klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Czym jest situationship i czy warto zdecydować się na taki seks?
Styl życia

Czym jest situationship i czy warto zdecydować się na taki seks?

Coraz więcej mężczyzn proponuje tego typu bliskość. Sprawdź czym jest „situationship” i czy warto się na nią zdecydować.
Urszula Jagłowska
październik 02, 2017

Czysta przyjemność i brak zobowiązań, to idealny przepis na relację nazywaną „situationship”. I choć nie zakłada ona jedynie przelotnych znajomości na jedną noc, to znacznie różni się również od coraz popularniejszego friends with benefits.

Situationship: na czym polega taka relacja?

Choć friends with benefits” określany jest jako okazjonalny, niezobowiązujący seks z przyjacielem, który nie przewiduje charakterystycznych dla związku zachowań, takich jak przywiązanie, wierność, czy wspólne planowanie przyszłości, to samo „situationship”, choć do niego podobne, zdaje się być dużo bardziej skomplikowanym zjawiskiem.

„Situationship” w przeciwieństwie do „friends with benefits” jest w dużej mierze oparte na wygodzie i sympatii, wspólnym spędzaniu czasu i często stanowi kolejny etap „friends with benefits” oraz może być wstępem do prawdziwego związku. Według mgr Marii Stefańskiej, edukatora seksualnego i psychologa, w odróżnieniu od tego pierwszego, osoby pozostające w „situationships” bazują na niedopowiedzeniach, a tematami tabu są dla nich przede wszystkim rozmowy o wspólnym planowaniu przyszłości, czy o uczuciach, jakimi siebie darzą. Dlaczego tak się dzieje? 

Jest to konsekwencja szybkiego życia i braku wolnego czasu młodych ludzi. Z jednej strony chcemy związku idealnego, ale nie mamy czasu w taki inwestować, z drugiej czujemy się samotni. „Situationship” to furtka pozwalająca ograniczyć koszta emocjonalne, jednocześnie zwiększając korzyści, jakimi jest zagłuszanie poczucia osamotnienia. Niestety metodę tę porównać można do założenia bandaża na złamanie - pomoże, ale tylko doraźnie - mówi Stefańska.

Przeczytaj także: 6 fantazji seksualnych, o których najczęściej marzymy

Zalety situationship

„Situationship” łączy w sobie najlepsze cechy związku romantycznego, jak bliskość, wspólne spędzanie czasu, z najlepszymi cechami przygodnego seksu, jak brak deklaracji, swoboda i beztroska. Dodatkowo taka relacja pomija takie aspekty jak zazdrość, zobowiązania, czy martwienie się o partnera. Tu nie interesuje nas czy partner ma problemy ze zdrowiem, alkoholem, lub  jest patologicznym kłamcą, lecz, czy może nam zaoferować to, czego w danym momencie potrzebujemy… i wcale nie musi chodzić o dobra materialne, a nawet seks.  „Situationships” to idealni partnerzy na firmowe, lub rodzinne imprezy, wyjście do kina, na koncert, wyjazd na wspólne  wakacje, lecz przede wszystkim kochankowie… oczywiście do momentu,  gdy w polu widzenia nie pojawia się inna, „lepsza opcja”.

Przeczytaj także: W jakim wieku seks przynosi najwięcej przyjemności?

Wady situationship

Taka relacja to nic innego, jak fastfoodowe podejściem do miłości, czy  związek tymczasowy, w którym każdy z partnerów bierze to, na co ma ochotę nie zważając na potrzeby drugiej strony. I wszystko jest w porządku, gdy obie strony akceptują taki stan rzeczy. Problem pojawia się wtedy, gdy jeden z partnerów ma nadzieję, że taka relacja wyewoluuje w prawdziwy związek, podczas gdy druga strona nie ma zamiaru się angażować. To prowadzi do frustracji, co może skutkować zakończeniem relacji.

W naszej galerii znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci się zorientować, czy tkwisz w „situationship”.

Zdjęcia: iStock

1 z 5

Wasza relacja nie jest określona

Wasza relacja nie jest określona

Zachowujecie się tak, jakbyście od dawna byli w związku… choć nie do końca. Sypiacie ze sobą, randkujecie, jednak ciągle unikacie wspólnego planowania przyszłości i nie rezygnujecie z poszukiwania partnera idealnego.

2 z 5

Nie poznałaś jego rodziny/przyjaciół

Nie poznałaś jego rodziny/przyjaciół

To sygnał, który powinien dać ci do myślenia. To oznacza, że twój partner pokazuje ci jedynie mały fragment swojego życia, oddzielając od ciebie osoby, na których mu zależy. Nie planuje więc dalszej przyszłości z tobą i nie chce, byś stała się integralną częścią jego świata.

3 z 5

Spotykacie się tylko na jego zasadach

Spotykacie się tylko na jego zasadach

Zawsze spotykacie się w miejscu i w terminie, który jemu odpowiada. To on określa zasady, a ty albo posłusznie się do nich dostosujesz, albo zrobi to inna. 

4 z 5

Zależy wam na sobie, ale nie mówicie „kocham”

Zależy wam na sobie, ale nie mówicie „kocham”

Choć czujecie do siebie przywiązanie i zależy wam na sobie, to nie umiecie zrezygnować z randkowania z innymi i w pełni oddać się jednemu partnerowi, mówiąc mu wprost „kocham cię i chcę być tylko z tobą”.

5 z 5

Wasza relacja nie istnieje w social media

Wasza relacja nie istnieje w social media

Nie robicie i nie publikujecie wspólnych zdjęć, ukrywacie przed znajomymi fakt, że spędziliście wspólnie weekend, czy wakacje. W social media nie ma nawet śladu po tym, że wasz pseudo związek w ogóle istnieje. 

Komentarze