Reklama

Mydło w kostce wraca do łask! Wygląda na to, że wraz z modą na szampony w kostce wzrosła również sprzedaż mydeł w tej formie. Poza tym, że jest ono bardziej eko, jest również opłacalne pod względem ekonomicznym. Dobierając prawidłowo produkt w kostce, będziemy lepiej pielęgnować naszą skórę.

Reklama

Spis treści:

  1. Co lepsze: mydło w kostce czy mydło w płynie?
    1. Mydło w kostce
    2. Mydło w płynie
  2. Których mydeł nie stosuje się do mycia?
  3. Jakie mydła w kostce są najzdrowsze dla skóry?
    1. Mydło marsylskie w kostce
    2. Mydło z Aleppo w kostce
    3. Czarne mydło
  4. Czy mydło w kostce zabija zarazki, bakterie i grzyby?
  5. Czy mydło w kostce jest szkodliwe?
  6. Jak zrobić samodzielnie mydło w kostce?
  7. Mydło w kostce - cena

Co lepsze: mydło w kostce czy mydło w płynie?

To, czy zdecydujemy się na wybór mydła w kostce, czy w płynie, powinno zależeć od jego jakości oraz składu. Obie z opcji mają swoje zalety, ale również wady. To, o czym powinnaś pamiętać przede wszystkim, to to, aby wybierać produkty o krótkim, naturalnym składzie, bez SLS czy parabenów. Takie mydła nie powodują podrażnień i są łagodne dla skóry. A jakie są zalety i wady obu konsystencji?

Mydło w kostce

  • Mydło w kostce jest o wiele bardziej wydajne i biodegradowalne, przeciętnie wystarcza na więcej myć, niż mydło w płynie.
  • Mydła w kostce mają dłuższą datę ważności, ponieważ nie zawierają wody.
  • Są wygodne w podróży i nie zajmują tyle miejsca, co mydło w płynie.
  • Naturalne mydła mają krótkie, bezpieczne dla skóry składy i mogą być wzbogacone o pielęgnacyjne składniki aktywne, np. wyciągi z ziół.

Jego wadą może być problem w przechowywaniu: mydło w kostce wymaga używania mydelniczki z odpowiednimi dziurami, która pomoże mu wysychać po każdym użyciu.

Zobacz także: Sprawdź, jak powstają naturalne mydła i dlaczego warto ich używać!

Mydło w płynie

  • Mydło w płynie wygodniej nabrać, nie wymaga spienienia.
  • Mydło w płynie ma dużo różnych zapachów i właściwości.

Niestety, w składach mydeł w płynie mogą znajdować się parabeny, SLS, czy SLES, dlatego jeśli wybierasz mydło w płynie, przeczytaj uważnie skład. Wadą mydeł w płynie są plastikowe opakowania, które potęgują problem zaśmiecania planety, a w dozownikach mogą znajdować się bakterie.

Których mydeł nie stosuje się do mycia?

Mało kto wie, że nie każde mydło w kostce nadaje się do mycia! Mydło litowe to mydło półciekłe, które stosuje się jako składnik podczas produkcji litowych smarów łożyskowych. Do mycia natomiast używamy dwóch typów mydeł:

  • mydło sodowe, czyli tradycyjne, białe mydło w kostce,
  • mydło potasowe, czyli tak zwane mydło szare. Do tych mydeł należy np. niezwykle popularne mydło marsylskie.

Zobacz także: Mydło glicerynowe - kto powinien go używać i do czego służy?

BjelicaS/iStock

Jakie mydła w kostce są najzdrowsze dla skóry?

Jak już wspomniałyśmy, najzdrowsze dla skóry są mydła o prostych, krótkich składach, ale istnieją trzy niezwykle popularne formuły, które od momentu powstania aż po dziś dzień są ręcznie produkowane przez mydlarzy w niewielkich manufakturach.

Mydło marsylskie w kostce

Mydło marsylskie produkowane jest przede wszystkim w Prowansji. Stworzone jest z oliwy z oliwek i ługu, czyli rozpuszczanego i gotowanego popiołu roślinnego. Do tego dodaje się naturalny olejek eteryczny, najczęściej lawendowy, różany lub pomarańczowy. Bywa, że dodatkowo wzbogacone jest ono wybranym olejem roślinnym, ale nie zawsze. Mydło marsylskie jest uniwersalne i nadaje się do stosowania na skórę, włosy, a także... do prania bielizny i odkażania ran.

Mydło z Aleppo w kostce

Wojna w Syrii co prawda zniszczyła większość tradycyjnych manufaktur, ale mydło z Aleppo wciąż produkowane jest przez emigrantów. Jest ono stworzone również na bazie oliwy z oliwek i ługu, ale z dodatkiem oleju laurowego. Te o najwyższym stężeniu oleju laurowego są świetne do skóry tłustej i problematycznej, a te z niższym do każdego typu skóry. Nie ma w nim żadnych substancji zapachowych.

Czarne mydło

Czarne mydło pochodzi z Maroka, ale obecnie wytwarzane jest również na południu Francji. Jego bazą są czarne oliwki i olej oliwny, co zapewnia wysoką zawartość witaminy E. Jest również bogate w witaminę F, która odpowiada za nawilżenie skóry. Stosowane jest nie tylko jako mydło, ale jako peeling enzymatyczny. Posiada ciemnozielony kolor i ma konsystencję gęstej pasty.

Czy mydło w kostce zabija zarazki, bakterie i grzyby?

Większość mydeł nie ma działania zabijającego zarazki, baterie i grzyby, jednak dzięki ich charakterystyce zmywa je ze skóry wraz z wodą, dokładnie ją oczyszczając i chroniąc nas przed nimi. Natomiast istnieją również poszczególne typy mydeł o specjalnych właściwościach, które w swoim składzie mogą mieć składniki zabijające patogeny, np. mydło antybakteryjne.

Czy mydło w kostce jest szkodliwe?

Jeśli ma odpowiedni skład, nie. Szkodliwość mydła oraz jego podrażniające właściwości mogą wynikać z dodatku sztucznych barwników lub SLS, SLES lub parabenów. Mydła naturalne, o krótkich składach, są w pełni bezpieczne dla naszej skóry.

Jak zrobić samodzielnie mydło w kostce?

W domu możesz wykonać mydło w kostce na dwa sposoby: na ciepło lub na zimno. Różnią się one sposobem zakończenia produkcji mydła i zależy od nich czas leżakowania. Aby je zrobić, przygotuj:

olej kokosowy

oliwę z oliwek

wodę destylowaną

ług

wybrany olejek eteryczny

wybrane zioła lub kwiaty (składnik opcjonalny)

Proporcje produktów: na jedną porcję oliwy dodaj dwie porcje oleju kokosowego (np. w proporcjach 100 ml do 200 ml). Wody destylowanej dolewasz tyle, ile oliwy. Aby obliczyć ilość ługu, niezbędny będzie jeden z internetowych kalkulatorów mydlanych.

Sam proces wytwarzania mydła w kostce jest prosty.

  1. Odmierz składniki, przygotuj swoje stanowisko pracy.
  2. ROZTWÓR ŁUGOWY: Dodaj ług do wody. Bardzo istotne jest to, aby nie zrobić tego odwrotnie, czyli nie dodajemy wody do ługu! Mieszaj ostrożnie łopatką, pozwalając, by ług się zaczął rozpuszczać. Stanie się on gorący i zacznie uwalniać opary, ale to normalny proces.
  3. Do roztworu włóż termometr i odstaw. Musi on osiągnąć temperaturę 40 stopni Celsjusza.
  4. ROZTWÓR OLEJOWY: Odmierzony olej kokosowy wlej do pojemnika, a następnie ustaw na kuchence na najniższym możliwym ogniu, aby rozpuścić olej kokosowy całkowicie.
  5. Dodaj oliwę, wymieszaj.
  6. Gdy mikstura osiągnie temperaturę 49-54 stopni Celsjusza, zdejmij ją z kuchenki i dolej ostudzony ług. Pilnuj, aby oba roztwory miały podczas łączenia zbliżoną temperaturę.
  7. Wymieszaj blenderem przez około 15 minut do zemulgowania mieszanki.
  8. METODA NA GORĄCO: Postaw pojemnik na kuchence i gotuj przykrytą miksturę na wolnym ogniu przez 50 minut. Następnie odczekaj do ostudzenia mieszanki do 82 stopni Celsjusza i dodaj olejki eteryczne.
  9. METODA NA ZIMNO: po miksowaniu przelej miksturę do formy, okryj ją folią lub ręcznikiem i postaw obok źródła ciepła.
  10. Po 24 godzinach sprawdź mydło, jeśli powierzchnia utwardziła się, zacznij je kroić, a następnie odstaw do leżakowania. W metodzie na gorąco wystarczy około tygodnia, natomiast na zimno - nawet do 6 tygodni!

Leżakowanie jest ważne, bo tuż po zrobieniu mydło ma wysokie pH i jest mocno drażniące dla skóry. W procesie leżakowania zmienia odczyn, stając się łagodniejsze i bezpieczniejsze.

Zobacz także: Jak samodzielnie zrobić mydło w domu? Wypróbuj nasz przepis!

Reklama

Mydło w kostce - cena

Za najzwyklejsze mydło w kostce, które dostępne jest w drogeriach i hipermarketach zapłacisz już nawet 2,50 zł, natomiast mydła naturalne, jak mydło marsylskie, z Aleppo lub czarne są już droższe. Potrafią kosztować od około 8 do nawet 25 zł!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane