Cynamon nie jest oczywiście substytutem cukru, ale dodawany do wypieków, kawy, owsianki potrafi skutecznie zaspokoić potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Poza tym obniża poziom glukozy, trójglicerydów oraz szkodliwego cholesterolu (LDL) i całkowitego cholesterolu w surowicy osób z cukrzycą typu 2. Szacuje się, że może to być nawet 30 procent. Cynamon od dawna stosuje sięjako lek na różnego rodzaju bóle mięśni, biegunkę i przeziębienia. Okazuje się jednak, że jest również przydatnym sprzymierzeńcem w walce o piękniejszą sylwetkę. A to i tak jeszcze nie wszystkie jego właściwości.

Reklama

Właściwości cynamonu

Cynamon jest stosowany zarówno w kuchni, jak i lecznictwie, gdzie występuje w postaci olejku cynamonowego. Spełnia też rolę kosmetyku, który świetnie odbije włosy od nasady, ale i poradzi sobie jako prosta maseczka na trądzik.

W kuchni za to, oprócz dodawania go do potraw, można przygotować z niego również napój zdrowotny. Przy dłuższym stosowaniu zwalcza mdłości, przynosi ulgę w czasie migreny, ale też ma właściwości przeciwzapalne. I teraz najważniejsze - przyspieszana przemianę materii oraz rozgrzewa organizm, a więc pobudza go do wytężonej pracy nad strawieniem posiłku.

Woda z cynamonem jest często u wielu kobiet jednym ze stałych punktów dbania o figurę.

Zobacz także

Zatrucie cynamonem - co powoduje?

Jak widzicie cynamon ma szereg dobroczynnych dla organizmu właściwości, ale jak wszystko powinien być spożywany z umiarem. Wszystko ze względu na zawartość kumaryny w cynamonie. Jeżeli jest go za dużo w diecie, może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Mówi się o tym, że nadmiar uszkadza nerki oraz wątrobę, ale nadal brakuje solidnych badań, które potwierdzą to w 100%. Dla spokoju ducha warto więc zachować umiar i przestrzegać zalecanych dawek. Jakich? To zależy od rodzaju cynamonu.

Niestety niewiele osób pewnie zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją dwie odmiany cynamonu, a każda z nich ma zupełnie inną zawartość kumaryny.

  • Cynamon wonny (kasja) - zawartość kumaryny to około 5%.
  • Cynamon cejloński (prawdziwy cynamon) - zawartość kumaryny wynosi 0,04%.

Zalecana bezpieczna dzienna dawka kumaryny to 0,1 mg na 1 kg masy ciała. Z prostego przeliczenia wychodzi, że dziennie można zjeść nie więcej niż 0,5-2 g zwykłego cynamonu i około 5 g cynamonu cejlońskiego.

Cynamon na odchudzanie

Wodę z cytryną na odchudzanie każda z nas chyba zna i chociaż raz w życiu piła. Dla tych, którzy nie przepadają za smakiem normalnej wody, jest wręcz wybawieniem. Dodaje nam to energii, poprawia elastyczność i fakturę skóry, a także sprawia, że ochota na niezdrowe przekąski powoli zaczyna mijać. Efekt? Kilogramy lecą w dół. Nic dziwnego, że tak wiele osób przygotowuje sobie napoje z dodatkiem tej przyprawy. Stosowanie cynamonu na odchudzanie może być również skuteczne, co picie wody z cytrusami.

Woda z cynamonem

Są dwie szkoły przygotowywania odchudzającej wody z cynamonem, a my dodamy od siebie jeszcze trzecią, która dodatkowo wzmocni twoją odporność.

  • Do przygotowania klasycznej propozycji wody z cynamonem potrzebujemy czterech lasek cynamonu, które wrzucamy do dzbanka wypełnionego wodą. Wstawiamy go na noc do lodówki, a rano napój jest gotowy do picia.

Polecamy również zabranie napoju ze sobą w bidonie ze specjalnym wkładem na owoce. Do sitka można wrzucić umytą i pokrojoną gruszkę, truskawkę, zielone jabłko i zabrać ze sobą do pracy lub na trening. Cena takiego bidonu zależy od materiału, z jakiego został wykonany i kształtuje się w granicach od 30 zł do nawet 90 zł.

Mocna woda z cynamonem

Druga metoda jest odrobinę pracochłonna. Dzięki niej woda nabierze koloru cynamonu i będzie jeszcze bardziej intensywna w smaku. Można ją zaserwować chociażby do deseru lub do obiadu.

  1. Na szklankę wody potrzebujemy jednej laski cynamonu. Zawsze kierujcie się proporcją 1:1.
  2. Doprowadzamy wodę z cynamonem do wrzenia, a następnie zdejmujemy z ognia i odstawiamy do wystudzenia.
  3. Całość rozcieńczamy z zimną wodą w dzbankku. Tutaj nie ma określonych proporcji - warto kierować się własnym smakiem, a napój podawać ze świeżymi owocami w szklankach.

Woda z miodem i cynamonem

Trzeci i ostatni sposób to propozycja dla tych, którzy lubią pić słodzone napoje i za nic w świecie nie potrafią się z nimi rozstać. Woda z miodem i cynamonem skutecznie ugasi pragnienie i sprawi, że nie będziecie chcieli sięgać po niezdrowe napoje z puszki.

  1. Potrzebujemy łyżeczki cynamonu oraz dwóch łyżeczek miodu.
  2. Cynamon wsypujemy do filiżanki i zalewamy wrzącą wodą. Odstawiamy na 30 minut do wystudzenia.
  3. Po upływie czasu dodajemy do filiżanki miód i mieszamy. Nie warto robić tego wcześniej, ponieważ miód we wrzątku traci magiczne właściwości.
  4. Tak przygotowany miód z cynamonem można pić tylko dwa razy dziennie - połowę napoju na pusty żołądek rano, a połowę przed snem. Taki koktajl z cynamonem i miodem na odchudzanie warto przechowywać w lodówce.
Reklama

Testujecie od czasu do czasu takie domowe sposoby na odchudzanie czy jednak woli bardziej konwencjonalne sposoby? :)

Reklama
Reklama
Reklama