Nordic walking - efekty, technika i jak chodzić, żeby schudnąć?
Nordic walking to sport, który angażuje ponad 90% mięśni i spala nawet 400 kcal w ciągu godziny. Wpływa nie tylko na naszą sylwetkę i kondycję, ale również wspomaga walkę z chorobami krążenia, cholesterolem i stresem. Niezwykle ważna jest tutaj dobra technika, a także wybór odpowiednich kijków, ubrań i obuwia.

Nordic walking to świetna alternatywa dla biegania. Przy regularnych treningach 4 razy w tygodniu możemy schudnąć nawet 2-3 kg w ciągu miesiąca, a przy okazji nie obciążymy stawów. Kluczem do sukcesu jest technika – odpowiedni wymach kijków, koordynacja ruchowa i prawidłowe stawianie stóp.
- Zalety nordic walking
- Efekty nordic walking po miesiącu i po pół roku
- Nordic walking - jak i ile chodzić, żeby schudnąć?
- Technika nordic walking
- Jak dobrać kije do nordic walking
- Ubrania i buty na nordic walking
Zalety nordic walking
- Podczas marszu nordic walking angażujemy ponad 90% partii mięśni - większość sportów angażuje zaledwie kilka partii mięśni.
- To świetna alternatywa dla biegania, spalamy więcej kalorii niż przy zwykłym spacerze, ale nie obciążamy stawów. Jest to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń na spalanie tłuszczu.
- Aktywność ta świetnie wpływa na naszą postawę, napięcie mięśniowe i bóle pleców.
- Jest odpowiedni również dla osób z nadwagą i otyłością.
- Rewelacyjnie poprawia krążenie, zapobiega i pomaga osobom z chorobami krążenia.
- Zmniejsza poziom złego cholesterolu, walczy z nadciśnieniem.
- Jest świetny na stres!
Efekty nordic walking po miesiącu i po pół roku
Nordic walking jest sportem, który angażuje ponad 90% mięśni. Dzięki temu rewelacyjnie wpływa na naszą sylwetkę. To świetny sposób, żeby zrzucić nadprogramowe kilogramy, wzmocnić i delikatnie rozbudować mięśnie i wysmuklić sylwetkę.
Podczas godzinnego uprawiania nordic walking można spalić nawet 400 kcal w ciągu godziny. Oczywiście zależy to od intensywności treningu, przy mniej intensywnym chodzeniu spalamy zazwyczaj 250-300 kcal. Jeśli będziemy chodzić 3-4 razy w tygodniu, już po miesiącu zauważymy pierwsze różnice w naszej sylwetce. Przy treningach i zdrowej, zbilansowanej diecie możemy schudnąć 2-3 kg w ciągu miesiąca i znacząco wysmuklić ciało.
W ciągu pół roku regularnych treningów nordic walking nasza sylwetka może się zupełnie odmienić. Bez problemu jesteśmy w stanie schudnąć nawet 10-15 kg, jeśli będziemy się trzymać deficytu kalorycznego. Nasza sylwetka będzie zdecydowanie smuklejsza, a mięsnie zarysowane. Oprócz tego znacząco poprawimy swoją kondycję i samopoczucie.
Nordic walking - jak i ile chodzić, żeby schudnąć?
Kluczem jest tutaj przede wszystkim regularność. Aby schudnąć, musimy robić treningi przynajmniej 3 razy w tygodniu i powinien on trwać minimum 40 minut. Wynika to z faktu, że tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać dopiero po tym czasie. Najlepszy więc będzie trening godzinny lub dłuższy. Warto również chodzić w szybszym tempie, aby ćwiczenia były bardziej efektywne. Ponadto ważna jest tutaj prawidłowa technika nordic walking.

Zobacz także: Jak biegać, żeby schudnąć? 4 zasady, dzięki którym schudniesz 5 kg
Technika nordic walking
Bardzo kwestie w technice nordic walking:
- Nogi i ręce powinny się poruszać zamiennie. Kiedy mamy lewą nogę z przodu, to równocześnie do przodu wysuwamy prawą rękę i odwrotnie.
- Krok zaczynamy od stopy do palców, jak przy klasycznym chodzie.
- Kijki są skierowane do tyłu, odpychamy się delikatnie, a następnie robimy delikatny wymach kijkiem do tyłu, puszczając palce,
- Ręka nigdy nie wysuwa się przed linię bioder.
Jak dobrać kije do nordic walking
Podstawowym błędem jest zakup kijów trekkingowych do nordic walking, które mają zupełnie inne przeznaczenie. W tym przypadku musimy kupić specjalistyczne kije do nordic walking. Przy wyborze kijów do nordic walking powinniśmy skupić się na kilku kwestiach:
- Długość kija - możemy wybrać kije dobrane do naszego wzrostu lub regulowane. Kijki muszą być dobrane do naszego wzrostu, aby prawidłowo wykonywać trening. W przypadku osób początkujących mnożymy wzrost razy 0,68, u osób bardziej zaawansowanych kijki mogą być nieco dłuższe.
- Regulowane czy stała długość - kije o stałej długości są wygodniejsze w użytkowaniu, bardziej stabilne i lżejsze, z drugiej strony te regulowane możemy łatwo złożyć i schować, a dodatkowo mogą ich używać osoby o różnej wysokości.
- Materiał wykonania - aluminium lub mieszanka z włóknem szklanym. Pierwsze są trwalsze i bardziej elastyczne w ruchu, drugie są zdecydowanie lżejsze.
Warto również zwrócić uwagę na materiał trzymania, rękawice do kijków czy gumowe nóżki. Już od początku warto wybrać profesjonalną firmę kijków, gdyż najtańsze modele mogą być niewygodne w użytkowaniu i nietrwałe. Koszt kijków do rekreacyjnego nordic walking wynosi od 200 do 500 zł.
Ubrania i buty na nordic walking
Niezwykle ważną kwestią w nordic walking jest również odpowiednia odzież i buty. Jeśli wybieramy się na spacer z kijkami po lesie czy nad wodą, świetnym wyborem będą ubrania, które ochronią nas przed insektami. Dobrze sprawdzą się tutaj na przykład produkty Royal Robbins z linii Bug Barrier. My szczególnie polecamy bluzę Trip Drirelease Hoody. Oprócz tego pamiętajmy o wygodnych spodniach, które nie będą nam krępować ruchów i przeszkadzać w machaniu kijkami. Najlepszych wyborem będą tutaj legginsy lub przylegające joggery. Nie możemy też zapomnieć o biustonoszu sportowym, najlepiej sprawdzi się tutaj mocniejsze podparcie.
Wybór butów to podstawa! Przy dłuższej przygodzie z kijkami najlepiej sprawdzą się buty przeznaczone do tego sportu. Jeśli jednak na początek nie chcecie inwestować w specjalne obuwie, dobrym wyborem będą również lekkie buty sportowe przeznaczone do biegania, chodzenia lub lekkie, letnie buty trekkingowe. Ważne, żeby były wygodne, miękkie, idealnie dopasowane do stopy i miały dobrą amortyzację.