Reklama

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o włosy, aby zawsze wyglądały zjawiskowo, wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku najważniejszych krokach. Kluczowe jest dokładne oczyszczenie skóry głowy i pasm, a następnie ich nawilżenie i zregenerowanie. Szampon powinnaś dobrać do potrzeb skóry, zwłaszcza jeśli szybko się przetłuszcza, natomiast odżywkę i maskę – do stanu i porowatości łodyg włosów. Zadbaj też o końcówki, zabezpieczając je odpowiednim serum lub olejkiem.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak prawidłowo zacząć dbać o włosy?
  2. Najpopularniejsze mity dotyczące pielęgnacji włosów
  3. Jak powinna wyglądać pielęgnacja krok po kroku?
  4. Odpowiednia odżywka i szampon do włosów. Jak dobrać kosmetyki?
  5. Jak powinno wyglądać mycie włosów?
  6. Jak prawidłowo dbać o końcówki włosów?
  7. Jak olejować włosy?
  8. Czesanie włosów to klucz do pięknych pasm
  9. Jak dbać o kręcone włosy?
  10. Jak dbać o włosy wysokoporowate?
  11. Jak dbać o włosy rozjaśniane?

Jak prawidłowo zacząć dbać o włosy?

Zanim zabierzesz się za przygotowanie listy zakupów z kosmetykami oraz włączysz je do swojej rutyny, bardzo ważne jest, abyś poznała potrzeby swoich pasm. Właściwa pielęgnacja włosów zaczyna się od rozpoznania ich typu, struktury oraz składników, które im służą. Dlatego pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaką porowatość włosów posiadasz. To pomoże ustalić ci dalsze postępowanie z włosami.

Porowatość włosów związana jest z ich budową. Na powierzchni każdego włosa znajdują się łuski, które stanowią ich naturalną barierę ochronną. Osłania je ona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Stopień ich odchylenia decyduje o porowatości. Im bardziej odchylona łuska, tym bardziej włosy są podatne na zniszczenia. Zdrowe włosy to takie, w których łuski są całkiem zamknięte. Systematyczna pielęgnacja jest w stanie przynieść poprawę ich stanu.

  • Włosy wysokoporowate mają najbardziej odchylone łuski włosów. Zazwyczaj są bardzo skłonne do puszenia się, kruszenia, trudno je okiełznać. Są matowe, szorstkie w dotyku i łatwo tracą nawilżenie. Takie pasma wymagają mocnej regeneracji i nawilżenia.
  • Włosy średnioporowate to typ włosów, który jest nieco bardziej podatny na układanie, można z nich wydobyć taflę, ale mają też tendencję do puszenia się czy łamania. Ten typ włosa potrzebuje wygładzenia, regularnego nawilżania oraz produktów wygładzających.
  • Włosy niskoporowate to włosy z całkiem domkniętymi łuskami. Mają gładką powierzchnię, która z łatwością odbija światło. Są sypkie, miękkie w dotyku i dobrze nawilżone. Mogą mieć tendencję do oklapywania ze względu na mocną gładkość powierzchni pasm. Te pasma potrzebują produktów, które dodadzą im lekkości i pozwolą na zwiększenie objętości.
Jak dbać o włosy? Dobór pielęgnacji pod względem porowatości włosów
Getty Images@Evrymmnt

Najpopularniejsze mity dotyczące pielęgnacji włosów

Wokół pielęgnacji włosów narosło mnóstwo mitów, w które wierzy bardzo dużo osób. Które z nich powtarzają się najczęściej?

  • Codzienne mycie włosów szkodzi włosom. Wiele osób uważa, że może to prowadzić do nadmiernego przesuszenia, jednak to nieprawda. Codzienne mycie włosów nie będzie szkodliwe, o ile używasz odpowiednich produktów i we właściwy sposób pielęgnujesz pasma. Jeśli masz bardzo zniszczone włosy, owszem, możesz na jakiś czas myć je rzadziej, ale ogólnie taka codzienna higiena włosów nie prowadzi do uszkodzeń.
  • Podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów. To kolejny mit, który powiela wiele osób. Skracanie końcówek włosów sprawia, że wyglądają one na zdrowsze, zapobiega to też rozdwajaniu i łamliwości, ale w żadnych badaniach nie stwierdzono, aby wpływało to na szybkość wzrostu pasm.
  • Tylko związywanie włosów przed snem zapobiega łamliwości. To również nieprawda – o wiele skuteczniejszą ochroną włosów podczas snu jest wybranie odpowiedniej poszewki na poduszkę. Powinna ona być wykonana ze śliskiego materiału, jak jedwab czy satyna. Warto tu także wspomnieć o tym, że jeśli zdecydujesz się na związywanie pasm do snu, należy robić to delikatnie, unikając mocnego zaciskania włosów, oraz stosować miękkie gumki bez metalowych części.
  • Używanie odżywek na skórę głowy powoduje wypadanie włosów. To również sposób myślenia, którego warto się wyzbyć. Niektóre produkty są wręcz przeznaczone do pielęgnacji zarówno pasm, jak i skalpu. Dobrze wybrana odżywka może nawilżyć skórę głowy i pobudzić krążenie, powodując zdrowy wzrost włosów. Jednakże niektóre kosmetyki mogą powodować obciążenie zarówno skóry, jak i włosów.
  • Stylizacja na gorąco zawsze prowadzi do trwałego uszkodzenia włosów. Z odpowiednimi kosmetykami termoochronnymi nie musisz obawiać się uszkodzenia włosów i śmiało możesz stylizować je z użyciem ciepła. Tego typu kosmetyki tworzą na pasmach barierę ochronną, która sprawia, że nie są one tak podatne na zniszczenie. Warto również zadbać o to, aby narzędzia miały regulowaną temperaturę. Unikaj zbyt mocnego nagrzewania włosów, a także regularnie dbaj o dostarczenie im nawilżenia.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja krok po kroku?

Każdorazowa pielęgnacja włosów powinna składać się z minimum trzech kroków, które kilka razy w tygodniu rozszerzamy do czterech. Tak zadbane włosy będą w świetnej kondycji, a przy okazji możesz pozbyć się problemu łupieżu. To będzie także świetny sposób na szybko przetłuszczające się włosy!

  1. Pierwszy krok to oczyszczenie włosów. Mycie i suszenie pasm to bardzo ważne elementy pielęgnacji. Dlatego sposób, w jaki aplikujesz szampon, ma ogromne znaczenie. Nie nakładaj go bezpośrednio na skalp. Zacznij od spienienia go i dopiero pianę nałóż na włosy. Będzie on działał o wiele łagodniej, a detergenty w nim zawarte nie zniszczą pasm. Szampon powinien odpowiadać potrzebom skóry głowy, a nie włosów. Delikatne oczyszczanie skóry głowy możemy stosować o wiele częściej. W niektóre dni warto przeplatać takie łagodne szampony z mocniejszymi, aby je odświeżyć.
  2. Nawilżenie i odżywienie to bardzo ważny krok. Stosuj odżywki, bogate maski i sera, które doskonale będą kondycjonować pasma. Możesz je stosować wymiennie, po kilka razy w tygodniu różne produkty, aby mieć pewność, że nie będą one zbyt lekkie lub zbyt ciężkie dla twoich włosów.
  3. Ochrona włosów. Po każdym myciu zastosuj produkt do zabezpieczenia końcówek, który zapobiegnie ich rozdwajaniu i zniszczeniom.
  4. Raz na jakiś czas wykonuj peeling skóry głowy, który połączysz z masażem. W ten sposób oczyścisz skalp, a jednocześnie pobudzisz krążenie.
Jak dbać o włosy? Kroki pielęgnacji
Getty Images@puhhha

Odpowiednia odżywka i szampon do włosów. Jak dobrać kosmetyki?

Dobór kosmetyków do pielęgnacji to kluczowa sprawa. Aby mieć lśniące włosy, które nie będą obciążone i przesuszone, musisz stworzyć dla siebie odpowiedni zestaw produktów. Powinien on zachowywać równowagę PEH. Czym ona jest? Skupia się na stworzeniu harmonijnej i zrównoważonej pielęgnacji odpowiadającej za kilka istotnych elementów. Skrót PEH oznacza:

  • proteiny – regenerują i odbudowują,
  • emolienty – zatrzymują nawilżenie oraz wygładzają,
  • humektanty – dogłębnie nawilżają.

Jak powinno wyglądać mycie włosów?

Poza dobraniem odpowiedniej odżywki do włosów, bardzo ważny jest sposób, w jaki myjesz włosy. Szampony, nawet te delikatne, wciąż zawierają w składach oczyszczające skórę głowy i pasma detergenty. Dlatego nie aplikuje się ich formuły bezpośrednio. Może ona powodować zniszczenia i przesuszenia. Zamiast tego spieniaj szampon. Możesz to zrobić w zwykłym kubeczku. Dodaj do niego odrobinę szamponu oraz wodę, następnie roztrzep dłonią do powstania piany. Zaaplikuj ją na skalp i zacznij masaż. Resztkami umyj długość pasm.

Jak dbać o włosy? Mycie włosów
Getty Images@skynesher

Jak prawidłowo dbać o końcówki włosów?

Pielęgnacja włosów w warunkach domowych powinna zawierać również pielęgnację końcówek. Po każdym myciu zabezpiecz je przed uszkodzeniami serum lub olejkiem. Możesz wykorzystać już gotowe i dedykowane końcówkom pasm produkty lub użyć tego samego olejku, którego używasz na całą długość.

Jak olejować włosy?

Kolejnym bardzo ważnym elementem pielęgnacji jest olejowanie włosów. W zależności od potrzeb możesz je wykonywać co kilka dni lub co tydzień. Są trzy metody olejowania włosów. Sprawdź je, aby ustalić, która z nich najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku.

  • Olejowanie włosów na sucho: to prosta technika, którą stosuje większość kobiet. Sprawdzi się dla początkujących, ponieważ z łatwością zauważysz, gdzie dokładnie olej został już zaaplikowany. 2-3 łyżki oleju przenieś na dłonie i rozetrzyj go w nich, delikatnie ocieplając formułę. Następnie palcami rozprowadzasz ją na 2/3 długości włosów, omijając skalp. Olej aplikujemy na nieumyte włosy.
  • Olejowanie na podkład: wykorzystujemy w nim odżywkę. Zacznij od nałożenie na mokre lub suche włosy olejku, a następnie zabezpiecz je odżywką lub w odwrotnej kolejności. Możesz także dodać odrobinę oleju do odżywki i taką mieszankę zaaplikować na pasma. Odżywkę możesz zastąpić delikatniejszym kosmetykiem w sprayu lub hydrolatem.
  • Olejowanie na mokro: wygląda bardzo podobnie, co olejowanie na sucho, z tym, że olej nakładasz na wilgotne włosy.

Czesanie włosów to klucz do pięknych pasm

Czesanie włosów też potrafi sprawić niemało problemów. Jak powinno się to robić prawidłowo? Zacznij od końcówek włosów. Stopniowo przechodź w czesaniu coraz wyżej. W ten sposób unikniesz mocnego ciągnięcia pasm i skumulowania splątanych pasm w konkretnej partii długości. Jest to o wiele delikatniejsze niż szarpanie ich od samej góry. Do rozczesywania mokrych pasm używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy wymagają odpowiednich dodatkowych kroków pielęgnacji. Jak pielęgnować włosy kręcone? Zastosuj do tego produkty do wydobycia naturalnego skrętu. Ładnie go zdefiniują i leciutko dociążą, dzięki czemu loki będą sprężyste i miękkie w dotyku. Drugą ważną kwestią jest to, aby wysuszonych kręconych włosów nie rozczesywać. Możesz to zrobić delikatnie palcami, aby nie było kołtunów, ale nie rób tego dokładnie szczotką. Unikniesz wówczas spuszenia.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate wymagają od nas szczególnej pielęgnacji. Zazwyczaj są mocno przesuszone i odwodnione, podatne na zniszczenia. Zadbaj o to, aby znalazły się w pielęgnacji produkty ze składnikami mocno regenerującymi, które zadbają o domknięcie łusek włosów. Stopniowo po każdym rytuale pielęgnacyjnym będą one w coraz lepszej kondycji. Rozważ olejowanie, które je dociąży i mocno odżywi.

Reklama

Jak dbać o włosy rozjaśniane?

Skuteczna pielęgnacja włosów rozjaśnianych powinna wyglądać podobnie, co w przypadku włosów wysokoporowatych. Składniki utleniające pasma są dla nich bardzo szkodliwe, dlatego tuż po zabiegu należy zadbać o dogłębne nawilżenie i domknięcie łusek pasm. Pozwoli to ochronić także przed wypłukiwaniem farby i blaknięciem koloru. Zaopatrz się także w szampony do pielęgnacji blondu. Unikniesz dzięki nim pojawienia się żółtego odcienia i nieestetycznych plam.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane