Olejowanie skóry głowy – co daje i jak poprawnie je przeprowadzić? Kompleksowy przewodnik
Olejowanie skóry głowy, podobnie jak włosów, można przeprowadzić na dwa sposoby: na mokro i na sucho. W obu przypadkach sprawi, że pasma staną się mocniejsze, a co więcej – pomoże pozbyć się problemu z łupieżem czy wypadającymi pasmami. Możesz się po nim spodziewać wysypu baby hair!

Olejowanie skóry głowy jest dość kontrowersyjnym zabiegiem pielęgnacyjnym. O ile do olejowania włosów przekonuje się coraz więcej osób, to olejowanie skalpu budzi wiele wątpliwości. Jednak prawidłowo przeprowadzone przynosi wiele benefitów. Normalizuje skórę, nawilża ją, pomaga pozbyć się problemów z łamliwością i wypadaniem pasm, a dodatkowo niektóre oleje mogą powodować przyspieszenie wzrostu włosów!
Spis treści:
- Czy można olejować skórę głowy?
- Zalety olejowania skóry głowy
- Jaki olej na skórę głowy jest dobry?
- Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oleju?
- Jak olejować skórę głowy, aby włosy się nie przetłuszczały?
- Olejowanie skóry głowy na sucho
- Olejowanie skóry głowy na mokro
- Jak często olejować skalp?
- Jak zmyć olej ze skalpu?
Czy można olejować skórę głowy?
Odpowiedź brzmi: tak! Przesuszona skóra głowy może być problematyczna i być przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz łupieżu. Potrzeby skóry głowy są podobne, co naskórka w całym ciele. Jest ona wystawiona na działanie detergentów oczyszczających w szamponach, co może doprowadzać do odwodnienia i w efekcie zniszczonych włosów. Olejowanie pomoże także na swędzenie skóry głowy, ograniczając je.
Zalety olejowania skóry głowy
Prawidłowo wykonywane olejowanie skóry głowy przyniesie mnóstwo korzyści i to nie tylko skórze, ale i włosom! Czego możesz się spodziewać, wykonując olejowanie regularnie?
- Olejowanie włosów i skalpu nawilża skórę głowy.
- Kondycja skóry głowy wyraźnie się poprawia, na czym zyskuje także wzrost pasm. Następuje zagęszczenie włosów, które rosną szybciej i stają się zdrowsze.
- Sucha skóra głowy jest częstą przyczyną łupieżu. Olejowanie jej może sprawić, że problem zniknie, gdy zostanie przywrócona równowaga skóry.
- Olejowanie pasm może ograniczyć nadmierne wypadanie włosów.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu oleju?
Zabiegi olejowania głowy mogą wzbudzać mnóstwo obaw, ale jeśli trzymasz się kilku zasad przy wyborze produktu, którego użyjesz, możesz być pewna, że rezultaty będą fenomenalne.
- Dopasuj olej lub olejek do potrzeb skóry głowy i włosów. W ten sposób unikniesz efektu oklapniętych, wyglądających na brudne pasm.
- Kieruj się porowatością włosów. Inne oleje będą sprzyjać włosom średnioporowatym, a inne włosom wysokoporowatym czy niskoporowatym.
- Istnieją specjalne mieszanki olejów i dodatkowych składników, które mogą przynieść wiele korzyści dla skóry głowy (np. amla, która wspomaga walkę z łupieżem i zapobiega wypadaniu włosów). Zwróć na to uwagę, kupując produkt dla siebie.
- Zanim kupisz produkt, sprawdź komedogenność olejów. Niektóre z nich mogą nie być odpowiednie dla skóry głowy, która ma tendencję do krostek.
Jaki olej na skórę głowy jest dobry?
Odpowiedni olej przyniesie wiele korzyści dla skóry głowy. Wybór jest bardzo duży, jednak spośród naturalnych olejów kilka z nich jest szczególnie popularnych do stosowania na skórę głowy. Poniżej znajdziesz ich listę!
- Olej musztardowy: wytwarzany jest z ziaren gorczycy. Wspomaga porost włosów poprzez pobudzenie krążenia. Dzięki niemu cebulki są lepiej odżywione i "pracują" sprawniej. Dzięki temu włosy rosną szybciej i są gęstsze!
- Olej rycynowy: pobudza cebulki do wzrostu i przywraca naturalne pH skóry. Pomaga także wyregulować wydzielanie sebum, dzięki czemu jest idealny dla osób, które zmagają się z przetłuszczającymi się od nasady włosami.
- Olej kokosowy: działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dobrze sprawdza się przez to w walce z łupieżem. Przenika głęboko do naskórka, nawilżając go i przynosząc ukojenie. Pamiętaj, aby stosować niewielką ilość oleju! Może on być obciążający.
- Olej arganowy: reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu pasma dłużej zachowają świeżość. Pomaga nawilżyć i ochronić naskórek, jednocześnie przyspieszając regenerację.
- Olej jojoba: jest świetny nie tylko w pielęgnacji włosów! Ma właściwości grzybobójcze i pomaga zwalczać łupież.
- Olej słonecznikowy: jest bogaty w witaminę E, dzięki czemu świetnie nie tylko nawilża, ale też odżywia skórę głowy. Witamina E jest antyoksydantem, który wyraźnie poprawi stan naskórka.
- Olej z pestek malin: jest idealny do wyjątkowo przesuszonej skóry. Jako olej roślinny fantastycznie zregeneruje i przywróci równowagę.
- Olej z pestek winogron: ma silne właściwości łagodzące, dzięki którym ukoi podrażnienia. Działa też przeciwzapalnie. Jeśli twoja skóra głowy jest problematyczna, może stanowić on doskonały dodatek do pielęgnacji skóry głowy.
- Olej lniany: mocno wzmacnia skórę, więc jeśli borykasz się z problemami z wypadaniem włosów czy łupieżem wynikającym z przesuszenia, sprawdzi się idealnie.
- Olej z czarnuszki: poprawia elastyczność skóry, wpływa na jej kondycję, a także przyspiesza proces gojenia się. Dzięki temu świetnie sprawdzi się w pielęgnacji mocno podrażnionej, suchej skóry.
Jak olejować skórę głowy, aby włosy się nie przetłuszczały?
Olejowanie skóry głowy powinno być wykonywane regularnie, jeśli zależy ci na konkretnym działaniu i rezultatach – zwłaszcza w zapobieganiu wypadania włosów.
Zacznij od rozczesania włosów. Olej nałóż najpierw na dłoń i rozprowadź go, a następnie wmasuj w skalp. Używaj łyżeczki lub pompki produktu – tyle wystarczy, aby nie doprowadzić do obciążenia pasm.
Istnieją dwie metody olejowania włosów i skóry głowy: na sucho lub na mokro. Poniżej znajdziesz dokładne opisy obu sposobów aplikacji. Jednak zawsze łącz nakładanie oleju z masażem. W ten sposób dodatkowo pobudzisz krążenie, co przyczyni się do przyspieszenia wzrostu włosów.
Olej możesz zostawić na skórze na kilkadziesiąt minut lub kilka godzin (średnio od 30 minut do dwóch godzin). W przeciwieństwie do olejowania pasm raczej odradza się trzymanie oleju przez całą noc. Wszystko zależy od tego, ile czasu możesz poświęcić na zabieg olejowania głowy. Później należy olej zmyć przy pomocy odżywki oraz szamponu.

Olejowanie skóry głowy na sucho
Aplikacja oleju na sucho to nic innego, jak zaaplikowanie oleju na suchą skórę przed umyciem włosów. Po rozczesaniu od razu aplikuj olejek bezpośrednio od nasady pasm, wykonując przy tym masaż. Gdy skalp będzie dokładnie pokryty produktem, nałóż na głowę turban, który rozgrzeje formułę. Po upływie od 30 minut do dwóch godzin należy zmyć produkt.
Olejowanie na sucho jest idealną metodą dla osób, które ze świadomą pielęgnacją włosów dopiero zaczynają. Przy suchej nasadzie włosów o wiele lepiej widać, w jakich miejscach produkt już został nałożony.
Olejowanie skóry głowy na mokro
Pomiędzy olejowaniem na mokro i na sucho różnica jest w zasadzie tylko jedna: zamiast na suchą skórę głowy, olej aplikujemy na skórę zmoczoną wodą. Możemy do tego użyć także odżywki, jednak nałożenie dodatkowego produktu może być dodatkowym obciążeniem dla pasm.
Jak często olejować skalp?
Częstotliwość olejowania włosów to kwestia mocno indywidualna, która uzależniona jest od wielu czynników. Aby ustalić, co ile należy wykonywać zabieg, najlepiej zrobić to metodą prób i błędów. Zazwyczaj włosy niskoporowate nie potrzebują aż tak częstego olejowania skalpu, co włosy wysokoporowate. Zazwyczaj olejowanie skóry głowy wypada raz lub dwa razy w tygodniu.
Jak zmyć olej ze skalpu?
Bardzo ważnym etapem jest mycie włosów. Aby dobrze go zmyć, zastosuj emulgowanie oleju. Zmocz włosy, a następnie zaaplikuj na nie odżywkę, najlepiej emolientową. Dokładnie pokryj nią skalp, wmasuj w skórę. Następnie spłucz odżywkę i umyj włosy dwukrotnie szamponem.
Dokładne umycie skóry głowy jest istotne, bo pomoże pozbyć się efektu oklapniętych pasm. Możesz wykonać przy tym masaż skóry głowy, który znów pozytywnie wpłynie na stan skalpu i pobudzi mieszki włosowe.