Popękane naczynka na twarzy i nogach – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Popękane naczynka to problem nie tylko natury estetycznej. „Pajączki” widoczne na twarzy mogą zwiastować trądzik różowaty, a te, które pojawiły się na nogach, mogą wskazywać na zaburzone krążenie żylne. Jeśli już zagościły na skórze, należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację, która zapobiegnie nasilaniu się zmian.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Popękane naczynka mogą występować pojedynczo bądź tworzyć gęstą sieć czerwonych lub fioletowych nitek. Zwykle uwidaczniają się na policzkach i skrzydełkach nosa, na udach i w zgięciach kolan, ale też mogą pojawić się na klatce piersiowej czy karku. „Pajączki” możecie zmniejszyć, stosując odpowiednie kremy, ale najskuteczniejszym sposobem na ich usunięcie są profesjonalne zabiegi.
Spis treści:
- Czym są popękane naczynka?
- Skąd się biorą popękane naczynka?
- Popękane naczynka na twarzy u dziecka
- Kremy i maści na popękane naczynka
- Domowe sposoby na popękane naczynka
- Jak zapobiegać pękaniu naczynek?
Czym są popękane naczynka?
Pod tym, co większość z nas rozumie pod pojęciem popękanych naczynek, kryją się tak naprawdę naczynka rozszerzone. Jeśli ich ścianki są osłabione i kruche, zmniejsza się ich elastyczność, a co za tym idzie – trudniej dostosowują się do działania czynników zewnętrznych. Kiedy więc pod wpływem ciepła ulegają gwałtownemu rozszerzeniu, z czasem coraz trudniej przychodzi im powrót do poprzedniego stanu.
Efekt jest taki, że niektóre naczynka mogą pozostać rozszerzone na stałe, co uwidacznia się właśnie w postaci „pajączków”, nazywanych też teleangiektazjami. Mogą przybrać postać naczynek na twarzy, zwykle zgromadzonych na policzkach lub nosie, ale bardzo często zdobią uda czy okolice kostek. Jeśli jednak naczynka rzeczywiście pękną, wówczas przybierają formę niewielkich sinych plamek i kropek.
Skąd się biorą popękane naczynka?
Przyczyn osłabienia naczynek, a w rezultacie ich stałego rozszerzania się czy pękania, jest mnóstwo. Skłonność do pękających naczynek to często spadek genetyczny. Jeśli więc u waszych dziadków i rodziców widoczne były „pajączki”, bardzo możliwe, że widoczne u was pękające naczynka na nogach czy twarzy są wynikiem predyspozycji genetycznych. Powstawaniu teleangiektazji, niezależnie od ich lokalizacji, sprzyjają również:
- wahania hormonów – związane z ciążą czy menopauzą, ale naczynka może osłabiać również stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
- choroby układu krążenia, np. nadciśnienie;
- częste korzystanie z sauny, opalanie się zarówno w naturalnym słońcu, jak i w solarium, gorące kąpiele;
- palenie papierosów, picie alkoholu, spożywanie gorących lub pikantnych potraw;
- zbyt mała aktywność fizyczna;
- wystawianie skóry na działanie silnego wiatru, mrozu;
- nadmierny stres.
W przypadku popękanych naczynek na udach, kostkach czy w zgięciach kolan dużą rolę odgrywają również codzienne nawyki, takie jak zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, ale też zamiłowanie do obcisłych spodni czy butów na wysokim obcasie.
Popękane naczynka na nosie czy policzkach zazwyczaj są nieodłącznym towarzyszem cery naczynkowej, która wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Mogą być też jednak pierwszym sygnałem zapowiadającym trądzik różowaty, któremu towarzyszy również obecny na twarzy rumień. Z kolei w przypadku licznych popękanych naczynek na nogach warto skonsultować się z lekarzem, flebologiem. Mogą one oznaczać niewydolność żylną.

Popękane naczynka na twarzy u dziecka
Często niepokój u rodziców wzbudzają popękane naczynka widoczne na twarzy u dziecka. Zwykle jednak nie ma powodu do obaw. Naczynka u dzieci bardziej rzucają się w oczy z uwagi na cienką i delikatną skórę, spod której „prześwitują” ciemniejsze niteczki. Warto też zastanowić się, czy w diecie dziecka nie brakuje witamin i flawonoidów, które wzmacniają naczynka i zmniejszają ich przepuszczalność. W przypadku mocno nasilonego problemu wskazana jest konsultacja z pediatrą. Rumieniec i widoczne na skórze naczynka mogą być związane np. z alergią.
Kremy i maści na popękane naczynka
Zadaniem kremu na naczynka jest dostarczenie substancji, które uelastyczniają ich ścianki i wzmacniają je. Dzięki temu naczynka są bardziej odporne na działanie czynników uszkadzających. W kosmetykach szukajcie również składników, które mają właściwości antyoksydacyjne. Neutralizują one wolne rodniki, odpowiedzialne są za niszczenie kolagenu budującego ścianki naczyń krwionośnych.
W składzie kremów i maści na popękane naczynka na twarzy i nogach zwykle znajdują się takie substancje jak:
- wyciąg z kasztanowca – bogaty w escynę, która działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie, uelastycznia ścianki naczyń;
- witamina C – działa antyoksydacyjnie i jest niezbędna do syntezy kolagenu;
- wyciąg z arniki górskiej – działa przeciwzapalnie, obkurczająco i przeciwobrzękowo;
- witamina K – wzmacnia naczynka, reguluje krzepliwość krwi;
- rutyna – uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych;
- olejki roślinne – uzupełniają powłokę hydrolipidową i zwiększają odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych.
Zobacz także: Maść arnikowa – cudowny lek na pękające naczynka i pryszcze
Domowe sposoby na popękane naczynka
W pielęgnacji skóry z popękanymi naczynkami pomocne będą domowe maseczki. Do ich przygotowania możecie użyć glinek, szczególnie glinki czerwonej lub różowej, które są polecane do cery wrażliwej, z widocznymi „pajączkami”. Proszek wystarczy wymieszać z wodą, naparem ziołowym (np. z rumianku lub nagietka) bądź z hydrolatem i nałożyć na skórę. Taką maseczkę możecie miejscowo nakładać również na popękane naczynka na nogach. Zmyjcie wodą po ok. 15 minutach.
Kojąco na skórę naczynkową zadziała też maseczka z siemienia lnianego. Dwie łyżki nasion nasypcie do garnuszka i zalejcie szklanką wody. Zagotujcie. Odcedźcie nasiona od uzyskanego kisielu i rozprowadźcie go na skórze. Żeby zapobiec „spływaniu” maseczki, możecie najpierw przyłożyć do twarzy gazę i na niej rozprowadzić kisiel.
Jak zapobiegać pękaniu naczynek?
Jeśli na skórze zaczęły pojawiać się „pajączki”, warto zmienić styl życia i codzienne nawyki pielęgnacyjne, żeby zapobiec nasilaniu się problemu. Stosujcie kosmetyki delikatne, przeznaczone do wrażliwej skóry. Unikajcie preparatów na bazie alkoholu, niewskazane są też peelingi ziarniste.
Na koniec prysznica kierujcie na miejsca dotknięte „pajączkami” strumień chłodnej wody. Takiej wody używajcie też do spłukania twarzy po użyciu żelu czy pianki do mycia.
Zadbajcie o to, żeby nie zabrakło wam ruchu. Aktywność fizyczna, nawet w postaci codziennego spaceru, usprawnia krążenie i dotlenia komórki skóry. Unikajcie spędzania długiego siedzenia bez zmiany pozycji.
Zwróćcie też uwagę na dietę. W jadłospisie powinny się znaleźć przede wszystkim owoce i warzywa, które są bogate w antyoksydacyjne flawonoidy i witaminy takie jak C i E. Pomogą one uszczelnić i wzmocnić naczynka oraz będą je chronić przed niszczącym działaniem wolnych rodników.