbyć?
- Krem na podkrążone oczy - czym się kierować przy wyborze?
- Sposób na podkrążone oczy – dobry korektor
- Zabieg na podkrążone oczy, co wybrać w gabinecie kosmetycznym
- Domowe sposoby na podkrążone oczy
- Co na podkrążone oczy zrobi masaż?
- Podkrążone oczy – jakie witaminy są ważne, by je zniwelować?
Podkrążone oczy – przyczyny
Zawsze warto rozpocząć od źródła problemu – skąd bierze się problem podkrążonych oczu? Niekiedy opuchlizna i ciemne półkola pod oczami są oznaką choroby, w większości przypadków jednak powstają one w wyniku niezdrowych przyzwyczajeń lub nawyków żywieniowych
Dieta i lifestyle a podkrążone oczy
Wszyscy znamy efekt pandy po nieprzespanej nocy – niedobór snu, długotrwały stres, przepracowanie, długie godziny spędzone przed ekranem komputera – wszystkie te czynniki mogą powodować powstanie ciemnej obwódki wokół oczu. Także błędy dietetyczne, jak odwodnienie, niedobór witamin lub nadmiar soli potęgują problem. Oczy mogą także wyglądać na bardziej zmęczone podczas przyjmowania niektórych leków – na przykład tych rozszerzających naczynia krwionośne – lub tabletek antykoncepcyjnych.
Choroby i genetyka a podkrążone oczy
Jeśli w twojej rodzinie ktoś jeszcze ma podobny problem, to jest duża szansa, że twoje cienie pod oczami mają podłoże genetyczne. Niektóre osoby mają wrodzoną silniejszą pigmentację skóry wokół oczu – co na szczęście nie znaczy, że nie można z jej rozjaśnić. Również czas pogarsza problem podkówek pod oczami – z wiekiem skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, żyłki i naczynka krwionośne zaczynają bardziej prześwitywać . Istnieje też szereg problemów zdrowotnych, które mogą powodować podkrążenie oczu, są to na przykład:
- alergiczne zapalenie spojówek,
- choroby wątroby i śledziony,
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- anemia,
- schorzenia nerek,
- choroby pasożytnicze.
Podkrążone oczy – jak się ich pozbyć?
Najważniejsze, to rozpoznać, czy problem jest chwilowy, czy długotrwały. Jeśli podkrążone czy pojawiają się i znikają, na przykład z powodu niewyspania i zmęczenia, to wystarczy odpoczynek i przyłożenie do oczu czegoś zimnego – np. kostki lodu. Jeśli podkrążone oczy witają nas co rano, naturalnie musimy zadbać o zdrowy tryb życia. Odpowiednia ilość snu i butelka wody to podstawa, warto też ograniczyć spożycie kawy, alkoholu i soli oraz uzupełnić dietę o witaminy, minerały i elektrolity.
Zobacz także: Cienie pod oczami – przyczyny, kremy, zabiegi
Krem na podkrążone oczy - czym się kierować przy wyborze?
Dobra pielęgnacja potrafi znacząco poprawić stan opuchniętych i podkrążonych oczu. Do dyspozycji w aptekach i drogeriach mam wiele kremów i serum pod oczy, które niwelują opuchliznę i ciemne podkówki. Jeśli masz problem z „poduszkami” pod oczami, zainteresuj się kremami, które mają specjalną zimną końcówkę – stalową lub kryształową – która schłodzi okolice oczu i pomoże usunąć nadmiar limfy. W kosmetykach szukaj:
- witaminy C – rozjaśnia i rozświetla,
- witaminy E – o działaniu antyoksydacyjnym,
- kofeiny – pobudzi pracę układu limfatycznego i usunie nadmiar zgromadzonego pod oczami płynu,
- alg morskich – usuwających toksyny,
- wyciągów ze świetlika lub arniki – usuwających cienie,
- ekstraktu z miłorzębu – wzmacniającego naczynia krwionośne,
- aloesu – naturalnego składnika nawilżającego i łagodzącego.
Sposób na podkrążone oczy – dobry korektor
Powyższe porady niestety nie dadzą natychmiastowego efektu, zmiany w diecie i higienie snu wymagają czasu. Rozwiązaniem natychmiastowym jest dobry kryjący korektor pod oczy – ekspresowo zatuszuje podkrążone oczy, doda blasku spojrzeniu, sprawi, że będziesz wyglądać świeżo i młodo. Jeśli zasinienie jest bardzo ciemne, konieczny może okazać się specjalny produkt do kamuflażu, który skoryguje kolor przed zastosowaniem korektora:
- jeśli twoje cienie wpadają w fiolet – wybierz kamuflaż o żółtym odcieniu,
- jeśli cienie są szare lub oliwkowe – pomoże kamuflaż różowy,
- jeśli cienie pod oczami mają odcień siny lub błękitny – weź kamuflaż lekko pomarańczowy,
- jeśli problemem są zaczerwienienia – zakryje je kamuflaż zielony.
Zabieg na podkrążone oczy, co wybrać w gabinecie kosmetycznym?
Salony kosmetyczne i kliniki medycyny estetycznej mogą przyjść z pomocą w walce z podkrążonymi oczami. Pomocne będą zabiegi mezoterapii igłowej i mikroigłowej, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym i kwasem hialuronowym. Dużą popularnością cieszy się także karboksyterapia, która odżywia i dotlenia okolice oczu, polepszając mikrokrążenie. Rozmowa z kompetentnym specjalistą pomoże dobrać zabieg, który da oczekiwany efekt i będzie dopasowany do twojej skóry.
Domowe sposoby na podkrążone oczy
Nawet w domu możesz przeprowadzić kurację zmniejszającą kręgi i opuchliznę pod oczami. Najszybszym trikiem, używanym nawet przez światowej sławy makijażystów jest schłodzenie okolicy oczu kostką lodu lub specjalną maską żelową.
Poza tym możesz zastosować:
- plastry świeżego ogórka – najlepiej prosto z lodówki. Ogórek schłodzi i zmniejszy worki pod oczami i rozjaśni skórę.
- okłady z torebek herbaty – także schłodzonych. Możesz wykorzystać zwykłą czarną herbatę, ale najlepiej zadziałają kompresy z ziela świetlika lub rumianku – bez problemu kupisz torebki w aptece.
- przemywanie naparem z szałwii lub rozmarynu – zadziałają łagodząco i ściągająco.
Zobacz także: Krem pod oczy na cienie - który będzie najlepszy? [RANKING]
Co na podkrążone oczy zrobi masaż?
Automasaż to niedoceniany sposób na podkrążone oczy – pomoże nie tylko rozprowadzić zbierającą się pod oczami limfę, która odpowiada za „worki”, ale także poprawi kształt twarzy. Masaż twarzy pomoże zlikwidować obrzęk, poprawi lokalne krążenie i pozwoli spowolnić procesy starzenia się skóry wokół oczu. Masujemy koncentrując się na punktach wzdłuż łuku brwiowego, delikatnie wokół oczu, linii od czoła do żuchwy oraz linii prowadzącej od krawędzi nosa, przez policzki do stawu skroniowo-żuchwowego.
Podkrążone oczy – jakie witaminy są ważne, by je zniwelować?
Do diety wspomagającej walkę z podkrążonymi oczami warto włączyć witaminy z grupy B – zwłaszcza B6 i B12, żelazo i witaminę K – to żelazna podstawa. Dobrze też zadbać, by pojawiło się w posiłkach także klasyczne trio antyoksydacyjne, czyli witaminy A, C oraz E. Potrzebne składniki odżywcze znajdziesz np. w brokułach, brukselce i innych warzywach krzyżowych, szpinaku i zielonych warzywach liściastych.