Sucha skóra wokół ust - jakie są przyczyny i jak ją nawilżyć?
Sucha skóra wokół ust może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji i narażenie na negatywne czynniki zewnętrzne, ale też chorób skóry, takich jak okołoustne zapalenie skóry. Sprawdźcie, jak nawilżyć suchą skórę wokół ust - nie tylko za pomocą kremu z kwasem hialuronowym!

Masz suchość skóry wokół ust? Świetnym rozwiązaniem będzie konsultacja z dermatologiem. Mamy dla was kilka skutecznych sposobów na pozbycie się suchości! Pamiętajcie, że podstawą jest nawodnienie organizmu. Zerknijcie, czy nie popełniacie jednego z błędów w pielęgnacji, jak np. mycie twarzy mydłem.
- Przyczyny suchej skóry wokół ust
- Sucha i czerwona skóra jako objaw choroby
- Jak nawilżyć suchą skórę wokół ust?
- Jak zapobiegać wysuszeniu skóry?
Przyczyny suchej skóry wokół ust
Sucha skóra wokół ust może być spowodowana wieloma czynnikami. Na razie skupmy się na podstawowych błędach w pielęgnacji i czynnikach zewnętrznych. Oczywiście suchość skóry bardzo często pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Twarzy wystawiona jest na negatywne czynniki, jak wiatr, bardzo niskie temperatury czy nawet katar - częste pocieranie noska bardzo wysusza skórę w jej okolicach. Z kolei latem problemem jest silne promieniowanie UV, które może dać podobny (choć zazwyczaj mniej intensywny) skutek.
Jeśli chodzi zaś o kwestie pielęgnacji, to podstawą jest... nawodnienie. Odwodnienie organizmu może bowiem prowadzić do suchość skóry, również w okolicach ust. Jeśli patrzymy wewnętrznie, to musimy również zwrócić uwagi na niedobory, przede wszystkim takich składników, jak:
- witamina A i E,
- witaminy z grupy B,
- minerały: cynk i selen.
Oczywiście pielęgnacja zewnętrzna również ma duże znaczenia. Stosowanie np. mydła do mycia twarzy bardzo często powoduje suchość. Sucha skóra wokół ust może też być spowodowana pastą do zębów! Pamiętajcie, żeby zawsze najpierw myć zęby, a potem buzię, aby usunąć resztki pasty, gdyż ma ona silne właściwości wysuszające i ściągające.

Zobacz także: Pryszcze pod nosem i wokół ust – przyczyny i jak się ich pozbyć?
Sucha i czerwona skóra wokół ust jako objaw choroby
Najpopularniejszą chorobą, która może objawiać się suchą skórą wokół ust, jest okołoustne zapalenie skóry. W tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z suchością, ale także zaczerwienieniem, podrażnieniem i grudkowatą wysypką. Zapaleniu skóry wokół ust towarzyszy również swędzenie i pieczenie skóry. Jakie są przyczyny okołoustnego zapalenia skóry? Ta choroba najczęściej jest wynikiem stosowania kremów steroidowych lub inhalatorów steroidowych, a objawy utrzymują się bardzo długo - od kilku miesięcy do kilku lat.
Zaczerwienienie i podrażnienie wokół ust oraz suchość niezwykle często występują również przy atopowym zapaleniu skóry. Zazwyczaj jednak objawy nie skupią się tylko wokół ust, ale też są widoczne w innym partiach twarzy, np. policzkach i brodzie. Skóra wokół ust jest czerwona i tak sucha, że może pękać. Objawy atopowego zapalenia skóry możemy zobaczyć na zdjęciu poniżej.
Pamiętajcie, że gdy macie suchość skóry wokół ust przez dłuższy czas i jest ona również mocno podrażniona i zaczerwieniona, to najlepiej udać się dermatologa. Wykona on podstawowe badania i sprawdzi, czy problem ma podłoże chorobowe.

Jak nawilżyć suchą skórę wokół ust?
W przypadku, kiedy przyczyną suchości skóry wokół ust są zewnętrzne czynniki lub nieodpowiednia pielęgnacja, możemy szybko i skutecznie zadziałać i przywróci skórze odpowiednie nawilżenie. Podstawą jest oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu - przynajmniej 1.5-2 wody dziennie. Jakie inne działania możemy podjąć i nawilżyć mocno przesuszoną skórę?
- Codziennie stosować kremy z emolientami (oleje i masła), które stworzą na skórze film ochronny, dzięki czemu zapobiegną wysuszaniu się skóry i ją ukoją.
- Pod krem emolientowy warto nałożyć kosmetyki nawilżające, np. z kwasem hialuronowym, ektoiną, gliceryną, betainą, mocznikiem, aloesem.
- Warto włączyć do pielęgnacji kosmetyki, które odbudują naruszoną barierę hybrydową, świetnie sprawdzą się na przykład produkty z ceramidami, lanoliną, woskiem pszczelim, peptydami, śluzem ślimaka.
- Świetnym kremem na zaczerwienioną skórę wokół ust może być maść z witaminą A.
- Unikajmy mocno wysuszających kosmetyków myjących z SLS i mydła. Najlepszym wyborem będzie nawilżająca pianka do mycia lub mycie buzi samą wodą.
- Pamiętajmy o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej SPF 50 przez cały rok.
- W czasie regeneracji skóry najlepiej zrezygnować z makijażu - składniki podkładów czy pudrów mogą dodatkowo wysuszać i podrażniać skórę.
Zobacz także: Nawilżanie skóry - zasady, kosmetyki i składniki. Jak prawidłowo nawilżyć skórę twarzy i ciała?
Jak zapobiegać wysuszeniu skóry?
Zapobieganie przesuszaniu się skóry to tak naprawdę połączenie dwóch działań - unikania przyczyn podrażnienia i suchości oraz wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Tak więc podstawą będzie tutaj:
- nawodnienie organizmu i usunięcie ewentualnych niedoborów,
- stosowanie delikatnych środków myjących,
- wybór dobrych składowo kosmetyków nawilżających,
- ochronę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.