Oczar wirginijski znany jest ze swoich bogatych właściwości pielęgnacyjnych. Znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości (walczy z opuchlizną czy stanami zapalnymi jamy ustnej), ale także znalazł zastosowanie w kosmetykach. Z jego właściwości pielęgnacyjnych skorzystają zwłaszcza posiadaczki cery problematycznej, z bliznami potrądzikowymi i nadmiernym wydzielaniem sebum.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest oczar wirginijski?
  2. Skład oczaru wirginijskiego
  3. Oczar wirginijski w kosmetyce - działanie
  4. Oczar wirginijski - właściwości przeciwtrądzikowe
  5. Jak stosować oczar wirginijski?

Co to jest oczar wirginijski?

Oczar wirginijski to wysoki krzew. Rośnie nawet do czterech metrów wysokości! Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, ale ze względu na swoje właściwości zaczęto go uprawiać także w Europie. W medycynie i kosmetyce wykorzystywana jest przede wszystkim kora i liście krzewu. Oczar występuje jako składnik:

Skład oczaru wirginijskiego

W lecznictwie i kosmetyce najchętniej wykorzystywane są kora i liście oczaru. Najważniejszymi substancjami, które zawierają, są garbniki, które działają jak antyoksydanty. Wykazują także działanie przeciwzapalnie, zwalczając bakterie i wirusy. Ale to nie wszystko! Oczar jest bogaty w:

  • kwas elagowy, który zwalcza wolne rodniki,
  • kwas galusowy o działaniu wysuszającym i ściągającym,
  • flawonoidy, które są przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe,
  • saponiny o właściwościach zmniejszających obrzęki, poprawiających ukrwienie i dotlenienie tkanek.
SchmitzOlaf/iStock

Oczar wirginijski w kosmetyce - działanie

Cudowne właściwości tego krzewu wieki temu odkryli rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej, którzy za pomocą naparu z jego liści leczyli trudno gojące się rany i owrzodzenia. Używa się go w leczeniu poparzeń i do łagodzenia ukąszeń owadów.

Zobacz także

Oczar wirginijski działa kojąco, regenerująco i przeciwzmarszczkowo. My uwielbiamy go za właściwości przeciwtrądzikowe i regulujące wydzielanie sebum.

Oczar wirginijski - właściwości przeciwtrądzikowe

Oczar wirginijski łagodzi stany zapalne skóry oraz zmniejsza produkcję sebum i dlatego właśnie można go znaleźć w składzie toników, emulsji i kosmetyków przeciwtrądzikowych. My polecamy go pod postacią hydrolatu, używanego po umyciu twarzy, a przed nałożeniem serum i kremu.

Zobacz także: Kosmetyki na trądzik – tych składników w nich szukaj!

Jak stosować oczar wirginijski?

Dla wygody przelej 100-procentowy hydrolat z liści oczaru (możesz go nabyć w sklepach z kosmetykami naturalnymi oraz w drogeriach, a jego ceny zaczynają się już od 13 zł) do buteleczki z atomizerem. Po umyciu i delikatnym osuszeniu twarzy, hojnie spryskaj ją hydrolatem i nie pozwól mu do końca wyschnąć! Na wciąż jeszcze delikatnie wilgotną buzię nałóż serum lub lekki krem. Możesz też używać hydrolatu jak tradycyjnego toniku i nanosić go na skórę twarzy zwilżonym wacikiem.

Najlepiej oceniany hydrolat z oczaru wirginijskiego

Najlepiej ocenianym hydrolatem z oczaru jest produkt marki Nature Queen. W naszym Katalogu KWC został zrecenzowany aż 78 razy, a średnia ocen to 4,5/5! Dostępny jest on w buteleczce z ciemnego szkła z atomizerem. Za opakowanie zapłacisz około 19 zł.

mat. prasowe
Z tego co ja zauważyłam przy jego regularnym stosowaniu, to zdecydowanie zmniejszyły mi się zaskórniki i zmalała ich ilość. Skóra twarzy jest uspokojona i ukojona. Zaczerwienienia są mniej widoczne. Produkt faktycznie bardzo dobrze oczyszcza skórę i działa antybakteryjnie, która zużyła już dwa opakowania hydrolatu.

- napisała o nim

Niestety, minusem hydrolatu oczarowego jest jego charakterystyczny, mocno ziołowy zapach. Jednak użytkowniczki zaznaczają, że można się do niego przyzwyczaić, a efekty stosowania są zdecydowanie tego warte!

Krem do twarzy z oczarem wirginijskim

Ale hydrolaty czy toniki z oczarem wirginijskim to nie jedyna forma, w której możemy zastosować tę roślinę w pielęgnacji. Znajdziecie go w składach kremów z wyższej półki, ale również w drogeryjnych. Przykładem drogeryjnego kremu jest AA Enjoy Nature Hamamelis. W przypadku tej formuły, sprawdzi się ona u osób ze skłonnością do zaczerwienień. Ma właściwości łagodzące, wyciszające i kojące cerę.

mat. prasowe
Krem ma lekką konsystencję, która szybko się wchłania. Używałam go przeważnie na noc. Rano, jak się budziłam, moja skóra była bardzo ładnie nawilżona, uspokojona, miała ujednolicony koloryt. A jak zaczynałam myć twarz pianką, to za każdym razem okazywało się, że moja skóra jest bardzo miękka i gładka. Nigdy wcześniej nie miałam kremu, który pozostawiłby mi tak gładką skórę. Mam tendencję do podrażnień i bardzo często produkty, które nakładam na twarz mnie podrażniają. Ten krem też mnie podrażniał, ale bardzo delikatnie, skóra tylko troszkę mi się czerwieniła, przyznając mu 5/5 gwiazdek.

- napisała o nim

Reklama

Podobnie, jak w przypadku hydrolatu, tak również w kremie wyczuwany jest ziołowy zapach oczaru. Jednakże działanie kremu zdecydowanie wynagradza charakterystyczny, ziołowy zapach.

Reklama
Reklama
Reklama