Reklama

Zmarszczki królicze na nosie są nieuchronnym skutkiem starzenia się skóry i czasem zaczynają być widoczne już ok. 30. roku życia. Przyczynia się do nich palenie papierosów i nieprawidłowa dieta, nie bez znaczenia są też skłonności genetyczne. W opóźnieniu powstawania zmarszczek króliczych bardzo ważne jest również zadbanie o wzrok i noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to są zmarszczki królicze nosa?
  2. Jak powstają zmarszczki królicze na nosie?
  3. Jak zlikwidować królicze bruzdy na nosie?
  4. Jak zapobiegać zmarszczkom króliczym?

Co to są zmarszczki królicze nosa?

Zmarszczki królicze (z ang. bunny lines) swoją charakterystyczną lokalizacją i wyglądem przywodzą na myśl króliczy pyszczek i jego zmarszczony nosek. Stąd też ich nazwa. Znajdują się po obu stronach nosa, mogą być pionowe, poziome lub poprzeczne. Zwykle są symetryczne, jednak może się zdarzyć, że będą mocniej zarysowane po jednej stronie.

Zmarszczki królicze początkowo są płytkie, z czasem jednak, w miarę upływu lat, mogą przekształcić się w głębokie i wyraźne bruzdy, ciągnące się od wewnętrznego kącika oka aż do połowy nosa. Są to nie tylko bruzdy na bokach nosa, ale też zmarszczki poprzeczne znajdujące się u jego nasady. Biegną wówczas prostopadle do tzw. lwiej zmarszczki znajdującej się między brwiami.

Anna Frank

Jak powstają zmarszczki królicze na nosie?

Królicze zmarszczki są zmarszczkami mimicznymi. Oznacza to, że ich powstanie wynika z mimiki twarzy, a więc powtarzających się ruchów konkretnych jej mięśni. Młoda i elastyczna skóra łatwo „rozprostowuje się” po ich rozluźnieniu, jednak kiedy rozpoczynają się procesy jej starzenia i utraty jędrności, skórze coraz trudniej powrócić do stanu wyjściowego i zmarszczka mimiczna utrwala się.

Zmarszczki królicze nosa związane są zarówno z mimiką, a więc wyrażaniem emocji, jak i częstym marszczeniem nosa. Z kolei marszczenie nosa towarzyszy również mrużeniu oczu. Dlatego zmarszczki królicze mogą szybciej pojawiać się u osób z wadami wzroku, alergią czy nadwrażliwością na światło.

Powstawaniu zmarszczek sprzyjają również niezdrowe nawyki związane ze stylem życia. Jest to przede wszystkim palenie papierosów, które potęguje tzw. stres oksydacyjny i sprawia, że wolne rodniki „bombardują” strukturę skóry. Nie bez znaczenia jest też nieprawidłowa dieta, uboga w składniki o działaniu antyoksydacyjnym.

Choć mimika twarzy jest czynnikiem odpowiadającym za powstanie zmarszczek mimicznych, to bezpośrednią przyczyną są oczywiście naturalne procesy starzenia skóry. Już od ok. 25. roku życia następuje stopniowa utrata jędrności związana z degradacją kolagenu i elastyny, które odpowiadają za sprężystość skóry i stanowią jej „rusztowanie”. Wtedy też uwidaczniają się pierwsze zmarszczki. W podobnym momencie zaczyna się także powolny ubytek naturalnego kwasu hialuronowego i postępująca spadek poziomu nawilżenia.

Jak zlikwidować królicze bruzdy na nosie?

W przypadku zmarszczek najważniejsze jest wdrożenie pielęgnacji anti-aging w odpowiednim momencie. Już od ok. 30. roku życia warto zacząć stosować dobre kremy na zmarszczki, które zawierają substancje nawilżające, antyoksydacyjne i ujędrniające. Z czasem, w okolicach 40.-50. roku życia, można zastąpić je silniejszymi kremami liftingującymi. W składzie kremów szukajcie takich składników jak:

Najbardziej widoczne wygładzenie zmarszczek króliczych na nosie możliwe jest jednak na drodze zabiegów.

Zobacz także: Cudowny krem na zmarszczki, który zadziała jak laser – TOP 3 kosmetyków z KWC

Jak zapobiegać zmarszczkom króliczym?

Powstanie zmarszczek mimicznych, a więc i bocznych bruzd na nosie, jest nieuchronne. Można jednak opóźnić moment ich pojawienia się, nie tylko poprzez odpowiednią pielęgnację. Postarajcie się kilka razy w tygodniu wykonać masaż twarzy. Taki zabieg nie tylko poprawia ukrwienie skóry i ujędrnia ją, ale też pomaga rozluźnić mięśnie twarzy, które często są mimowolnie napięte (np. w wyniku przewlekłego stresu). Masaż możecie wykonywać przy użyciu wałeczków jadeitowych, kamienia gua sha czy po prostu własnych palców.

Zadbajcie o zbilansowaną dietę, żeby w codziennym jadłospisie nie zabrakło składników o działaniu antyoksydacyjnym, a najlepszym ich źródłem są świeże owoce i warzywa. Szczególnie ważna dla kondycji skóry jest witamina C, która jest niezbędna w procesie syntezy kolagenu, odpowiada więc za jej elastyczność i jędrność.

Reklama

Nie zapominajcie o noszeniu okularów przeciwsłonecznych i to nie tylko w bardzo słoneczne, letnie dni. Czasem bardziej męczące dla oczu jest światło rozproszone, docierające zza chmur. Dlatego okulary przeciwsłoneczne warto mieć pod ręką przez cały rok i zakładać zawsze, jak tylko łapiecie się na tym, że mrużycie oczy. Ważne jest również zadbanie o wzrok i – jeśli to konieczne – noszenie okularów korekcyjnych.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane