Suche stopy – przyczyny i poradnik pielęgnacyjny. Domowe sposoby za mniej niż 5 zł!
Suche stopy to najczęściej wynik nieprawidłowej pielęgnacji, ale nie zawsze. Może to być również objawy chorobowy. Popękane pięty mogą poratować domowe sposoby z siemieniem lnianym czy mleko!

Suche stopy to nie tylko problem natury estetycznej, lecz także funkcjonalnej. Szorstkie pięty mogą skutecznie uniemożliwiać wygodne zakładanie skarpetek czy – w skrajnych przypadkach – nawet komfortowe chodzenie. Jeśli chcesz skutecznie przeciwdziałać suchości skóry, to musisz poznać źródło problemu, a to często nie wynika z zaniedbania. Sucha skóra stóp może mieć przyczynę znacznie głębiej niż nieprawidłowe obuwie czy pielęgnacja.
Spis treści:
- Sucha skóra na stopach – przyczyny
- Błędy w pielęgnacji stóp
- Do czego może prowadzić bardzo sucha skóra stóp?
- Jakie składniki powinny zawierać kremy do suchych stóp?
- Sucha skóra na stopach – domowe sposoby
- Jak pozbyć się suchej skóry na stopach?
- Jak zapobiegać suchym stopom?
Sucha skóra na stopach – przyczyny
Sucha, łuszcząca się skóra na stopach może być bardzo ważnym sygnałem naszego organizmu, który próbuje nas poinformować, że „coś jest nie tak” z naszym zdrowiem. Bardzo często suche stopy są wynikiem problemów hormonalnych, takich jak:
- niedoczynność tarczycy lub Hashimoto – występowanie nadmiernego rogowacenia skóry właściwej, którego efektem mogą być pękające pięty i sucha skóra na placach stóp, może być powiązane z chorobami tarczycy.
- okres menopauzy – gdy poziom estrogenu spada, obniża się także ogólny poziom nawilżenia naszej skóry, gdyż od estrogenu zależna jest m.in. produkcja kolagenu, elastyny czy lipidów. Podczas menopauzy naskórek na całym ciele robi się bardziej szorstki, lecz szczególnie mocno sucha skóra uwidacznia się na stopach, gdyż jest ona całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych.
- cukrzyca lub nadwaga – w takich przypadkach nadmiar zrogowaciałego naskórka wynika najczęściej z nadmiernego obciążenia stopy. Stopy są fundamentem dla naszego ciała, a zbyt duży nacisk powoduje upośledzenie ich prawidłowej budowy. Jakakolwiek wada stóp będzie predestynować do problemów suchości skóry na stopach.
- atopowe zapalenie skóry – zaróżowiona i swędząca sucha skóra stóp może być także pierwszym objawem egzemy. W kolejnych fazach choroby suche stopy pokrywają małe pęcherzyki wypełnione ropną treścią. W takim przypadku nawet regularne stosowanie najlepszych kremów nie pomoże ci, jeśli użyjesz specjalistycznych preparatów.
Grzybica a sucha skóra stóp
Suchość skóry stóp jest także typowym objawem dla grzybicy. Przy tej dolegliwości będą towarzyszyć także inne objawy takie jak:
- zaczerwienienie skóry,
- zmiana koloru paznokcia,
- łuszczenie się skóry,
- oraz pęcherzyki i grudki pomiędzy i na palcach stóp.
W takim przypadku nie pozbędziesz się dyskomfortu związanego z suchymi stopami, póki nie wyleczysz choroby. Najlepszym wyjściem będzie wizyta w gabinecie podologicznym, w którym specjalista dobierze ci odpowiednie preparaty. Niewłaściwa pielęgnacja grzybicy może doprowadzić do zaostrzenia problemu, co może spowodować już nie tylko swędzenie, lecz także bardzo bolesne pęknięcia skóry.
Błędy w pielęgnacji stóp
Czasem powodem suchych stóp nie jest czynnik chorobowy, lecz nieprawidłowa pielęgnacja. Do najpopularniejszych przyczyn należą:
- nieregularna pielęgnacja – najczęstszy problem, który powoduje nadmierną suchość stóp. Niestety, ale większość z nas zaczyna stosować pumeks i decyduje się na regularne moczenie nóg dopiero wtedy, gdy problem suchych stóp staje się naoczny dla „świadków zewnętrznych”, czyli w okresie letnim. Warto pamiętać, że regularne usuwanie zrogowaciałego naskórka jest kluczowe i powinno odbywać się przez cały rok. Skóra stóp potrzebuje pielęgnacji przez cztery pory roku, a nie tylko latem. Co więcej, bardzo często zimą suche stopy potrzebują większej pomocy, gdyż są narażone na ciepłe i bardzo suche powietrze.
- używanie wyłącznie pumeksu – jeśli nieustannie usuwasz martwy naskórek, lecz twojej codziennej pielęgnacji nie uzupełniają odpowiednie kremy czy maski nawilżające, to problem suchych stóp będzie wracał jak bumerang. Kluczowe jest i złuszczanie, i nawilżanie.
- stosowanie zbyt mocnych preparatów złuszczających – nadmierne złuszczenie skóry z pomocą peelingu czy pumeksu także będzie wpływać negatywnie na stan stóp. W codziennej pielęgnacji ważny jest umiar.
Do czego może prowadzić bardzo sucha skóra stóp?
Jeśli wydaje ci się, że suche pięty to problem wyłącznie estetyczny, który nie może prowadzić do poważnych czynników chorobowych, to musimy cię wyprowadzić z tego błędu.
Skrajne zaniedbanie skóry stóp może doprowadzić do powstania naprawdę głębokich pęknięć na piętach. W ekstremalnych przypadkach mogą one dochodzić nawet do warstwy skóry właściwej, co będzie powodować ogromny ból podczas chodzenia.
Tak znaczne uszkodzenie skóry na stopach jest doskonałą okazją dla rozwoju grzybów i patogennych bakterii, które mogą urządzić sobie na twojej suchej skórze stóp dobrą pożywkę. Osłabione i wilgotne środowisko jest dla nich idealnym miejscem do rozwoju, czego efektem może być bardzo dotkliwy stan zapalny, którego wyleczenie będzie cię kosztować znacznie więcej wysiłku i pieniędzy niż odpowiednia pielęgnacja w czas.
Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do suchych stóp?
Na rynku dostępne są setki preparatów do pielęgnacji stóp. Tak duży wybór rodzi problem – który krem na suche stopy kupić? Dobry krem nawilżający do stóp powinien odznaczać się specyficznymi składnikami:
- mocznik – krem do stóp, który zawiera mocznik o wartości powyżej 10%, będzie działał złuszczająco i regenerująco. Kosmetyki do pielęgnacji stóp o niższym stężeniu będą bardziej wpływać na nawilżenie skóry.
- ceramidy – naturalne substancje, które występują w strukturze naszego naskórka. To m.in. one odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry, jeśli ich brakuje, to pojawiają się właśnie takie problemy, jak suche stopy.
- witamina A – wygładza i uelastycznia skórę, a także działa wyciszająco. Doskonale sprawdzi się do redukcji świądu suchych stóp.
- witamina E – zmniejsza rumień i obniża nadwrażliwość skóry na stopach, doskonale zmniejsza także stany zapalne.
- oleje – natłuszczanie jest równie ważnym krokiem w pielęgnacji skóry stóp. Kosmetyki do stóp powinny zawierać substancje oleista, które będą uelastyczniać i wygładzać naskórek. Niektóre olejki eteryczne, takie jak olej z drzewa herbacianego, mają właściwości antyseptyczne, dlatego sprawdzą się także przy leczeniu zmian dermatologicznych.
Zobacz także: Krem do stóp z mocznikiem - 7 produktów z KWC najlepiej ocenianych przez Wizażanki
Sucha skóra na stopach – domowe sposoby
Jeśli nie chcesz aktualnie kupować nowych kosmetyków, to możesz wypróbować domowe sposoby na suche stopy, np.:
- moczenie stóp w letniej wodzie z solą leczniczą – sól ma działanie dezynfekujące, dlatego taka kąpiel stóp będzie mieć także działanie antybakteryjne,
- kąpiel stóp w wodzie z siemieniem lnianym – siemię lniane może skutecznie pomóc ci zażegnać suche pięty, gdyż ma działanie silnie nawilżające, łagodzące i kojące,
- moczenie w misce z sodą oczyszczoną i mlekiem – w taki sposób sucha skóra na stopach była „leczona” przez nasze babcie, gdyż mleko skutecznie nawilża suchą skórę, a soda oczyszczona wykazuje działanie antybakteryjne,
- napary z ziół z ciepłą wodą – napary z kory dębu, igieł sosny czy szałwii skutecznie zmiękczają to sprawdzony domowy sposób na suche stopy. Będą dobrym sposobem, jeśli sucha i twarda skóra na stopach.
Jak pozbyć się suchej skóry na stopach?
Odpowiednia pielęgnacja skóry stóp powinna odbywać się na trzech etapach.
Etap 1: Zmiękczanie naskórka, czyli moczenie stóp
Pierwszym etapem, który pozwoli przygotować skórę stóp do dalszej pielęgnacji, jest jej odpowiednie zmiękczenie. Moczenie stóp pomoże ci zmiękczyć naskórek, co ułatwi jego późniejsze usuwanie z pomocą pumeksu.
Do kąpieli stóp warto użyć dedykowanych preparatów, np. soli do kąpieli lub wyciągów roślinno-ziołowych.
Etap 2: Usunięcie martwego naskórka ze stóp
Gdy zakończysz już kąpiel stóp w ciepłej wodzie, to czas na pozbycie się nadmiernego rogowacenia skóry. W tym celu możesz użyć produktów peelingujących, pumeksu lub tarki.
Coraz częściej podolodzy odradzają stosowanie tarki. Podobno skóra staje się „poszarpana”, co predysponuje ją do powstawania jeszcze twardszych zrogowaceń w przyszłości.
Etap 3: Nawilżanie suchej skóry stóp
Nawilżanie suchych stóp jest kluczowe, jeśli chcesz raz na zawsze pożegnać przyczynę problemu. Swoją 3-etapową rutynę suchej skóry możesz zakończyć dobrym kremem lub maską. Taki kosmetyk zapewnia dogłębną pielęgnację, która jest szczególnie ważna zwłaszcza wtedy, gdy na jakiś czas zdarzyło nam się zaniedbać stan skóry pięt.
Pamiętaj, że suchość i pękania skóry wrócą bardzo szybko, jeśli nie zaczniesz pielęgnować stopy.
Jak zapobiegać suchym stopom?
Regularna pielęgnacja jest kluczem do sukcesu i jedynym prawdziwym remedium na bardzo suche stopy. Nie ma jednego magicznego sposoby, dzięki któremu możemy pozbyć się wszelkich zrogowaceń. Najważniejsza jest regularność.
- Stopy powinny być regularnie złuszczane. Wykonuj peelingi 2 razy w tygodniu.
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie z pomocą kremów do suchych stóp.
- Raz w miesiącu / na dwa miesiące kup skarpetki złuszczające, które pozwolą na dogłębną regenerację naskórka.