Trądzikowa mapa twarzy - o czym świadczą krosty na różnych partiach skóry?
Mapa twarzy i znajdujące się na niej wypryski mogą powiedzieć nam wiele o obecnym stanie zdrowia. To właśnie na buzi najczęściej pojawia się trądzik oraz różne stany zapalne, mogące świadczyć o problemach hormonalnych lub złej diecie. Zobaczcie, co może być powodem powstawania waszych wyprysków.

- Paulina Wierzchowiecka
Mapa twarzy to nic innego jak punkty na poszczególnych partiach buzi, na których mogą występować wypryski i zmiany trądzikowe. W zależności od tego, czy są umiejscowione np. na czole, brodzie, czy linii włosów, mają inne podłoże. Jeśli krosty pojawiły się na naszej cerze nagle, to mogą być pierwszym sygnałem postępującej choroby lub niedoborów substancji odżywczych w organizmie. Jeśli zaobserwowałyście u siebie nagłe pogorszenie stanu skóry, zobaczcie, o czym może ono świadczyć.
Spis treści:
- Skąd się biorą krosty na twarzy?
- Trądzikowa mapa twarzy - miejsce występowania pryszczy na twarzy
- Krosty na linii włosów
- Trądzikowa mapa twarzy - pryszcze na brodzie
- Pryszcze na czole
- Trądzikowa mapa twarzy - krosty w okolicach brwi
- Pryszcze na nosie
- Trądzik na policzkach
- Mapa twarzy - trądzik wokół ust
- Krosty na żuchwie
Skąd biorą się krosty na twarzy?
Trądzik niekiedy ma podłoże genetyczne i najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim, jednak coraz częściej zmagają się z nim także osoby po 30. i 40. roku życia. Przyczyn jego powstania należy wówczas dopatrywać się w stresie, nadmiarze spożywanego alkoholu, a także postępujących zmian hormonalnych (np. tych wywołanych problemami z tarczycą). W ich zlikwidowaniu pomocna okazuje się właśnie mapa twarzy, dzięki której możemy szybciej zawęzić krąg prawdopodobnych czynników, które mogą wywołać zmiany trądzikowe.
Zobacz także: Dobrze wydane: 5 kosmetyków na trądzik

Trądzikowa mapa twarzy - miejsce występowania pryszczy na twarzy
Bolesne i nieestetyczne zmiany najczęściej pojawiają się na czole, brodzie, policzkach, a także w okolicach ust i przy linii włosów. Zobaczcie mapę pryszczy, która pomoże określić, z jakimi problemami zmaga się wasz organizm.
Krosty na linii włosów
Pryszcze na twarzy pojawiające się w okolicach linii włosów niekoniecznie muszą świadczyć o stanie chorobowym naszego organizmu. To właśnie te partie najszybciej zasygnalizują, że używamy zbyt ciężkich kosmetyków, lub niedokładnie wykonujemy demakijaż twarzy. Zdarza się, że w trakcie oczyszczania skóry najczęściej skupiamy się na nosie i policzkach, to właśnie wtedy przy linii włosów odkłada się najwięcej zapychających produktów wchodzących w skład naszej pielęgnacji i makijażu.
Trądzikowa mapa twarzy - pryszcze na brodzie
Pojawienie się krost na brodzie najczęściej jest związane z nadprodukcją sebum, ponieważ ten obszar należy do "strefy T" - miejsca o największym zagęszczeniu gruczołów łojowych. Mogą także one świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. Dlatego w tej sytuacji warto byłoby sprawdzić poziom hormonów, takich jak: dihydrotestosteron, prolaktynę, progesteron, kortyzol, hormon wzrostu, insulinę, czy hormony tarczycy. W pielęgnacji powinnyśmy wówczas stosować kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej. Broda jest także miejscem, które bardzo często dotykamy zanieczyszczonymi palcami, co może przyczyniać się do pojawiania wyprysków w tych partiach twarzy.
Pryszcze na czole
Występowanie krost na czole niemal zawsze jest objawem trądziku pospolitego, który niekoniecznie możemy zwalczyć podstawową pielęgnacją. Wypryski na czole najczęściej pojawiają się w formie bolesnych, czerwonych stanów zapalnych lub zaskórników (otwartych i zamkniętych). Z tym problemem najlepiej udać się do dermatologa, który może zalecić terapię farmakologiczną. W lżejszych przypadkach pomocna może się okazać także wizyta u kosmetologa, który przeprowadzi zabieg złuszczający z użyciem kwasów.
Trądzikowa mapa twarzy - krosty w okolicach brwi
Wbrew pozorom niegroźne wypryski pojawiające się okolicach brwi mogą świadczyć o poważnym stanie chorobowym naszego organizmu. Krosty pojawiające się w tym miejscu bardzo często związane są z obciążeniem wątroby wynikającym np. ze zbyt dużej ilości używek lub zażywania leków, które silnie obciążają ten organ. Trądzik występujący w tych okolicach może także zasugerować nam zmianę diety na bardziej lekkostrawną i mniej tłustą. Pojawianie się wyprysków w tych okolicach możemy zmniejszyć także za pomocą odpowiedniej ilości snu - to właśnie jego brak może być przyczyną pojawienia się nieestetycznych zmian w tym rejonie.
Pryszcze na nosie
Chociaż występują dosyć rzadko, mogą być przyczyną naprawdę poważnych dolegliwości. Na mapie twarzy najczęściej kojarzone są ze złym ciśnieniem, stresem lub niedoborem witaminy B. Trądzik na nosie może także świadczyć o problemach z cholesterolem. W tym celu warto wprowadzić do diety potrawy bogate w kwasy omega-3, na przykład ryby, które będą w stanie naturalnie wyrównać poziom tej substancji we krwi.
Trądzik na policzkach
Zaskórniki oraz bolesne stany zapalne na policzkach najczęściej są objawem alergii lub reakcją na zapychające kosmetyki. Biała kaszka pojawiająca się w tych okolicach może świadczyć o uczuleniu na nabiał lub zboża, natomiast nawracające, bolesne wypryski mogą być wynikiem stosowania źle dobranej pielęgnacji do rodzaju cery. Najszybciej problem zasygnalizuje nam cera trądzikowa lub mieszana, która potraktowana zbyt dużą ilością substancji i kosmetyków komedogennych (na przykład olejów i maseł) może zareagować na nie zapchaniem porów i wystąpieniem krost.
Mapa twarzy - trądzik wokół ust
Wypryski pojawiające się wokół ust najczęściej związane są nieprawidłową higieną. Może wywołać je zarówno niedokładne spłukiwanie ze skóry pasty do zębów, jak i jedzenie niedomytych owoców, czy warzyw. Usta, podobnie jak broda są rejonem narażonym na częste dotykanie za pomocą zanieczyszczonych palców, dlatego w przypadku pojawienia się trądziku na tej partii twarzy, warto przede wszystkim zadbać o higienę rąk.
Krosty na żuchwie
Zaskórniki i zmiany trądzikowe pojawiające się na żuchwie są najczęściej oznaką diety ubogiej w warzywa. Z tym problemem zmagają się osoby nadużywające alkoholu, papierosów, a także kawy. W rozwiązaniu tego problemu pomocne może okazać się ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie tych substancji z naszego życia. Wypryski pojawiające się w okolicach żuchwy mogą także świadczyć o słabym nawodnieniu organizmu, dlatego w zwalczeniu tej przypadłości może pomóc także intensywne picie wody.