Reklama

Najlepszym sposobem na spierzchnięte usta jest ich odpowiednie natłuszczenie, dzięki czemu będą miękkie i gładkie. Warto również regularnie używać peelingów i balsamów do ust. Uważajcie jednak na jeden składnik, który może je dodatkowo wysuszyć! Pamiętajcie też, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny spierzchniętych ust
  2. Spierzchnięte usta a hormony
  3. Co pomoże na spierzchnięte usta?
  4. Domowe sposoby na spierzchnięte usta
  5. Jakie kosmetyki wybrać na spierzchnięte usta?
  6. Maść na spierzchnięte usta z apteki
  7. Czego unikać przy problemie spierzchniętych ust?
  8. Spierzchnięte usta u dziecka
  9. Kiedy udać się do lekarza ze spierzchniętymi ustami?

Przyczyny spierzchniętych ust

Skóra na ustach jest cieńsza i delikatniejsza niż na innych częściach ciała, wymaga więc szczególnej opieki. Usta mogą być suche i spierzchnięte z różnych przyczyn. Dużo wpływ na ich stan mają czynniki zewnętrzne, ale także to, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu.

Najczęstsze przyczyny spierzchniętych ust to:

  • działanie warunków atmosferycznych - bardzo niskie i wysokie temperatury, wiatr, ekspozycja na promieniowanie słoneczne, suchość w powietrzu mogą powodować pękanie, pieczenie, a nawet krwawienie warg,
  • odwodnienie organizmu,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - przyczyną może być np. nowa szminka do ust, ale też pasta do zębów. Jeśli podejrzewamy, że to konkretny produkt spowodował pierzchnięcie ust, odstawmy go na 1-2 tygodnie i sprawdźmy, czy objawmy stopniowo ustępują. Jeśli to nie pomoże, konieczna będzie wizyta u dermatologa.
  • przygryzanie i oblizywanie ust,
  • choroby, na przykład cukrzyca, łuszczyca,
  • problemy hormonalne m.in. z tarczycą,
  • niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B,
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków do ust.
iStock/Wirestock

Część z nas może być wrażliwe na pewne pokarmy. Ich spożycie może skutkować obrzękiem, swędzeniem i/lub mrowieniem warg. W przypadku wystąpienia podobnych objawów koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Spierzchnięte usta a hormony

Istnieje korelacja między problemami hormonalnymi a problemem spierzchniętych, popękanych, suchych, ust. Nieprawidłowy poziom hormonów, a szczególnie nadmiar estrogenu czy progesteronu, może prowadzić do wysuszenia ust. Jest to więc częsty objaw u kobiet, które mają problemy z tarczycą, przyjmują antykoncepcję hormonalną. Może on również się pojawiać u kobiet w ciąży lub podczas menstruacji.

Co pomoże na spierzchnięte usta?

Przy spierzchniętych ustach należy pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia – co najmniej 2 litry wody mineralnej i herbatek ziołowych. Zimą sięgajmy po balsam do ust przez cały dzień. Nie zapominajmy też o ochronie przeciwsłonecznej (SPF). Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym skutecznie ochronią wargi przed działaniem promieni słonecznych. Stosujmy je przez cały rok. Pamiętajmy też, aby myć ręce przed każdym nałożeniem balsamu czy maści do ust.

Pamiętajmy też, aby myć ręce przed każdym nałożeniem balsamu czy maści do ust. Nie bez znaczenia jest również to, jak oddychamy. Oddychajmy przez nos, oddychanie przez usta może wysuszać wargi. Pamiętajmy też, aby utrzymywać właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Suche powietrza ma ogromny wpływ na suche i pękające usta.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Spierzchnięte usta potrzebują odpowiedniego natłuszczenia. Świetnie w tym przypadku sprawdzą różnego rodzaju naturalne oleje i masła. Możemy użyć na przykład oliwę z oliwek, olej kokosowy, czy olej lniany. Takie naturalne składniki nie tylko dogłębnie nawilżą i odżywią usta, ale będą również bezpieczne dla naszego organizmu.

Przy spierzchniętych ustach warto postawić na domowy peeling do ust, który skutecznie złuszcza i usunie martwy naskórek z ust. Po jego użyciu wargi będą nie tylko gładkie i bardzo miękkie, ale również mocno nawilżone. Trzeba jednak pamiętać, że usta są bardzo delikatne i zbyt mocne tarcie podczas wykonywania peelingu do ust może spowodować rany. Delikatny peeling warto wykonywać raz w tygodniu.

Skutecznym sposobem na suche i spierzchnięte usta, szczególnie w okresie zimowym, jest przygotowanie domowej maseczki do ust. Najlepiej użyć składników nawilżających, takich jak miód czy aloes oraz składników, które zapobiegną wysuszeniu, czyli naturalnych tłuszczy roślinnych. Maseczkę do ust możesz zrobić także z dojrzałego awokado albo z dodatkiem miodu i tłustego twarogu czy banana. Nakładamy ją na usta i trzymamy około 20-30 minut. Wykonujemy ją regularnie, najlepiej 1-2 razy w tygodniu.

Korzystnie na spierzchnięte usta działa również ogórek. To warzywo, które w około 90. procent składa się z wody. Nawilża usta i przyspiesza ich gojenie. Możesz zrobić z niego maseczkę albo położyć po prostu plastry na usta na kilka minut. Świetnie działa również zielona herbata, która jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i minerałów. Nie tylko zmiękczy, ale też usunie nadmiar suchej skóry na ustach. Nasącz naparem płatki kosmetyczne i delikatnie przetrzyj usta.

Pomocny w pielęgnacji ust jest też aloes. Roślina ta zawiera substancje, które przyspieszają odnowę komórkową skóry. Możemy dodać aloes do domowej maski, albo przykładać do ust jego liście. Warto robić to nawet 2-3 razy dziennie na kilka, kilkanaście minut.

Jeśli domowe sposoby na spierzchnięte usta nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem. Może to być bowiem objaw problemów z tarczycą, chorób wewnętrznych lub niedoborów witaminowych.

Jakie kosmetyki wybrać na spierzchnięte usta?

Odpowiedni dobór kosmetyków do ust może być kluczem do sukcesu. Niektóre produkty mogą negatywnie wpłynąć na stan naszych ust. Część pomadek zawiera bowiem alkohol lub mentol, które dodatkowo wysuszają naskórek. Najlepiej wybierać więc produkty oparte o naturalne składniki. Przy problemach ze spierzchniętymi ustami pomocne mogą okazać się także kosmetyki z witaminą A oraz witaminami z grupy B.

Takie same produkty polecane są przy zajadach. Problem popękanych ust w kącikach pojawia się zazwyczaj w wyniku przesuszenia ust, stosowania antybiotyków czy alergii kontaktowej.

Lepiej zapomnieć też o kolorowych aromatyzowanych błyszczykach i pomadkach, a także wysuszających szminkach. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tym przypadku preparaty nawilżające, natłuszczające i odżywiające

iStock/Yaraslau Mikheyeu

Maść na spierzchnięte usta z apteki

Nie musicie kupować drogich kosmetyków, aby poradzić sobie z problemem spierzchniętych ust. Maść witaminową lub zawierającą panthenol o działaniu ochronnym i regenerującym kupicie za kilkanaście złotych w niemal każdej drogerii. Można nakładać ją w ciągu dnia albo zostawić cienką warstwę produktu na noc. Dobrym uzupełnieniem dla maści będą kremy, balsamy do ust, i pomadki zawierające np. wosk pszczeli, wazelinę, glicerynę, lanolinę miód czy masło shea.

Czego unikać przy problemie spierzchniętych ust?

Przy spierzchniętych wargach należy unikać oblizywania warg. Ślina szybko odparowuje i pozostawia usta jeszcze bardziej suche. Należy też pamiętać o tym, by nie przegryzać warg, bo może to spowolnić proces gojenia. Nie dzielimy się kosmetykami do ust z innymi osobami, aby nie rozprzestrzeniać zarazków. Niekorzystny wpływ na spierzchnięte wargi będzie miało też palenie papierosów. Dym tytoniowy może podrażnić wrażliwą skórę wokół ust i dodatkowo jeszcze mocniej ją wysuszać. Nigdy też nie próbuj nawilżać ust śliną. Takie działanie przyniesie ulgę tylko na moment, ale ostatecznie pogłębi problem.

Spierzchnięte usta u dziecka

Spierzchnięte usta mogą pojawić się w każdym wieku. To problem, który często dotyczy również dzieci. Najmłodszych może być trudno przekonać, by nie oblizywały ust na zimnie czy wietrze i nie przygryzały warg. Pamiętajmy jednak, aby osłaniać buzię dziecka przy niesprzyjającej pogodzie. Ważne jest też, by po jedzeniu dokładnie umyć buzię dziecka, a następnie nasmarować skórę ust kremem ochronnym.

Problem spierzchniętych ust u dzieci leczy się dokładnie tak, jak u dorosłych. Pomocna będzie przede wszystkim ochronna pomadka nawilżająca na bezie wazeliny. Taki kosmetyk można stosować przez cały rok bez względu na wiek czy płeć.

Kiedy udać się do lekarza ze spierzchniętymi ustami?

Jeśli domowe sposoby i kosmetyki nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem. Spierzchnięte usta mogą być objawem problemów z tarczycą, chorób wewnętrznych lub niedoborów witaminowych. Zdarza się np., że spierzchnięte usta ulegają infekcji spowodowanej przez bakterie lub grzyby.

Reklama

Nie zwlekajmy z wizytą u lekarza, gdy usta zaczynają krwawić. Mocno niepokojącym sygnałem są także bolesne pęknięcia (przede wszystkim w kącikach warg), pojawienie się guzków, wrzodów czy białego nalotu. Nienaturalna jest też zmiany barwy ust na czerwoną lub ciemnoróżową.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane