Reklama

Najlepsze ćwiczenia na talię to połączenie treningu siłowego oraz cardio. Większość z nich będziesz w stanie wykonywać w domowym zaciszu, jednak niektóre wymagają użycia odpowiednich akcesoriów czy urządzeń. Na szczęście uzyskanie efektu "talii osy" jest prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wyszczuplić talię za pomocą ćwiczeń? Wskazówki
  2. Przykłady ćwiczeń na talię - trening mięśni brzucha
  3. Skuteczne ćwiczenia na wąską talię a trening cardio
  4. Przydatne przyrządy do ćwiczeń na wcięcie w talii
  5. Hula-hoop na talię osy. Jakie przynosi efekty?
  6. Ćwiczenia na talię a zbilansowana dieta

Jak wyszczuplić talię za pomocą ćwiczeń? Rady i wskazówki

Skuteczne ćwiczenia na smukłą talię opierają się na wzmacnianiu mięśni brzucha oraz spalaniu tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że nie istnieje jedna "magiczna" aktywność fizyczna, która pomoże ci zwęzić wcięcie w pasie. Kluczem do osiągnięcia wymarzonego efektu są przede wszystkim odpowiednio dopasowany plan treningowy oraz regularność.

Jak szybko pojawiają się efekty ćwiczeń na talię? Wszystko zależy od częstotliwości wykonywania treningów, rodzaju diety oraz indywidualnych uwarunkowań twojego organizmu. Wygląd wcięcia w pasie zależy także od naturalnego kształtu sylwetki. Przyjęło się jednak, że pierwsze rezultaty ćwiczeń wyszczuplających talię powinnaś zaobserwować po około 10 treningach.

Jeśli zależy ci na sprawnym uzyskaniu wąskiej talii bez nadprogramowego obciążania swojego organizmu, pamiętaj, aby:

  1. Łączyć trening siłowy z cardio. "Talia osy" to nie tylko wyrzeźbione mięśnie skośne brzucha. Aby uzyskać pożądany efekt, najprawdopodobniej będziesz musiała skupić się także na spaleniu tkanki tłuszczowej.
  2. Rozpisać plan treningowy. Uzyskanie wąskiej talii będzie wymagało od ciebie zaangażowania i regularności. Jeden trening na miesiąc niestety nie przyniesie oczekiwanych efektów.
  3. Znaleźć czas na regenerację. Mięśnie obciążone ćwiczeniami wyszczuplającymi talię potrzebują czasu na odpoczynek. Przesadne przemęczanie organizmu może prowadzić do złego samopoczucia i niekorzystnych sytuacji zdrowotnych.
  4. Zadbać o dietę. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wysmuklą talię, ale jeśli zależy ci na zrzuceniu tkanki tłuszczowej, bez deficytu kalorycznego ani rusz!
  5. Pić dużo wody. To wskazówka, którą będziemy powtarzać jak mantrę. Prawidłowe nawodnienie organizmu przyspiesza i reguluje metabolizm, a co za tym idzie, pomaga nam zrzucić niechciane kilogramy. Chcesz mieć piękna talię osy? Nie zapominaj o swoim bidonie!

Jak wyrobić wcięcie w talii z pomocą aktywności fizycznej? Jakie ćwiczenia wykazują największą skuteczność w walce z "oponką"? Czytaj dalej.

Jak wyszczuplić talię za pomocą ćwiczeń? Rady i wskazówki
GettyImages/AnnaEfetova

Przykłady ćwiczeń na talię, trening mięśni skośnych brzucha. Skręty boczne, nożyce, russian twist

Najlepsze ćwiczenia na talię? Tak naprawdę będą to wszystkie aktywności angażujące mięśnie brzucha oraz bioder. Oczywiście najczęściej skupiamy się na wyrabianiu tych skośnych, umieszczonych w okolicach żeber. Jednak w walce o piękną talię warto wzmocnić także mięśnie core, które pełnią stabilizacyjne funkcje dla całego organizmu.

Co ważne, przy walce o uzyskanie wąskiej talii nie możemy przesadzać z wyrabianiem tkanki mięśniowej. Oczywiście warto wzmocnić mięśnie brzucha, jednak budowanie ich masy może doprowadzić do odwrotnego efektu, czyli widocznego poszerzenia wcięcia w pasie! Trenuj, ale znajdź umiar.

Przykłady ćwiczeń na talię, trening mięśni skośnych brzucha. Skręty boczne, nożyce, russian twist
GettyImages/MariaKorneeva

Skuteczne ćwiczenia na smukłą talię, które możesz wykonywać samodzielnie w domu, to między innymi:

  • Brzuszki skośne - to zmodyfikowana wersja klasycznych brzuszków, która wzmacnia mięśnie brzucha skośne, potocznie nazywane mięśniami talii. Wykonujemy je w leżeniu, z nogami uniesionymi pod kątem 90 stopni i ramionami założonymi za głowę. Naprzemiennie kierujemy tułowie do jednego i drugiego kolana. Pamiętaj jednak, aby nie wykonywać ich zbyt często, żeby przesadnie nie rozbudować mięśni talii, a co za tym idzie, nie poszerzyć wcięcia w pasie!
  • Boczny scyzoryk - to ćwiczenie, które pomoże wyszczuplić talię, bo stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej w okolicach mięśni skośnych brzucha. Połóż się na boku, głowę oprzyj na dłoni, a następnie unoś prosto górną nogę, pamiętając o napięciu mięśni i utrzymywaniu prostej pozycji ciała. Pamiętaj, aby boczny scyzoryk wykonać na obu stronach!
  • Nożyce poziome - to sprawdzony sposób na płaski brzuch i zarysowane mięśnie talii. Połóż się na plecach, napnij brzuch i unieś delikatnie nad matę wyprostowane nogi. Następnie staraj się je poziomo przeplatać w powietrzu, pamiętając, aby całe tułowie było płasko "przyklejone" do podłoża.
  • Nożyce pionowe - to kolejne ćwiczenie, które pozytywnie wpłynie na wygląd talii. Wykonujesz je w podobny sposób, co nożyce poziome, jednak ruch nóg powinien się odbywać naprzemiennie do góry i do dołu.
  • Russian twist - pomaga delikatnie zaznaczyć mięśnie oraz spalić tkankę tłuszczową. Usiądź na macie z nogami zgiętymi w kolanach i stopami w odległości jednego kroku od pośladków. Wyprostuj plecy i złącz dłonie. Unieś stopy nad ziemię i naprzemiennie kieruj złączone dłonie do jednego oraz drugiego pośladka, jak najbardziej angażując przy tym mięśnie brzucha.
  • Skłony do boku - skrętoskłony wykonujemy, stojąc w rozkroku i kierując dłoń do przeciwległej kostki. Nie możemy zapominać o utrzymywaniu prostych pleców i napiętych mięśni brzucha.
  • Deska na przedramionach - to ćwiczenie, które wzmacnia mięśnie praktycznie całego ciała, również core. Wykonywane regularnie pomaga poprawić postawę. To jeden ze sposobów na płaski brzuch i co za tym idzie - piękny wygląd talii. Uklęknij na macie, zegnij ręce i ułóż przedramiona na podłodze. Wyprostuj nogi i osadź się na przedramionach, wprowadzając ciało w pozycję deski. Pamiętaj, aby utrzymać napięte mięśnie brzucha i pośladków. Pozycję utrzymaj przez 30 sekund.
  • Boczna deska ze skrętem - w desce na przedramionach zacznij kierować biodra i pośladki płynnym ruchem do ziemi. Utrzymuj spięte mięśnie ciała i prostą pozycję, aby nie obciążać przy tym kręgosłupa.
  • Przyciąganie kolan do łokci w desce - to kolejny przydatne ćwiczenie, które pomoże ci zmniejszyć obwód talii, jeśli będzie wykonywane regularnie, ale z umiarem. Wprowadź ciało w pozycję deski na rękach, a następnie naprzemiennie przyciągaj kolana do talii, utrzymując przy tym stabilną pozycję.

Ćwiczenia na piękną talię powinny być wykonywane w seriach dostosowanych do twojego poziomu zaawansowania. Zacznij od wybrania 3 z nich. Wykonuj 10 powtórzeń każdego, następnie zrób minutę przerwy, a serię powtórz jeszcze 2 razy. Wraz z każdym tygodniem zwiększaj ilość powtórzeń. Tak jak wspomniałam, pierwsze efekty ćwiczeń powinny pojawić się już po 10 treningach.

Przykłady ćwiczeń na talię, trening mięśni skośnych brzucha. Skręty boczne, nożyce, russian twist
GettyImages/GuidoMieth

Skuteczne ćwiczenia na wąską talię a trening cardio

Smukła talia z pomocą ćwiczeń cardio? Zdecydowanie nie możemy o nich zapominać, ponieważ zwężenie wcięcia w pasie będzie zależało także od spalenia odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Dlatego tak ważnym jest, aby ćwiczenia na smukłą talię były regularnie przeplatane treningiem wytrzymałościowym.

Regularnie wykonywane ćwiczenia wysmuklą talię, ale nie tylko. Pomogą spalić tkankę tłuszczową na obszarze całego ciała, zwiększą twoją wydolność oddechową i wytrzymałość. To mus w walce o silną, sprawną i wyrzeźbioną sylwetkę!

Przykłady ćwiczeń cardio, które możesz wykorzystywać w planie treningowym na uzyskanie wąskiej talii, to:

  • bieganie,
  • pływanie,
  • taniec,
  • jazda na rowerze,
  • podskoki,
  • burpees,
  • pajacyki,
  • skakanie na skakance.

Jeśli chcesz zmniejszyć obwód talii z pomocą ćwiczeń cardio, również musisz pamiętać o systematyczności. Najprostszym sposobem na skuteczną motywację do treningu jest znalezienie aktywności fizycznej, która sprawia ci przyjemność. Nie cierpisz biegania? Sprawdź, jak spodoba ci się zumba. A może okaże się, że skakanie na skakance w otoczeniu fajnej muzyki będzie dla ciebie sposobem na umysłowy relaks? Opcji jest dużo, tak samo jak ćwiczeń na piękną talię!

Skuteczne ćwiczenia na wąską talię a trening cardio
GettyImages/HinterhausProductions

Przydatne przyrządy do ćwiczeń na wcięcie w talii. W co warto się zaopatrzyć?

W walce o piękną talię pomocne może okazać się użycie odpowiednich przyrządów. Oczywiście sprawa będzie prosta, jeśli posiadasz już karnet na siłownię. Powinnaś znaleźć w niej wszystkie niezbędne urządzenia i akcesoria pomagające wzmocnić i wysmuklić mięśnie brzucha oraz bioder. Co z treningami w domowym zaciszu? Istnieją akcesoria, które zmaksymalizują skuteczność ćwiczeń na smukłą talię, ale przy okazji nie zagracą twojego mieszkania!

W jakie przyrządy do ćwiczeń na wąską talię warto się zaopatrzyć? Numer jeden to na pewno gumy i taśmy oporowe, wykorzystywane do treningu siłowego. Pomogą ci zmaksymalizować efekt niektórych z ćwiczeń, a najczęściej za zestaw nie zapłacisz więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Zmniejszyć obwód talii i delikatnie zarysować jej mięśnie może pomóc ci także twister. To niewielkie urządzenie, składające się z talerza obrotowego na stopy. Twister czasem sprzedawany jest w zestawie z elastycznymi linkami, które pomagają zaangażować większy obszar ciała podczas treningu.

Akcesorium, które pomoże wyszczuplić talię poprzez wspomaganie spalania tkanki tłuszczowej, to skakanka. Jeśli w twoim mieszkaniu czy domu znajdzie się dodatkowe miejsce, możesz postawić na rowerek stacjonarny do wykonywania wcześniej wspomnianego treningu cardio.

Przydatne przyrządy do ćwiczeń na wcięcie w talii. W co warto się zaopatrzyć?
GettyImages/HinterhausProductions

Hula-hoop na talię osy. Jakie efekty przynosi ten trening mięśni brzucha?

Płaski brzuch i piękna talia z pomocą hula-hoop? Kolorowe koła, które na pewno kojarzysz z dzieciństwa, w obecnych czasach są powszechnie wykorzystywane podczas treningów. Kręcenie hula-hoop pomaga spalić kalorie, wzmocnić mięśnie brzucha i poprawić wygląd talii. Dla niektórych jest też świetną rozrywką, szczególnie, że ćwiczenia możesz wykonywać przy akompaniamencie muzyki!

Jak zrobić talię osy z pomocą hula-hoop? Kręcenie kołem jest prostsze, niż mogłoby się wydawać i powinnaś "załapać" odpowiedni ruch już po kilku podejściach. Stań w rozkroku, napnij brzuch, umieść hula-hoop na wysokości talii i zacznij wykonywać okrężne ruchy biodrami. Twoim celem jest jak najdłuższe utrzymanie koła na ciele. Nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem szybko spadnie z twojego pasa. W końcu nie od razu Rzym zbudowano.

Ćwiczenia na smukłą talię z użyciem hula-hoop wykonuj przynajmniej raz w tygodniu. Kiedy poczujesz się już pewnie ze standardowym ruchem koła, możesz zacząć urozmaicać swój trening. Pamiętaj, aby co jakiś czas zmieniać kierunek skrętu bioder, aby balansować obciążenie partii mięśni z obu stron ciała.

Hula hop na talię osy. Jakie efekty przynosi ten trening mięśni brzucha?
GettyImages/Westend61

Ćwiczenia na talię a dieta. Czy sama aktywność fizyczna wystarczy?

Pamiętaj, że modelowanie talii ćwiczeniami może nie wystarczyć, szczególnie jeśli masz tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej właśnie na tym obszarze ciała. Kluczem do zrzucenia niechcianych kilogramów, a co za tym idzie, wyszczuplenia wcięcia w pasie, jest deficyt kaloryczny. Mimo że aktywność fizyczna, czyli ćwiczenia cardio i siłowe, są w stanie pomóc nam spalać kalorie, przy odchudzaniu niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety.

Dieta redukcyjna opiera się na przyjmowaniu mniejszej ilości kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu. Pomocne mogą okazać się aplikacje prowadzące wszystkie niezbędne obliczenia, wymagające jedynie uzupełniania danych związanych z naszym codziennym jadłospisem. Darmowe apki są dostępne do ściągnięcia na większość telefonów.

Reklama

Nie zapominaj, że zdrowa dieta to nie tylko mała ilość zjadanych kalorii. W procesie odchudzania pomocne mogą okazać się produkty pobudzające metabolizm, zawierające dużą ilość błonnika i dostarczające organizmowi wszystkich niezbędnych makro i mikroelementów. Zbilansowany i dobrze ułożony jadłospis będzie lojalnym sojusznikiem w walce o piękną, zarysowaną i smukłą "talię osy".

Ćwiczenia na talię a dieta. Czy sama aktywność fizyczna wystarczy?
GettyImages/Hispanolistic
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane