Hydrolat do włosów: zastosowania hydrolatu i jakie ma działanie?
Hydrolat do włosów to jedno z wielu zastosowań tego kosmetyku. Powszechnie stosuje się go skórę twarzy, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest idealny także do nakładania na włosy. Może być stosowany nawet do wrażliwej skóry głowy. Świetnie wzmacnia cebulki włosów i łagodzi podrażnienia skóry głowy. Zobacz, czym dokładnie jest hydrolat, jak powstaje i jak go włączyć do pielęgnacji włosów.

Hydrolaty do włosów mają wiele właściwości i są świetnym uzupełnieniem pielęgnacji włosów. Znane są głównie z pielęgnacji twarzy, ale równie dobrze działają na skórę głowy. Ekologiczny hydrolat nadaje się do pielęgnacji wrażliwej skóry, łagodzi stany zapalne skóry. Te kosmetyki świetnie oczyszczają skórę głowy. Hydrolat nadaje włosom przepiękny połysk i nawilżenie. Jest też świetnym podkładem do olejowania włosów!
Spis treści:
- Czym jest i jak działa hydrolat?
- Jak stosować hydrolat to włosów?
- Stosowanie hydrolatów w pielęgnacji włosów jako wcierki
- Jak używać hydrolatu jako płukanki?
- Używanie hydrolatu na włosy jako podkładu do olejowania
- Stosowanie hydrolatu na włosy w formie dodatku do maseczek
- Jaki wybrać hydrolat do pielęgnacji włosów?
Czym jest i jak działa hydrolat?
Hydrolat to inaczej woda kwiatowa lub roślinna, która uzyskiwana jest w procesie destylacji parą wodną. Jako jego rezultat powstaje olejek eteryczny oraz omawiany przez nas hydrolat. Działanie wody roślinnej jest w pełni uzależnione od tego, z jakiej rośliny powstała. Hydrolaty doskonale sprawdzają się jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. To np. doskonała baza do olejowania zarówno skóry, jak i włosów. W formie odświeżającej mgiełki może być stosowany w ciągu dnia.
Hydrolaty to łagodne produkty o pH zbliżonym do naszego, dlatego działają na skórę tonizująco. To działanie łączy je wszystkie, niezależnie od tego, z jakiej rośliny powstały, chronią też włosy. Hydrolat zapewnia skórze głowy ukojenie i nawilżenie. Niezależnie od rodzaju skóry głowy działa odświeżająco. Chroni pasma przed działaniem czynników zewnętrznych, pomaga domknąć łuski włosów, włosy stają się gładkie i miękkie w dotyku. Zmniejszają wydzielanie sebum, przywracając skórze głowy równowagę. Wpływa pozytywnie na kondycję skóry głowy, pomaga przy problemie wypadania włosów i przyspiesza wzrost włosów. Oczywiście działanie zależy od tego, jaki zdecydowaliście się stosować hydrolat. Jak już wspomniałyśmy - wszystko zależy od tego, z jakiej rośliny został wykonany.

Podsumowując, hydrolat:
- nawilża skórę głowy,
- tonizuje skórę głowy,
- nadaje włosom miękkości,
- pomaga w pielęgnacji włosów przetłuszczających się i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu włosów,
- łagodzi stany zapalne skóry głowy,
- stymuluje wzrost włosów,
- pomaga w stanach nadmiernego wypadania włosów,
- wzmacnia włosy,
- wpływa pozytywnie na ogólną kondycję włosów.
Zobacz także: Hydrolat do twarzy: jak stosować hydrolat i jak dobrać go do rodzaju cery?
Jak stosować hydrolat to włosów?
Hydrolat w pielęgnacji włosów ma aż cztery różne zastosowania:
- jako wcierka,
- jako płukanka,
- jako podkład pod olejowanie,
- jako składnik domowych maseczek.
Poniżej opiszemy wam każde z tych zastosowań.

Stosowanie hydrolatów w pielęgnacji włosów jako wcierki
Pierwsza z możliwości to stosowanie wody roślinnej jako wcierki do włosów i skalpu. Wcieranie jej poprzez masaż sprawia, że dodatkowo taki zabieg pobudza krążenie krwi, co powoduje poprawę pracy cebulek, a w efekcie - szybszy wzrost włosów. Masaż skóry głowy to również ułatwienie wnikania pierwiastków z hydrolatu do wnętrza cebulek. Tak zastosowany hydrolat oczyszcza i nawilża skórę głowy. Jako wcierkę najlepiej użyć hydrolatu aloesowego lub hydrolatu różanego.
Zobacz także: Domowa wcierka na porost włosów – jak ją przygotować i stosować? 7 skutecznych przepisów
Jak używać hydrolatu jako płukanki?
Sam hydrolat nie wystarczy jako płukanka do włosów. Dlatego najlepiej potraktować ją jako substancję rozcieńczającą do np. octu jabłkowego, który jest znany ze swoich bogatych właściwości pielęgnacyjnych i pozytywnego wpływu na kondycję pasm. Pamiętaj, że taki roztwór powinien składać się w większości z hydrolatu - ocet musi być dobrze rozcieńczony! Sprawdzi się np. proporcja 3:1, gdzie trzy porcje to hydrolat, a jedna to ocet. Płukanka taka będzie nabłyszczać włosy, pomoże okiełznać elektryzowanie się włosów, a także zmiękcza pasma i je wygładza. Do płukanki można użyć dowolnego hydrolatu, np. hydrolat lawendowy, hydrolat rozmarynowy lub hydrolat oczarowy. Jeśli chcesz lekko rozjaśnić włosy, polecamy hydrolat rumiankowy, który sprawia, że włosy nabierają trójwymiarowego efektu: tworzą się na nich jaśniejsze pasemka.
Zobacz także: Płukanka do włosów za mniej niż 1 zł – przepisy
Używanie hydrolatu na włosy jako podkładu do olejowania
Jedną z metod olejowania włosów na mokro jest tak zwane olejowanie na podkład. Podkładem może być żel aloesowy, wybrana odżywka lub... hydrolat. Jest on na tyle lekki, że nie będzie powodował obciążenia pasm, dodatkowo pomoże olejowi głębiej wnikać w łodygi włosa i je pielęgnować. Dzięki temu po olejowaniu włosy będą jeszcze gładsze, sprężyste, miękkie w dotyku, a dodatkowo nawilżone i odżywione.
Zobacz także: Olejowanie włosów na 5 sposobów. Jak olejować włosy?
Stosowanie hydrolatu na włosy w formie dodatku do maseczek
Jeśli jesteś fanką maseczek z glinki, mamy dobrą wiadomość: hydrolat idealnie nadaje się do ich rozrabiania. Zastępując nim wodę dodajemy kosmetykowi właściwości pielęgnacyjnych. Spotęgowane działanie jeszcze lepiej wpływa na kondycję włosów, a na dodatek taka maseczka jest o wiele bogatsza.
Jeśli jesteś fanką kosmetyków domowych, hydrolat z powodzeniem zastąpi w takich DIY maseczkach wodę. Maska do włosów zyska dzięki temu jeszcze więcej właściwości pielęgnacyjnych!
Jaki wybrać hydrolat do pielęgnacji włosów?
Jak już wspomniałyśmy, poza ogólnymi właściwościami, które posiada każdy z hydrolatów, wiele z nich ma swoje własne działanie, które jest uzależnione od tego, z jakiej rośliny zostały wykonane. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich, a także krótki opis działania.
- Hydrolat różany wyróżnia się swoim działaniem antystażeniowym i własciwościami oczyszczającymi. Sprawia, że włosy stają się miękkie i wygładzone, a także dodaje blasku. Jest idealny do suchych, pozbawionych witalności i sprężystości pasm.
- Hydrolat lawendowy to kojący kompres, który uspokaja podrażnioną skórę głowy, a także reguluje wydzielanie sebum i regeneruje naskórek. Jest idealny do włosów przetłuszczających się, a także mających tendencję do obciążania.
- Hydrolat oczarowy to przede wszystkim ratunek dla skóry głowy. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Łagodzi podrażnienia, przynosi ulgę. Chroni skalp przed działaniem wolnych rodników.
- Hydrolat rumiankowy to ideał do bardzo wrażliwej skóry głowy. Świetnie nada się w pielęgnacji skóry atopowej i podrażnionej. Ma właściwości kojące, a także rozjaśniające pasma. Polecany jest szczególnie osobom z włosami blond.
- Hydrolat rozmarynowy to jeden z najpopularniejszych hydrolatów w pielęgnacji włosów. Wzmacnia cebulki, przyspiesza wzrost włosów i hamuje wypadanie. Pomaga w walce z łupieżem, ogranicza łojotok i reguluje wydzielanie sebum.