Reklama

Przy wyciskaniu pryszczy są dwie główne zasady. Przede wszystkim czekamy aż zmiana „dojrzeje” i pojawi się biała główka. Poza tym warto pamiętać o odpowiedniej higienie. Na przebarwienia i blizny po trądziku świetnie sprawdzą się kosmetyki z kwasami AHA i witaminą C, kremy z kwasem hialuronowym, a także zabiegi kosmetyczne jak mikrodermabrazja.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wycisnąć pryszcza?
  2. Wyduszanie pryszczy krok po kroku
  3. Przyrząd do wyciskania pryszczy
  4. Jak szybko zagoić ranę po pryszczu?
  5. Przebarwienia po pryszczu
  6. Blizny po wyciskaniu pryszczy
  7. Wyciskanie pryszczy na piersiach

Jak wycisnąć pryszcza?

Wyciskanie pryszcza to dość trudne zadanie, które może się skończyć przebarwieniami, a nawet bliznami. Najlepiej nie zrezygnować z wyciskania niedoskonałości, jeśli jest taka możliwość. Jednak wiadomo, że nie zawsze trzymamy się tej zasady. Najważniejsze jest jednak to, by poczekać aż pryszcz "dojrzeje" i będzie miał wyraźną białą główkę. W innym przypadku możemy nie tylko pogłębić stan zapalny, ale także mocno uszkodzić skórę. Pamiętajmy również o odpowiedniej higienie, aby nie przenieść bakterii na resztę twarzy.

Wyduszanie pryszczy krok po kroku

Wyciskanie pryszcza zawsze powinno poprzedzić zidentyfikowanie zmiany. Musimy się upewnić, że faktycznie mamy do czynienia z krostką, a nie wymagającymi innego traktowania wągrem czy prosakiem. Jeśli już rozpoznamy w naszym przeciwniku pryszcza, powinniśmy sprawdzić, czy jest on już gotów do usunięcia.

Wyciskamy krostkę dopiero wtedy, kiedy uformuje się w wyraźny stożek z widocznym czubkiem. Za wyciskanie pryszcza zabieramy się wieczorem – tak, żeby do rana pozostałe po nim zaczerwienienie i ranka podgoiły się lub całkowicie zniknęły.

Usuwanie krostki musi poprzedzić dokładne umycie twarzy (najlepiej dwuetapowe). Idealnie, jeżeli po umyciu cery, nałoży się na nią peeling enzymatyczny, po czym weźmie prysznic lub kąpiel. Dzięki temu skóra będzie rozpulchniona, pory poszerzone i doskonale przygotowane do oczyszczania.

Po wyjściu spod prysznica lub z wanny delikatnie osuszamy twarz czystym ręczniczkiem. Upewniamy się, że mamy czyste dłonie, i przechodzimy do wyciskania pryszcza:

  1. Palcami wskazującymi obu dłoni naciągamy skórę wokół krostki – odciągamy ją od jej czubka.
  2. Następnie uciskamy ją, najpierw kierując palce w dół, a potem ku górze.
  3. Uciskamy delikatnie, ale konsekwentnie, aż na zewnątrz wydostanie się cała "zawartość" krostki. Przerywamy w momencie, kiedy pojawi się krew.
  4. Wyciskanie pryszcza trzeba zakończyć zdezynfekowaniem pozostałej po nim ranki i jej okolic. Zamiast jednak przecierać skórę spirytusem, dobrze jest sięgnąć po środek zawierający składnik, który działa nie tylko bakteriobójczo, ale też zapobiega powstawaniu nowych zmian, zmniejszając wydzielanie sebum. Polecamy zwłaszcza tonik lub żel z kwasem salicylowym.

Najważniejsze przy wyciskaniu pryszczy są odpowiedni moment i higiena. Wyduszanie krostki, która jeszcze się nie uformowała, zamiast skrócić jej żywot, przedłuży go. Za to wyciskając pryszcza bez uprzedniego oczyszczenia cery, możemy mieć pewność, że wkrótce w jego miejsce wyrosną nam dwa nowe.

Przyrząd do wyciskania pryszczy

Niestety nie istnieje skuteczny przyrząd do wyciskania pryszczy. Najlepiej wykonać zabieg wyduszania za pomocą czystych dłoni i zrobić to niezwykle delikatnie. Na rynku kosmetycznym możemy za to znaleźć urządzenia do wyciskania wągrów i zaskórników, które są bardzo skuteczne, szczególnie jeśli chodzi o większe zmiany.

Jak szybko zagoić ranę po pryszczu?

Rana po pryszczu to nic innego jak uszkodzona skóra, w której dodatkowo znajdują się bakterie i stan zapalny. Pierwszym krokiem jest zdezynfekowanie zmiany, dzięki czemu pozbędziemy się resztek bakterii i nie dojdzie do ponownego zakażenia. Następnie stawiamy na mocną regenerację i nawilżenie skóry. Świetnie sprawdzą się tutaj na przykład kremy z kwasem hialuronowym lub maść z witaminą A. Możemy też użyć żelu Eveline na niedoskonałości, który pomoże nam złagodzić stan zapalny.

Przebarwienia po pryszczu

Niestety przebarwienia po pryszczu są bardzo częste, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wyciskanie. Co gorsze, bardzo trudno usunąć je z twarzy i zazwyczaj trwa to kilka tygodni. Aby przyspieszyć ten proces, najlepiej zastosować kosmetyki z kwasami. Hitem Wizażanek jest Acnederm z 20% kwasem salicylowym, ale skuteczny będzie każdy peeling z kwasami AHA. Świetnym wyborem jest również witamina C, które świetnie niweluje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry, a nie podrażnia tak jak kwasy.

Blizny po wyciskaniu pryszczy

Blizny po trądziku to pojawiają się w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniu jej fragmentu tkanką łączną. Ich bezpośrednim powodem jest właśnie nieprawidłowe wyciskanie pryszczy. Pojawiają się również u osób, które mają genetyczne predyspozycje do bliznowacenia. W tym przypadku najczęściej są to wklęśnięcia w skórze i jej mocno nierówna struktura. Wyróżniamy tutaj dwa rodzaje blizn:

  • przerostowe, czyli wypukłe guzki, znamiona,
  • zanikowe, czyli właśnie wgłębienia i nierówności skóry.

Usunięcie blizn po trądziku jest bardzo trudne, a skuteczne są jedynie zabiegi kosmetyczne. Do codziennej pielęgnacji możemy wprowadzić kosmetyki złuszczające, które mogą nieco wygładzić skórę, ale nigdy nie usunie ich w 100% procentach. Najlepiej sprawdzi się mikrodermabrazja lub laseroterapia, ale peeling chemiczne o wysokim stężeniu kwasu również dadzą zadawalające efekty.

Reklama

Wyciskanie pryszczy na piersiach

Wyciskanie pryszczy na piersiach jest niewskazane. Uszkodzenia skóry i stan zapalny mogą mieć negatywne konsekwencje. W przypadku zmian w okolicach piersi najlepiej postawić na regularne peelingi ciała, dzięki którym pozbędziemy się martwego naskórka, a skóra będzie dogłębnie oczyszczona.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane