Siemię lniane - właściwości i zastosowanie w codziennej pielęgnacji
Siemię lniane pomaga utrzymać organizm w zdrowiu i przywrócić piękny wygląd włosom, paznokciom oraz skórze. Możemy je dodawać do posiłków, pić napar z nasion, a nawet tworzyć z niego odżywcze maseczki. W tym artykule znajdziecie informację o tym, jak przygotować domową maseczkę do włosów lub odżywczy kleik. Nie zabraknie również przepisu na siemię lniane do picia!

- Dominika Zabost
Siemię lniane ma szereg zastosowań i właściwości, które śmiało możemy wprowadzić do codziennej rutyny. Mimo iż ta naturalna roślina znana jest z dobroczynnych właściwości, to istnieją również pewne przeciwskazania, z którymi warto się zapoznać, zanim sięgniemy po ten składnik. Sprawdźcie, jaki wpływ ma siemię na procesy odchudzania i jak oddziałuje na trawienie.
Spis treści:
- Właściwości siemienia lnianego
- Skład siemienia lnianego
- Jak stosować siemię lniane?
- Siemię lniane do picia
- Siemię lniane na żołądek
- Siemię lniane na włosy, skórę i paznokcie
- Siemię lniane na odchudzanie
- Olej lniany
- Siemię lniane - przeciwskazania
Właściwości siemienia lnianego
Przede wszystkim, dzięki wysokiej zawartości błonnika, witaminy C i E oraz kwasów Omega 3 siemię lniane ma właściwości prozdrowotne i wspierające odporność organizmu. Ponadto redukuje poziom cholesterolu i glukozy we krwi, pomaga więc uchronić przed popularnymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak cukrzyca i niewydolność krążeniowa. Ziarna bogate są w olej i substancje śluzowe, dzięki czemu nawilżają organizm zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Regularnie spożywane bardzo dobrze wpływają na kondycję jelit, łagodzą bóle brzucha.

Skład siemienia lnianego
Siemię lniane jest bogate w wiele wartości odżywczych. które odgrywają istotną rolę w pielęgnacji skóry, włosów, paznokci i procesach odchudzania. Siemię wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, reguluje gospodarkę hormonalną i neutralizuje działanie wolnych rodników. Opowiadają za to następujące składniki:
- witamina E,
- witamina B1,
- potas,
- żelazo,
- wapń,
- magnez,
- cynk,
- kwasy tłuszczowe omega 3,
- kwasy tłuszczowe omega 6.
Jak stosować siemię lniane?
Tę naturalną roślinę możemy stosować na kilka sposobów. Do wyboru mamy spożycie siemienia w formie oleju, sproszkowanych ziaren, smoothie czy "surowej" postaci. Siemię sprawdza się również, jako dodatek do kanapek i zup jako urozmaicenie posiłku. Jeśli jednak chcemy użyć tej rośliny do pielęgnacji włosów, możemy samodzielnie przygotować kleik lub maseczkę (koniecznie w połączeniu z innym naturalnym składnikiem np. awokado). W kolejnych punktach podpowiemy wam, jak w domowych warunkach przygotować taką mieszankę.
Siemię lniane do picia
Siemię lniane warto spożywać codziennie rano w formie naparu. Aby odczuć pozytywne działanie na układ trawienny, powinno stosować się go w zmielonej formie. Do łyżeczki zmielonego siemienia dolewamy ciepłej wody (pół szklanki) i czekamy 10 minut. Po tym czasie wypijamy napar. Najlepiej zrobić to na czczo, tuż przed zjedzeniem śniadania. Po dwóch tygodniach codziennego stosowania powinniśmy zauważyć poprawę w kondycji skóry, a także mniej centymetrów w talii. Jeśli waszym celem jest utrata wagi, pamiętajcie o deficycie kalorycznym!

Siemię lniane na żołądek
Słyszałyście o zastosowaniu siemienia lnianego na żołądek? Nasiona tej rośliny wykazują działanie prozdrowotne, które dobroczynnie wpływają między innymi na funkcjonowanie układu pokarmowego. Siemię lniane jest naturalnym składnikiem, który łagodzi podrażnienia błony śluzowej żołądka, co zmniejsza ucisk w okolicach nadbrzusza. Ta roślina reguluje procesy trawienne, co rozwiązuje problemy związane z niestrawnością czy zaparciami (przyspiesza przemianę materii).
Siemię lniane na włosy, skórę i paznokcie
Stosowanie siemienia bezpośrednio poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Wzmacnia je, odżywia, leczy problemy skórne, takie jak trądzik czy suchość skóry i łupież, jeśli ich podłoże wynika z odwodnienia i braku wartości odżywczych. Dostarcza skórze witamin, kwasów omega 3 i roślinnych białek. Aby zauważyć jak najlepsze efekty, takie jak poprawa nawilżenia i szybszy wzrost włosów oraz paznokci, warto zadziałać dwuetapowo - spożywać siemię oraz tworzyć odżywcze mieszanki. Siemię lniane na włosy sprawia, że stają się błyszczące, mocne i przestają się łamać.
Kleik z siemienia lnianego działa jak skuteczna odżywka na włosy. Na jego bazie można tworzyć także nawilżające maseczki, na przykład maseczkę z awokado i siemieniem lnianym. Jeśli mamy kłopot z łamiącymi się paznokciami, nacieranie ich kleikiem z ziaren powinno rozwiązać problem.
Aby, zrobić kleik z siemienia należy trzy łyżki ziaren zagotować w ok. 200 ml wody. Odstawić do przestygnięcia i odcedzić. Gęstą miksturę możemy nakładać jednocześnie na włosy, skórę i paznokcie.
Siemię lniane na odchudzanie
Siemię lniane może wspierać procesy odchudzania, ale tylko wtedy, kiedy połączymy to z deficytem kalorycznym. Samo spożywanie siemienia nie sprawi, że stracimy na wadze. Ta roślina zapewnia długotrwałe uczucie sytości i redukuje napady głodu. Jeśli chcemy wprowadzić siemię do naszej rutyny, należy pamiętać o tym, aby zwiększyć ilość wypijanej wody (jej brak lub znikoma ilość może doprowadzić do zatorów jelitowych, lub odwodnienia). Siemię lniane jest wzbogacone w sporą ilość błonnika, który hamuje apetyt, co skutkuje zmniejszoną chęcią na podjadanie.
Spożywanie codziennie rano siemienia lnianego, korzystnie wpływa na utratę tkanki tłuszczowej. Odchudzający napar w połączeniu z dietą i wysiłkiem fizycznym daje bardzo zadowalające efekty. Warto dodawać go także do wielu potraw, takich jak wiosenne sałatki czy zielone smoothie. Dzięki wysokiej zawartości białka może zastępować nawet białko zwierzęce w diecie. Siemię, oprócz poprawy metabolizmu i obniżenia wyrzutów insuliny, daje uczucie sytości, więc łatwiej jest utrzymać niskokaloryczną dietę.

Olej lniany
Olej lniany BIO Etja to produkt przeznaczony do pielęgnacji skóry i włosów. Producent podkreślił, że olej sprawdza się do cery dojrzałej, tłustej i wrażliwej, a jego lekka konsystencja nie zapycha i nie podrażnia skóry. Olej wykazuje działanie łagodzące, regenerujące i nawilżające zarówno skórę, jak i włosy. Jeśli planujecie wprowadzić olej lniany do pielęgnacji włosów, to możecie spodziewać się, że problem wypadania, rozdwajania czy łamania się włosów zostanie zażegnany. Ponadto olej może również delikatnie redukować widoczność zmarszczek i trądziku. Jego regularna cena to około 9 zł.

Ten olej lniany zebrał na stronie KWC zebrał ocenę 4,4/5 gwiazdek. Wizażanki stosują ten olej na włosy, który sprawia, że już po pierwszym użyciu pasma stają się lśniące, miękkie, a problem ich puszenia się zostaje rozwiązany. Sprawdźcie, jakie odczucia mają recenzentki na jego temat.
Siemię lniane - przeciwskazania
Czy istnieją pewne przeciwskazania spożywania lub stosowania siemienia lnianego w codziennej pielęgnacji i spożyciu? Zanim przystąpimy do wprowadzenia tej rośliny do rutyny, warto zapoznać się z tym tematem. Nasion lnu nie powinny przyjmować osoby, które borykają się z chorobami zapalnymi lub dokuczającymi zaparciami. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli skarżymy się na ból brzucha, mamy uczulenie na len lub jesteśmy chorzy na niedrożność jelit. Jeśli przyjmujemy leki o działaniu przeciwzakrzepowym, to siemię lniane tym bardziej nie powinno pojawić się w naszym organizmie.

Planujecie wprowadzić siemię lniane dla pielęgnacji?