Proste ćwiczenia na wcięcie w talii, które możesz wykonać w domu
Skuteczne ćwiczenia na wcięcie w talii sprawią, że uzyskamy pożądaną figurę klepsydry i wysmuklimy brzuch. Warto tutaj połączyć ćwiczenia kardio, które spalą tłuszcz z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami siłowymi. Najczęstszym błędem jest wykonywanie intensywnych ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha, które rozbudowują talię i niwelują wcięcie.

- Aneta Zygmuntowicz
Ćwiczenia na wcięcie w talii to przede wszystkim lekkie ćwiczenia siłowe, takie jak kręcenie hula hopem czy brzuszki skośne. Warto również rozbudować pośladki i mięśnie szerokie grzbietu, dzięki czemu uzyskamy optycznie węższą talię.
Jakie ćwiczenia na wcięcie w talii wybrać?
Największym błędem przy doborze ćwiczeń na wcięcie w talii jest wybieranie treningu, który skupia się na rozbudowie mięśnie brzucha. Jeżeli będziemy wybierać intensywne ćwiczenia na mięśnie skośne brzucha, szczególnie te z dodatkowym ciężarem, mięśnie na brzuchu będą bardziej rozbudowane, a talia mniej zarysowana. Dużo lepszym wyborem będą lekkie ćwiczenia siłowe na talię, które jedynie wzmocnią mięśnie oraz skupienie się na delikatnej rozbudowie mięśni pośladków i pleców, dzięki czemu talia stanie się optycznie węższa. Wtedy uzyskamy pożądany efekt klepsydry i widoczne wcięcie w talii.
W przypadku większej ilość tkanki tłuszczowej podstawą będą ćwiczenia spalające tłuszcz, takie jak ćwiczenia kardio czy interwały. Pierwsze z nich spalają do nawet 600 kcal podczas godziny treningu, z kolei interwały spalają kalorie zarówno podczas treningu, jak i przez wiele godzin po nim. Skutecznie ćwiczenia na spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej to na przykład:
- skakanie na skakance,
- bieganie,
- hula hop,
- power walking,
- jazda na rowerze lub rowerek stacjonarny,
- pływanie,
- intensywne ćwiczenia fitness,
- wchodzenie po schodach.
Najlepsze ćwiczenia na wcięcie w talii
Trening na wcięcie w talii powinien skupiać się na 3 rodzajach ćwiczeń. Lekkie ćwiczenia siłowe na mięśnie brzucha delikatnie wysmuklą talię. Jeżeli dodatkowo będziemy wykonywać trening na rozbudowę pośladków oraz mięśni najszerszych grzbietu, wcięcie a talii będzie bardzo widoczne, a sama talie optycznie zmniejszona.
Ćwiczenia na wysmuklenie talii
Doskonałe ćwiczenia na wyszczuplenie talii bez jej rozbudowy to na przykład:
- brzuszki skośne,
- kręcenie hula hopem,
- nożyce,
- skręty tułowia.
Te ćwiczenia wzmacniają mięśnie brzucha, sprawiają, że ta partia ciała wygląda zdecydowanie smuklej. Pomagają również bardzo delikatnie zarysować mięśnie brzucha. Bardzo ważne jest również to, by unikać ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha z obciążeniem. Takie ćwiczenia prowadzą do rozbudowy mięśni skośnych, czyli mięśni występujących po bokach brzucha, przez co talia staje się szersza.
Zobacz także: Jak schudnąć z brzucha? Kilka prostych kroków do idealnej sylwetki
Ćwiczenia na rozbudowę pośladków
Rozbudowa pośladków jest bardzo ważnym aspektem, jeśli chcemy uzyskać figurę klepsydry i mocno zarysowane wcięcie w talii. Najlepsze ćwiczenia na pośladki to przysiady, hip trusty, wykopy w tył i na boki na czworaka, wypady z hantlami, trening z gumami. Warto zacząć od treningu z obciążeniem własnego ciała, a z czasem dodać obciążenie, aby przyspieszyć rozbudowę mięśni pośladków.
Ćwiczenia na plecy
Aby dodatkowo wyszczuplić talię, warto odrobinę rozbudować mięśnie najszersze grzbietu. Jeżeli poszerzymy pośladki i najszerszą część pleców, a talia będzie wąska, osiągniemy efekt widocznego wcięcia. Świetnym wyborem będzie tutaj na przykład podciąganie się na drążku, ściąganie linki po łuku, ściąganie drążka w szerokim chwycie, wiosłowanie.