Popękane pięty - leczenie, problemy, składniki w kosmetykach
Popękane pięty nie tylko nie wyglądają zbyt estetycznie, ale mogą też prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wtedy nieukniona może okazać się wizyta u podologa.

- Milena Majak
Popękane pięty to takie, którym brakuje nie tylko pielęgnacji. Ochronny płaszcz lipidowy jest w tym miejscu osłabiony, a to znak, że organizmowi brakuje prawidłowego nawodnienia. To skutkuje nadmierną suchością, w efekcie czego skóra robi się zrogowaciała. Jeśli na tym etapie nie zareagujemy, pięty zaczną boleśnie pękać, powodując dyskomfort nawet podczas chodzenia...
Twardym i suchym piętom, a przy okazji i pękającym piętom, można jednak na szczęście zapobiegać. Wystarczy już na etapie silnego rogowacenia naskórka wdrożyć plan naprawczy.
Jak wyglądają zrogowaciałe pięty?
Zanim pięty zaczną pękać, widoczny jest zrogowaciały naskórek. Początkowo warstwa jest dość cienka i łatwo sobie z nią poradzić. Z biegiem czasu jednak organizm zaczyna się bronić, a przede wszystkim chronić przed czynnikami zewnętrznymi.
Efekt jest taki, że wierzchnie warstwy stają się coraz grubsze. Pięty są twarde, szorstkie i bardzo nieprzyjemne w dotyku. Często zdarza się, że odstające skórki są tak ostre, że zahaczają o materiał.

Jak wyglądają pękające pięty?
O ile zrogowaciałe pięty są jeszcze problemem natury estetycznej, o tyle pękające pięty mogą wpływać na zdrowie. Szczeliny w naskórku stają się łatwym celem dla bakterii oraz wirusów, a te mają wówczas idealne warunki do namnażania się. Dlatego też bardzo często jest tak, że pięty zaczynają przybierać kolor żółty czy nawet delikatnie zielonkawy. W takiej sytuacji nieuniknione może być profesjonalne leczenie z wykorzystaniem odpowiednich zabiegów.

Sposób na popękane pięty
Rogowacenie naskórka da się jeszcze stosunkowo szybko naprawić. Popękane pięty wymagają już zdecydowanie więcej uwagi. Najpierw rekomendujemy udanie się do podologa, który jest specjalistą od stóp i zbada pięty. Co dalej?
- Na konsultacji z podologiem warto zapytać o możliwość użycia skarpet złuszczających. Jeżeli specjalista wyrazi taką zgodę, warto zacząć właśnie od nich. W ciągu kilku dni wasze stopy zaczną się łuszczyć, a skóra będzie schodzić płatami.
- Konieczne jest wprowadzenie kosmetyków nawilżająco-natłuszczających.
- Nie należy zapominać o regularnym złuszczaniu naskórka.
- Pomocne okażą się również peelingi do stóp czy też kąpiele zmiękczające z solą.
- Możecie zastosować również domowe sposoby na popękane pięty.
Kremy na popękane pięty
Żeby krem na popękane pięty był skuteczny, powinien mieć w składzie pięć kluczowych składników:
- mocznik - działa intensywnie nawilżająco, ponieważ przyciąga wodę i chroni przed jej utratą. Najskuteczniejsze będą kremy z zawartością 30% mocznika, ponieważ zwiększają przepuszczalność warstwy rogowej dla innych składników.
- lanolina - działa wygładzająco i natłuszczająco. Ponadto reguluje gospodarkę wodną skóry, zmiękcza naskórek oraz zmniejsza szorstkość skóry.
- witamina E - stosowana w kremach wnika głęboko w skórę i przyspiesza regenerację popękanej skóry pięt. Poprawia również elastyczność skóry.
- witamina A - przede wszystkim regeneruje naskórek, który z czasem staje się coraz gładszy.
- witamina F - chroni skórę przed wpływem czynników zewnętrznych, jak słońce, mróz, wiatr. Zapobiega utracie wody z naskórka i wspomaga regenerację skóry.
Na pierwsze oznaki pękania pięt należy niezwłocznie reagować. Systematyczne smarowanie pięt pozwoli poprawić stan skóry już w ciągu kilku dni. Należy jednak pamiętać, że pełna regeneracja bariery lipidowej naskórka musi potrwać, aby efekt był długotrwały.