Reklama

Delikatna skóra pod oczami wymaga szczególnej troski. Dlaczego? Bo jest dużo cieńsza i wyposażona w niezbyt grubą podściółkę tłuszczową, przez co jest mniej odporna na działanie czynników środowiskowych i szybciej się starzeje. Ponadto, w tym miejscu na twarzy często pojawiają nam się szpecące obrzęki i cienie. Chcąc zabezpieczyć skórę pod oczami przed zmarszczkami, zmniejszyć jej opuchnięcie lub ją rozjaśnić, musimy stosować odpowiednie kremy pod oczy. Czasem jednak lepiej sięgnąć po serum...

Reklama

Jaka jest różnica między kremem a serum pod oczy?Różnica między tymi dwoma kosmetykami jest widoczna już na... pierwszy rzut oka. ;-) Serum ma zdecydowanie lżejszą konsystencję i zazwyczaj postać płynu, płynnego żelu lub lekkiego olejku. Za to kremy pod oczy występują w najróżniejszych postaciach (od lekkiego żelu po gęste masełko), są jednak od serów wyraźnie bogatsze. Jeśli chodzi o skład obu tych rodzajów kosmetyków pod oczy, to często jest on zaskakująco podobny. Sekret ich różnego działania kryje się w ich szczegółowej chemicznej formulacji – na przykład w proporcjach między składnikami aktywnymi lub rodzaju zastosowanych nośników. W serum składników biologicznie aktywnych jest też więcej niż w kremie. A to oznacza, że z dwóch kosmetyków przeznaczonych do walki z tym samym problemem – na przykład przeciwzmarszczkowego kremu i serum pod oczy – ten drugi będzie w tej walce bardziej skuteczny.Nie znaczy to jednak, że powinniśmy zrezygnować z kremów pod oczy! Mają one bowiem niewątpliwe zalety i spełniają bardzo ważną funkcję. Krem, choć mniej skutecznie niż serum, nadal może zmniejszać istniejące zmarszczki i zapobiegać powstawaniu nowych, rozjaśniać cienie pod oczami lub zmniejszać znajdujący się w ich okolicach obrzęk. Ponadto ma on jeszcze jedno bardzo ważne zadanie – będzie zapobiegał transepidermalnej utracie wody, czyli "uciekaniu" wilgoci ze skóry. Dzięki zawartości na przykład ceramidów krem pod oczy będzie uczestniczył w odbudowie niezwykle ważnej bariery wodno-lipidowej. Za to na przykład znajdujący się w jego składzie wosk pszczeli stworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, zapobiegając w ten sposób jej wysychaniu i marszczeniu się.

Kiedy wybrać serum, kiedy krem, a kiedy używać ich obu?

Zarówno serum, jak i krem pod oczy mają swoje zalety. Jak więc podjąć decyzję, który z tych kosmetyków wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji? Idealnie byłoby stosować je oba – równocześnie (najpierw serum, potem krem) lub naprzemiennie (rano serum, wieczorem krem). Ale ostateczną decyzję najlepiej podjąć po dokładnym zbadaniu potrzeb i rodzaju swojej skóry. Posiadaczki cery tłustej, które zmagają się z nietrwałością makijażu, mogą używać samego tylko serum. Jest tylko jeden warunek – zadaniem ich kosmetyku nie może być same tylko nawilżanie, a głównym składnikiem kwas hialuronowy. Taki produkt wymaga bowiem "domknięcia" bogatszym kosmetykiem, inaczej – zamiast nawilżyć – wysuszy skórę. Osoby ze skórą suchą mogą pozostać przy stosowaniu samego tylko kremu, pod warunkiem jednak, że nakładane na twarz serum z kwasem hialuronowym lub skwalanem zawędruje u nich także pod same oczy.

Reklama

Zobacz także: Skóra pod oczami wymagać odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, jak dobrać idealny krem pod oczy!My już wybraliśmy nasze ulubione kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu. A wy co dla siebie wybierzecie – krem czy serum pod oczy?Chcesz zadbać o siebie bez rujnowania domowego budżetu? Sprawdź rabaty na stronie Brasty promocje.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane