Reklama

Zapalenie skóry głowy to przewlekła choroba skóry, która może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku. Objawia się swędzeniem, łuszczeniem skóry i zaczerwienieniem. Najcześciej mamy do czynienia z dwoma rodzajami zapalenia skalpu - łojotokowym i atopowym. Rozróżnienie ich wcale nie jest takie łatwe, bo oba zapalenia łączy kilka objawów.

Reklama

Spis treści:

  1. Choroby skóry głowy
  2. Jak wygląda zapalenie skóry głowy
  3. Objawy i przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy
  4. Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy
  5. Objawy i przyczyny atopowego zapalenia skóry głowy
  6. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry głowy
  7. Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy
  8. Szampon na atopowe zapalenie skóry głowy
  9. Domowe sposoby na zapalenie skóry głowy

Choroby skóry głowy

Choroby skóry głowy określane są jako egzemy i najczęściej objawiają się swędzeniem, łuszczeniem, ale także nadmiernym wypadaniem włosów. Najpopularniejsze choroby powodujące dermatologiczne problemy ze skalpem to:

Jak wygląda zapalenie skóry głowy

Czy każdy strupek na głowie to zapalenie skóry głowy, które powinno nas niepokoić? Niekoniecznie, bo czasami wystarczy zmienić dotychczasową pielęgnację. Wszystko w zależności od tego, czy nasza dolegliwość ma charakter nagły czy przewlekły. Jeśli po użyciu jakiegoś produktu, na przykład wcierki do włosów pojawiło się swędzenie, zaczerwienienie, a nawet ropne zmiany, to najpewniej mamy do czynienia z alergią na jakiś składnik kosmetyku. Zapalenie skóry głowy atopowe lub łojotokowe zwykle pojawia się powoli, a dolegliwości narastają z czasem: początkowo może pojawić się wyłącznie łuszczenie albo nadmierne przetłuszczanie skóry głowy.

Objawy i przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba, która polega na nieodpowiedniej pracy gruczołów łojowych, a co za tym idzie - ich nadmiernej pracy. Pojawia się także łuszczenie skóry głowy, co, w połączeniu z łojem, daje idealną pożywkę bakteriom. Typowy dla ŁZS skóry głowy jest:

  • rumień,
  • łuszczenie,
  • świąd,
  • strupki o żółtym zabarwieniu.

Najczęstszą przyczyną zapalenia ŁZS są zaburzenia odporności, problemy hormonalne, a także stres czy nieodpowiednia dieta. Na to schorzenie bardziej narażeni są mężczyźni niż kobiety, a to wszystko przez testosteron, który powoduje nadmierne wydzielanie łoju.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy

W skutek łojotokowego zapalenia skóry głowy włosy mogą nadmiernie wypadać, a samo zapalenie może roznieść się na okolice czoła i szyi, a nawet pleców. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby z postępującą chorobą skalpu udać się do lekarza. Specjalista wykona niezbędne badania, które wykluczą występowanie innych chorób skóry, które dają podobne objawy. Jeśli diagnoza się potwierdzi, przepisze leki adekwatne do stadium ŁZS.

Objawy i przyczyny atopowego zapalenia skóry głowy

Objawy atopowego zapalenia skóry głowy różnią się nieco od ŁZS. Również chorobie towarzyszy świąt, jak i powstawanie niewielkim wyprysków. Często idzie w parze ze zmianami skórnymi na ciele, na przykład w zgięciu łokciowych i przedramionach. Ma charakter nawracający i bywa, że okresowo wygasza się, aby za jakiś czas znów dać objawy.

Najczęściej dotyka dzieci, a przyczyna AZS nie jest znana. Często to zapalenie skóry głowy łączy się z alergiami, katarem siennym, mieszkaniem na terenach miejskich. Wydaje się jednak, że to uwarunkowania genetyczne i środowiskowe mają tu największe znaczenie.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry głowy

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy warto rozpocząć od nawilżania skalpu oraz unikania jego podrażniania, w szczególności przez kosmetyki z SLS i alkoholem. Jeśli to nie pomoże, warto udać się do lekarza, który:

  • przepisze maści zmniejszające stan zapalny i świąd,
  • zastosuje antybiotyk, aby zmniejszyć infekcję w powstałych zmianach,
  • przepisze leki antyhistamionowe, aby zmniejszyć zredukować alergiczny odczyn.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy

Przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy często konieczne jest zastosowanie szamponów przeciwgrzybicznych. Zahamują wydzielanie łoju i przywrócą równowagę skórze głowy. Bez kłopotu kupimy je w aptece bez recepty. Składniki, jakich warto szukać w szamponie na łojotokowe zapalenie skóry głowy to: ichtion, pirokton olaminy, siarczek selenu.

Polecanym szamponem na ŁZS jest między innymi Lefrosch, Capitis Duo. Zawiera przeciwgrzybiczy siarczek selenu i działa przeciwłupieżowo. Wizażanki potwierdzają, że to skuteczny kosmetyk na zapalenie skóry głowy, choć przesusza włosy. Kosztuje około 20 zł w aptece.

mat. prasowe

Szampon na atopowe zapalenie skóry głowy

Szampon na atomowe zapalenie skóry głowy to kosmetyk o łagodnym składzie - bez alkoholu i substancji pieniących. Dobrze, jeśli posiada składniki łagodzące podrażnienia: panthenol, alantoinę, ceramidy czy aloes, a także nawilżające - kwas mlekowy, sorbitrol.

Przy AZS skóry głowy warto sięgnąć na przykład po szampon Ziaja, Med, Szampon oczyszczający do wrażliwej skóry głowy. Zawiera alantoinę, mocznik, kwas mlekowy oraz trójglicerydy kwasów tłuszczowych. W efekcie łagodnie oczyszcza, zmiękcza i nawilża skórę głowy, a przy okazji redukuje świąd. Cena tego szamponu na AZS to około 15 zł.

mat. prasowe

Domowe sposoby na zapalenie skóry głowy

Jeśli objawy zapalenia skóry głowy są łagodne i przejściowe, można zastosować jeden z domowych sposób. W takim przypadku najważniejsze jest, aby ukoić skalp i pozwolić mu się zregenerować. Przede wszystkim warto zrezygnować z farbowania włosów i innych zabiegów wymagających użycia chemii, a jeśli zapalenie wystąpiło po takim zabiegu, poinformować o tym fryzjera.

Reklama
  • Najlepszy z domowych sposób na zapalenie skóry głowy to zastosowanie okładów z pokrzywy lub rumianku - te rośliny doskonale ukoją podrażniony skalp.
  • Jeśli występuje świąd, warto sięgnąć po olejki eteryczne, na przykład eukaliptusowy, który dodatkowo zadziała antyseptycznie.
  • Pomocne mogą okazać się także domowe płukanki włosów z octem jabłkowym lub wodą ryżową.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane