
Sucha skóra głowy - jak sobie z tym poradzić?
Czujesz nieprzyjemne napicie skóry na głowie i nieodpartą potrzebę jej podrapania, którym na dodatek towarzyszy nieestetycznie osypujący się na ramiona naskórek? Pierwsza twoja myśl to pewnie: "Muszę kupić szampon przeciwłupieżowy!". Może się jednak okazać, że to co dzieje się na twojej głowie jest skutkiem błędnej pielęgnacji lub zmiany pory roku. A wtedy sam tylko szampon przeciwłupieżowy nie wystarczy!

Fot.: iStock
Sucha skóra na głowie - przyczyny
Kiedy ze swędzącej głowy sypią się fragmenty naskórka mamy zwykle do czynienia z łupieżem - dość popularną dolegliwością, na którą cierpi około 40 procent populacji, a w Polsce blisko 3 mln obywateli. Łupież pojawia się przy okazji:
- osłabienia odporności organizmu,
- przewlekłego stresu,
- niedoborów cynku i witamin z grupy B,
- zaburzeń hormonalnych oraz
- nadmiernego spożycia cukru, tłuszczów nasyconych i skrobi.
Ale przyczyną pojawiania się charakterystycznych dla łupieżu objawów jest także nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy, noszenie czapki, chłód i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Czynniki te powodują wysychanie skóry i przyczyniają się do nadmiernej produkcji łoju.
Konsekwencją zwiększonego wydzielania łoju jest intensywne namnażanie się żywiących się nim grzybów Malassezia. Grzyby, przetwarzając sebum, wytwarzają substancje drażniące skórę i powodujące złuszczanie naskórka.
Jak poradzić sobie z suchą skórą głowy?
Żeby wyleczyć łupież, wystarczy zwykle stosować przez jakiś czas szampony zawierające:
- olejek herbaciany,
- olejek z rozmarynu,
- kwas salicylowy,
- niacynamid,
- siarkę,
- smołę pogazową,
- sól cynkową pyritionu,
- dziegć
- siarczek kadmu.
Dobrze jest także zrezygnować z potencjalnie drażniących kosmetyków do stylizacji włosów (lakierów, pianek) oraz nie myć głowy gorącą wodą, która narusza naturalną barierę ochronną skóry, co skutkuje jej wysychaniem. Warto też robić sobie raz w tygodniu maseczkę na skórę głowy, mieszając łyżkę jogurtu naturalnego z łyżką rozgniecionego awokado. Taka maseczka (trzymana na głowie 20 minut) usunie zrogowaciały naskórek, a dzięki obecnym w awokado witaminom (B, E, C i K) zregeneruje i odżywi skórę głowy.
Zobacz także: Twoja skóra nadmiernie się przetłuszcza? Możliwe, że brakuje jej... wody!
Zdjęcie główne: iStock