Reklama

Prosaki na powiekach są dermatologicznymi zmianami, które mogą znacznie obniżyć naszą samoocenę. Jednak to bardzo częsty problem, który dotyka zwłaszcza osoby z cerę mieszaną i tłustą, ale nie tylko. Prosaki mogą powstawać również przez nieodpowiednią pielęgnację! Podpowiemy, co zrobić, aby to powstrzymać i jak pozbyć się już istniejących zmian.

Reklama

Spis treści:

  1. Prosaki a trądzik
  2. Przyczyny powstawania prosaków na powiekach
  3. Jak usunąć prosaki na powiekach?
  4. Domowe sposoby na prosaki na powiekach
  5. Zapobieganie powstawaniu prosaków na powiekach

Prosaki a trądzik

Niewielkie białe lub żółtawe krostki bardzo często bywają mylone z wypryskami i trądzikiem, głównie ze względu na lekko odstającą końcówkę, która przypomina ropną wydzielinę. W przeciwieństwie do trądziku nie pozbędziecie się jej, wyciskając ją. Prosaki są twardsze i występują w skupiskach. W przypadku prosaków na powiekach charakterystyczne jest również miejsce występowania: pryszcze zazwyczaj nie pojawiają się na górnej powiece, natomiast prosaki - tak. Bardzo często łączą się one z wystąpieniem prosaków pod oczami.

Prosaki można podzielić na trzy typy:

  • prosaki wysiewowe - ich powstanie wiąże się z zaburzeniami autoimmunologicznymi lub genetycznymi,
  • prosaki pierwotne - pojawiają się najczęściej na powiekach i czole, są czerwone i mogą sprawiać ból. Jednakże to prosaki pierwotne mają największe szanse na samoistne wyleczenie,
  • prosaki wtórne - powstają, gdy dochodzi do uszkodzenia skóry.

Przyczyny powstawania prosaków na powiekach

Prosaki są niewielkimi cystami, które powstają przez zapchanie porów. Zatkać mogą je zanieczyszczenia, nadmiar sebum i zrogowacenie mieszków włosowych. Poza prosakami wysiewowymi najczęstszą przyczyną powstawania niewielkich zmian dermatologicznych jest nieodpowiednia pielęgnacja, a zwłaszcza oczyszczanie skóry. Niektóre osoby mają również predyspozycje do zapychania porów i może to być związane z typem skóry.

Dlaczego powstają prosaki na powiekach?

  • stosowanie produktów o właściwościach komedogennych (w ich składzie występuje np. wazelina lub silikony),
  • stosowanie obciążającej pielęgnacji,
  • nieprawidłowe oczyszczanie skóry,
  • stosowanie na oczach kosmetyków, które nie są dedykowane temu obszarowi,
  • nieprawidłowy demakijaż i oczyszczanie,
  • nadmierna aktywność gruczołów łojowych (może ona mieć związek z niedopasowaną pielęgnacją),
  • zmiany hormonalne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • predyspozycje genetyczne.

Pamiętaj, że do efektywnego leczenia potrzebujesz informacji o przyczynie powstawania zmian. Wykonanie nawet drogiego zabiegu nie pomoże pozbyć się problemu, jeśli nie dowiesz się, dlaczego prosaki pojawiły się na twojej skórze.

Anastasiia Stiahailo/iStock

Jak usunąć prosaki na powiekach?

Prosaki na powiekach nie są złośliwymi zmianami, jednak mogą być problematyczne, zwłaszcza te, które nie znikają samoistnie. Chociaż nie stanowią zagrożenia, bardzo często decydujemy się na walkę z nimi ze względów estetycznych. Jak to zrobić skutecznie? Usunięcie prosaków na powiekach nie należy do najłatwiejszych - to bardzo delikatna okolica, a skóra na tym obszarze jest cienka. Co prawda można pozbywać się cyst poprzez ich nakłuwanie, jednak zabieg ten, nawet wykonany przez specjalistę, może nie być zalecany.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest usuwanie prosaków na powiekach przy pomocy koagulacji. To nowoczesna metoda z użyciem temperatury. Koagulacja pomaga pozbyć się prosaka, ale również dokładnie oczyści dziurkę po nim. Koszt jednego zabiegu to około 300 zł, chociaż wszystko zależy od gabinetu, sprzętu oraz miejscowości, w której go wykonujemy. Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienie, opuchlizna i strupki, dlatego warto zadbać o to, aby po wizycie w gabinecie mieć czas na regenerację. Kosmetolog może w razie potrzeby polecić maść przyspieszającą gojenie.

Reszta zaleceń wygląda podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu:

  • unikaj moczenia okolic oczu przez 24 godziny,
  • zrezygnuj w tym czasie z kosmetyków i makijażu,
  • w ciągu 3 dni odpuść sobie treningi,
  • nie korzystaj z sauny i basenu przez 14 dni,
  • przez 30 dni należy unikać ekspozycji na słońce, trzeba zrezygnować z solarium i samoopalaczy.

Zobacz także: Prosaki na ustach – jak je usunąć?

Domowe sposoby na prosaki na powiekach

Przede wszystkim musisz skupić się na regularnym oczyszczaniu twarzy. Co prawda na powiekach nie wykonasz peelingu, ale pamiętaj o dokładnym demakijażu oczu oraz o oczyszczaniu jej preparatami dedykowanymi tej wrażliwej okolicy. Możesz również stosować okład z olejku herbacianego.

Zapobieganie powstawaniu prosaków na powiekach

Jak wspomniałyśmy wcześniej: zawsze dokonuj dokładnego demakijażu oczu. Najlepiej jest stosować dwuetapowe oczyszczanie, czyli najpierw zastosować płyn micelarny, a następnie produkt przeznaczony do mycia z możliwością zastosowania w okolicach oczu. Pamiętaj, że nie każdy żel się do tego nada! Równie ważna jest pielęgnacja. Nakładając na twarz produkty, dbaj o to, aby na powiekę trafiały kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji okolic oczu! Zwłaszcza jeśli masz skłonności do zapychania skóry.

Reklama

Dokładnie sprawdzaj składy kosmetyków i wybieraj te, które zawierają kwas hialuronowy, ceramidy, witaminę A + E czy koenzym Q10. Istnieje również lista składników, których powinnaś unikać! W kremach pod oczy wystrzegaj się silikonów, parafiny i wazeliny, oleju kokosowego, arganowego oraz migdałowego i innych komedogennych składników.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane