Uczulenie na twarzy - objawy, przyczyny i jak się pozbyć zmian skórnych
Uczulenie na twarzy często jest wynikiem bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem. Żeby załagodzić jego objawy należy sięgnąć po opinię lekarza, a następnie zmienić sposób pielęgnacji. Pierwszym krokiem będzie odstawienie silnych środków myjących.

Uczulenie na twarzy najczęściej objawia się czerwonymi plamami, pojawianiem się na skórze wysypki, czy krost u osób, które dotąd nie miały problemu z trądzikiem i zmianami ropnymi. Dodatkowo zdarza się, że towarzyszą im świąd, czy uczucie napięcia lub przesuszenia skóry. Sposób przejawiania się alergii skórnej zależny jest od przyczyny. Pierwszym krokiem, przed podjęciem leczenia i redukcji zmian, powinno być więc jej ustalenie. W tym celu skonsultuj się z lekarzem alergologiem.Zobacz także: Tak może wyglądać uczulenie na klej do rzęs - co robić?
Przyczyny uczulenia na twarzy
Skóra na twarzy jest delikatna i podatna na działanie m.in. czynników zewnętrznych. W wielu przypadkach uczulenie na twarzy pojawia się wskutek bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą. Może pojawić się wtedy tzw. wyprysk kontaktowy, który jest wynikiem zmiany naturalnego pH skóry i naruszenia jej bariery ochronnej. Wtedy także rozwija się proces zapalny skóry. Do najczęstszych przyczyn powstawania uczulenia na twarzy w postaci zmian skórnych należą:
- uczulenie na składniki kosmetyków (m.in. pigmenty, konserwanty - w tym phenoxyetanol, lanolinę, czy kompozycje zapachowe),
- alergia słoneczna,
- uczulenie na środki piorące lub zmiękczające,
- alergia pokarmowa (często w nabiał, truskawki, czekolada),
- sezonowa alergia wziewna na rośliny.
Uczulenie na twarzy może pojawiać się jednak również z powodu stresu, czy zmian temperatur, ale też warunków atmosferycznych, jak np. silnego wiatru.

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy
Domowe sposoby leczenia uczulenia na twarzy powinny mieć formę uzupełnienia dla środków farmakologicznych lub pielęgnacyjnych. Oprócz ograniczenia lub całkowitego zaprzestania kontaktu z alergenem, powinno się włączyć do pielęgnacji emolienty o obojętnym pH i zastosować kosmetyki nieuczulające (hipoalergiczne mają odczyn pH 5,5). Dodatkowo warto zrezygnować z silnych środków działających na skórę, zastępując je choćby czasowo łagodnymi produktami. Do łagodzenia objawów uczulenia na twarzy włączyć można również okłady i maski:
- Okład z płatków owsianych na uczulenie na twarzy. Żeby go wykonać, do miski wsypujemy odrobinę płatków i zalewamy je ciepłą wodą, uzyskując lepiącą papkę. Tak uformowany okład nakładamy na swędzącą skórę i pozostawiamy na ok. 10 min. Ma on wyrównać pH skóry. Metoda przeznaczona jest dla osób, które nie wykazują alergii na wyżej wymieniony składnik.
- W przypadku świądu na skórę można zastosować olej kokosowy, który nawilża i zmiękcza ją, dając ukojenie. Warto jednak pamiętać, że jest on komedogenny, więc może przyczynić się do powstawania wyprysków. Jeśli nie korzystałaś dotąd z tego typu oleju, nie ryzykuj posiadając zmiany alergiczne.
- Okład z liści mięty pieprzowej. Nasączony naparem gazik służy miejscom dotkniętym zmianami. Koi skórę i ochładza, zmniejszając uczucie swędzenia.
Dobrze, by każda z metod została skonsultowana z lekarzem. Zobacz także: Skuteczne sposoby na przebarwienia

Uczulenia na twarzy a pielęgnacja
Prawdą jest, że do uczulenia na twarzy należy podejść z rozwagą. Dlatego do oczyszczania warto wybrać delikatny płyn micelarny, który nie uszkodzi bariery ochronnej skóry, a poradzi sobie z zanieczyszczeniami. Nie należy stosować klasycznych mydeł. W codziennej pielęgnacji warto zwrócić również uwagę na odpowiednie nawilżenie skóry, by umożliwić regenerację warstwy hydrolipidowej. Produkty z alkoholem i parabenami odstawiamy w kąt, a szczególną uwagę zwracamy na produkty z dobrym, naturalnym składem, hipoalergiczne. Jeśli zdecydujemy się natomiast na złuszczanie, postawmy na peeling enzymatyczny. Nie róbmy tego jednak, kiedy skóra tego od nas nie wymaga, a na jej powierzchni znajdują się rany, czy zmiany, które mogą zaognić się po jego użyciu. Istotne jest również stosowanie kremów z filtrem SPF. Promienie słoneczne mogą powodować lub potęgować występowanie podrażnień.
Kosmetyki i maści na uczulenie na twarzy
W przypadku uczulenia na twarzy, ale i każdej alergii skórnej, lekarz przepisuje preparaty steroidowe. Często sięgamy po doustne leki antyalergiczne. Kiedy do czynienia mamy ze skórą suchą, ściągniętą i łuszczącą, zaleca się stosowanie maści. Kremy przeznaczone są głównie w przypadku sączących się ran. Ważnym jest również rozpoznanie, czy nie doszło do zakażenia bakteryjnego. W takim przypadku lekarz może sięgnąć również po antybiotyki. Oprócz leków przepisanych przez lekarza, podczas codziennej pielęgnacji, bezpośrednio na skórę stosować powinniśmy kosmetyki sprzyjające skórze wrażliwej i skłonnej do alergii. Wśród maści, do najbardziej popularnych środków należy hydrocort. Do pielęgnacji skóry polecamy kilka wariantów.
Bephanten
Krem Bepanthen Sensiderm to krem apteczny, który łagodzi świąd i redukuje zaczerwienienia. Redukuje podrażnienia skóry. Preparat wzmacnia barierę ochronną skóry, poprawia warstwę lipidową skóry. Może być stosowany przy egzemie, reakcjach alergicznych i suchości skóry, ale też przy jej atopowym zapaleniu.Cena: ok. 22 zł

Linoderm Omega - krem natłuszczający
Krem Linoderm Omega przeznaczony jest do pielęgnacji skóry suchej i ma za zadanie odpowiednio ją nawilżyć i natłuścić. Podczas stosowania kremu odbudowana naturalna bariera hydrolipidowa skóry. Może być stosowany zarówno u niemowląt, dzieci, jak i u dorosłych. Cena: ok. 12 zł

SVR Sensifine Creme
Kojąco-nawilżający krem SVR Sensifine to produkt łagodzący podrażnienia skóry, który nawilża skórę wrażliwą. W swoim działaniu przewiduje redukcję uczucia jej ściągnięcia, ale też załagodzenie pieczenia, czy mrowienia skóry. doskonale nawadnia skórę. Przeznaczony jest dla osób o cerze wrażliwej i nadwrażliwej. Dzięki konsystencji kremowo - żelowej, bardzo szybko się wchłania.Cena: ok. 47 zł

Płyn micelarny do oczyszczania twarzy Bioderma Sensibio H20
Płyn micelarny Bioderma przeznaczony jest do skóry twarzy - w tym okolic oczu. Delikatnie oczyszcza, usuwa nawet wodoodporny makijaż. Po jego stosowaniu skóra jest świeża, pełna blasku. Płyn działa łagodząco na podrażnienia, zapewniając skórze ze względu na pH 5,5 jednocześnie tonizację. Stanowi również jej ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Nie wymaga spłukiwania wodą.Cena: ok. 30 zł

Źródło zdjęcia głównego: Pinterest