Reklama

Każdego dnia wypada nam określona ilość włosów – 50-100 włosów dziennie. To całkowicie naturalny proces wymiany włosów, którym nie należy się przejmować. U kobiet może mieć również związek z hormonami. Problem pojawia się, gdy włosy wypadają garściami przez okres co najmniej kilku tygodni. Nadmierne wypadanie włosów może być wynikiem zmiany stylu życia albo oznaczać poważne zmiany w organizmie. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat i w razie jakichkolwiek wątpliwości udać się do specjalisty.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wygląda cykl życia włosów?
  2. Przyczyny wypadania włosów
  3. Hormonalne wypadanie włosów
  4. Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy?
  5. Co jeść na wypadanie włosów?
  6. Co stosować na wypadanie włosów?
  7. Suplementy diety na wypadanie włosów
  8. Skuteczne preparaty na wypadanie włosów
  9. Domowe sposoby na wypadanie włosów

Jak wygląda cykl życia włosów?

Na cykl życia włosów ma wiele czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Duże znaczenie ma np. to skąd pochodzimy, gdzie mieszkamy i co dziedziczymy po naszych przodkach. Włosy szybciej rosną u mężczyzn i są u nich grubsze, ale to u kobiet żyją dłużej (nawet o kilka lat). Najwięcej włosów mają naturalne blondynki, choć są jednocześnie najcieńsze.

W ciągu całego życia na naszej głowie zachodzi ok. 25–30 cykli życiowych mieszka włosowego. Cykl życia włosów na głowie składa się z kilku faz:

  • anagen (faza wzrostu) – to nic innego jak czas wzrostu włosa, zazwyczaj trwa ok. 3-6 lat i znajduje się w niej ok. 80-85% włosów. Na tym etapie tworzy się opuszka, zwana też cebulką włoska i wydłuża się mieszek włosowy. Włosy rosną około 1 cm w ciągu 28 dni.
  • katagen (faza przejściowa) – trwa ok 1-2 tygodnie. Mieszek kurczy się, a brodawka zmniejsza się. W tej fazie znajduje się 1% włosów.
  • telogen (faza spoczynku) trwa zwykle 2-4 miesiące. W tej fazie włos oddziela się od brodawki i wypada. Wypychany jest przez nowo rosnący w mieszku włos anagenowy. Znajduje się w niej ok. 15-20% włosów.
  • egozgen (faza zrzucania, faza uwalniania włosa) – to część telogenu; stary włos odłącza się od mieszka włosowego i wypada.

Kosmyki nadmiernie wypadają, gdy dochodzi do zaburzenia cyklu życia włosa

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele: od genetycznych, hormonalnych, środowiskowych, aż po niewłaściwą pielęgnację. Wszystko zależy więc od stanu naszego zdrowia, przyjmowanych leków, stylu życia i wieku. Osłabienie kosmyków najczęściej jest wynikiem:

  • silnego stresu i przemęczenia, trudnego okresu w życiu,
  • niewłaściwej diety,
  • niepożądanego działania niektórych leków,
  • nieprawidłowej pielęgnacji (spowodowanej m.in. częstym farbowaniem, stosowaniem nieodpowiednich albo zbyt silnych preparatów i nadmiernym wysuszaniem włosów), zbyt ciasnym upinaniem i zbyt mocnym czesaniem włosów),
  • przyjmowania antykoncepcji,
  • menopauzy,
  • zaburzeń hormonalnych, np. problemów z tarczycą,
  • anemii spowodowanej niedoborem żelaza oraz zaburzeń jedzenia,
  • łysienia androgenowego (łysienie androgenowe uwarunkowane jest genetycznie i częściej występuje u mężczyzn)
  • chorób skóry głowy (przede wszystkim łupieżu, grzybicy, łuszczycy i łojotokowego zapalenia skóry),
  • chorób zakaźnych,
  • przebytej chemioterapii,
  • ciąży.
iStock/Doucefleur

Utrata włosów może być spowodowana również porą roku. Włosy wypadają szczególnie mocno jesienią i wiosną. Warto więc zwrócić w tym okresie szczególną uwagę na dietę i pielęgnację. Może to być również pierwszy objaw choroby.

Diagnoza przyczyn łysienia jest podstawą wyboru sposobu leczenia.

Zobacz też: Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia

Hormonalne wypadanie włosów

Niepokojące wypadanie włosów może być spowodowane problemami hormonalnymi. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mowa tu o dwóch rodzajach hormonów:

  • andogeny – hormony płciowe produkowane przez jądra i korę nadnerczy u mężczyzn, a także przez korę nadnerczy i jajniki u kobiet. To one najczęściej są przyczyną wypadania włosów u mężczyzn czyli łysienia androgenowe. Problem ten dotyczy ok. 80% mężczyzn i ok. 42% kobiet.
  • estrogeny – mają działanie ochronne. Ich spadek po urodzeniu dziecka, a także w czasie menopauzy skutkuje wzmożonym wypadaniem włosów.

Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy?

Nadmierne łysienie u kobiet i mężczyzn może wiązać się także z niedożywieniem, czyli niedoborem pewnych witamin i minerałów w organizmie. Zanim weźmiecie leki na wypadanie włosów, upewnijcie się, że wasza dieta jest bogata w niezbędne witaminy takie, jak:

  • witamina A,
  • witaminy B (w tym kwasu foliowego),
  • witamina C,
  • witamina D,
  • witamina E,
  • magnez,
  • cynk,
  • miedź,
  • krzem,
  • żelazo.

Co jeść na wypadanie włosów?

Witaminę A znajdziemy m.in. w pomidorach, brokułach, kapuście i maśle, witaminę C w owocach cytrusowych, papryce i szpinaku, witaminę D w tłustych rybach i mleku, a witaminę E w orzechach, jajkach i pieczywie pełnoziarnistym. Żelazo znajdziemy np. w czerwonym mięsie i roślinach strączkowych, a cynk w nasionach słonecznika, pestkach dyni i serze żółtym. Źródłem magnezu są m.in. płatki owsiane, banany, szpinak i kasza gryczana.

W naszej diecie na odrost włosów na pewno nie powinno zabraknąć białek, które mają ogromny wpływ na budowę skóry głowy i antyoksydantów, które wzmocnią układ odpornościowy. Dla odpowiedniej kondycji włosów na pewno warto też mocno ograniczyć spożycie wysoko przetworzonej żywności i białego cukru, a także ilość wypijanej kawy. Na gęstość włosów ma również wpływ palenie tytoniu, a także picie alkoholu.

Co stosować na wypadanie włosów?

Ustalenie przyczyny łysienia jest oczywiście najważniejsze. Leczenie wypadania włosów powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Na szczęście w większości przypadków możliwe jest skutecznie zahamowanie wypadania włosów. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że włosy zwykle odrastają. Gdy włosy wypadają garściami poza dietą, pomocne mogą okazać się suplementy, odpowiednie preparaty, napary ziołowe, a także naturalne maseczki i wcierki uzupełnione masażem głowy.

iStock/Vahit Ozalp

Suplementy diety na wypadanie włosów

Uzupełnieniem diety przy wzmożonym wypadaniu włosów. Na wypadanie włosów najczęściej stosuje się witaminy z grupy B, biotynę (inaczej witaminę H), cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także wyciąg ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Efekty stosowania suplementów zauważymy na włosach nie wcześniej niż po 5, 6 miesiącach.

Skuteczne preparaty na wypadanie włosów

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ogromne znaczenie dla kondycji kosmyków ma również odpowiednia pielęgnacja. Zrezygnujmy z produktów z parabenami i silikonami. W popularnych drogeriach i wybranych aptekach znajdziemy szampony, odżywki, maski oraz sera dedykowane osobom, które próbują poradzić sobie z problemem wypadania włosów. Aby były skuteczne, powinny działać nie tylko na włosy, ale i na skórę głowy.

Dobre opinie ma np. serum przeciw wypadaniu włosów z chininą i organiczną szarotką Klorane, Serum a la Quinine & Edelweiss BIO. Kosmetyk zawiera aż 98% składników pochodzenia maturalnego, w tym witaminy z grupy B. Ma lekką konsystencję, która nie skleja włosów i nie podrażnia nawet bardzo wrażliwej skóry głowy. To Kosmetyk Wszech Czasów KWC. Wizażanki wystawiły mu ocenę 4,4/5 na 120 recenzji.

mat. prasowe
„Serum sprawdziło mi się naprawdę bardzo dobrze. Po miesiącu wcierania zauważyłam pierwsze baby hair. Zapach jest całkiem ok, trochę ziołowy, trochę apteczny. Aplikacja super prosta, dzięki pompce. Jeśli włosy będą dalej tak fajnie odrastać, to chętnie kupię drugie opakowanie”

– zachwala Leciutka89

Dużo pozytywnych opinii zdobywa też kuracja przeciw wypadaniu włosów w ampułkach Radical, Anti- Hair Loss Treatment. Jego formuła oparta jest na składnikach aktywnych w wysokim stężeniu. Zawiera m.in. ekstrakt ze skrzypu polnego i prowitaminę B5, które mają za zadanie odżywić mieszki włosowe, wzmocnić cebulki włosowe, a także zahamować wypadanie włosów i stymulować ich wzrost.

mat. prasowe
Są skuteczne. Te ampułki przyjmowane doustnie tabletki ze skrzypem i pokrzywą to w moim przypadku jedyny sposób na zahamowanie wypadania włosów. A próbowałam ich naprawdę wiele!

– dzieli się swoją opinią anako1

Przy problemach z wypadaniem włosów unikajmy mocnego suszenia, częstego prostowania, kręcenia i farbowania włosów. Nie wyrywajmy włosów przy czesaniu.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Warto również wypróbować domowe sposoby na wypadanie włosów. Aby samodzielnie zrobić proste i skuteczne kosmetyki wystarczy użyć produktów, które większość z nas ma w swoim domu. Zioła, które można stosować zarówno doustnie, jak i zewnętrznie znajdziemy w każdej aptece.

Nasze mamy i babcie stosowały proste maseczki z naturalnych składników, które hamowały wypadanie włosów, ale też przyspieszały ich porost. Najbardziej popularne z nich zawierają:

  • bogate w proteiny jajka,
  • jajko, cytrynę i oliwę,
  • żółtka jaj i miód,
  • żółtka jaj i oliwę,
  • awokado i jogurt naturalny.

Wszystkie maseczki nakładamy na włosy i skórę głowy na ok. pół godz., a następnie spłukujemy wodą i myjemy głowę delikatnym szamponem.

iStock/FotoDuets

Inne babcine sposoby na wypadanie włosów? Podobne działanie dadzą płukanki z soku z czarnej rzodkwi. Aby przyspieszyć porost włosów, możemy też spróbować olejowania włosów i skóry głowy olejem z oliwek bądź olejem kokosowym. W aptece znajdziecie też olej rycynowy i naftę kosmetyczną, które posłużą nam jako wcierki na wypadanie włosów.

Świetnym uzupełnieniem pielęgnacji na wypadanie włosów jest masaż głowy. Wcierając wybrany produkt w skórę głowy, uciskamy ją opuszkami palców. Aby masaż przyniósł pożądane efekty, trzeba jednak wykonywać go regularnie, przynajmniej raz w tygodniu.

Przy wypadaniu włosów warto wypróbować też kurację ziołową. Skrzyp polny, pokrzywa, brzoza, chmiel, dziurawiec zwyczajny czy nasturcja idealnie nadają się nie tylko do picia, ale również do płukania włosów i mycia skóry głowy. Aby zauważyć pierwsze efekty, należy stosować je w diecie i/lub pielęgnacji przynajmniej przez 2 tygodnie. Warto pić też napój z drożdży lub soku z czarnej rzepy, a także siemię lniane.

Reklama

Domowe sposoby leczenia wypadania włosów polecane są również na wypadanie włosów po ciąży.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane