Znamy odpowiedź na pytanie, jaka dieta jest najskuteczniejsza!
Znalezienie najlepszej diety odchudzającej to nie lada wyzwanie. Która zagwarantuje satysfakcjonującą utratę kilogramów? Odpowiedź na to pytanie stanowią wyniki badań opublikowanie przez The Journal of American Medical Association. Sprawdźcie ciekawe wnioski!

- Katarzyna Mordalska

Najlepsza dieta odchudzająca – badania
Naukowcy wzięli pod lupę 11 diet, wybranych ze względu na ich charakterystyczne założenie. Na warsztat rzucono więc diety niskotłuszczowe, niskowęglowodanowe, wegetariańskie, a wśród nich m.in. dietę Atkinsa, Jenny Craing, Nutisystem, dietę Ornisha (niskotłuszczowa, wegetariańska), Rosemary Conley (niskotłuszczowa), Strefową i South Beach. Naukowcy zbadali wpływ każdej z diet na utratę wagi na przestrzeni dwóch okresów – sześciu i dwunastu miesięcy. Poszukiwania najbardziej efektywnej diety zaowocowały ciekawymi spostrzeżeniami.Pierwszym i podstawowym wnioskiem, potwierdzającym nieco oczywistą tezę, jest fakt, że lepiej być na jakiejkolwiek diecie odchudzającej niż na żadnej. Każda pozytywna zmiana sposobu żywienia wpływa utratę kilogramów.
Skuteczna dieta odchudzająca
W perspektywie 6-miesięcznego stosowania najbardziej skuteczne okazały się diety niskowęglowodanowe (Atkins, South Beach, Strefowa). Badani stracili średnio 8,73kg, natomiast osoby na diecie niskotłuszczowej (Ornish, Rosemary Conley) w tym samym czasie straciły na wadze blisko 8kg, więc różnica jest nieznaczna.Po 12 miesiącach wyniki stosowania diet nieskowęglowodanowych i niskotłuszczowych były bardzo dobre i jednocześnie diety te okazały się najskuteczniejsze. Badani z pierwszej grupy stracili średnio 7,27kg, natomiast stosujący dietę niskotłuszczową – 7,25kg. Rezultaty są zatem niemal identyczne.Jeśli chodzi o indywidualne diety, to na pierwszy plan wyszły dwie liderki – dieta Atkinsa i dieta Ornisha. W pierwszym wypadku uczestnicy badania stracili 10,14kg, w drugim – 9,03kg. Obie były zatem skuteczne w podobnym stopniu, zarówno w perspektywie 6, jak i 12 miesięcy.
Ciekawe wnioski z badań
Okazuje się, że osoby, które mogły liczyć na wsparcie behawioralne (poradnictwo indywidualne lub grupowe, mające na celu zwiększenie prawdopodobieństwa utraty wagi), straciły dodatkowo 3,23kg i wynik ten był niezależny od rodzaju stosowanej diety. Im dłużej jednak trwa dieta, tym wpływ wsparcia behawioralnego maleje, więc jego udział jest szczególnie ważny na początku odchudzania.W przeprowadzonym badaniu wzięły udział dorosłe osoby z nadwagą i otyłością. Konkluzję badań stanowi banalne stwierdzenie, że kluczem do sukcesu jest przestrzeganie diety odchudzającej i utrzymywanie jej przez dłuższy czas.