Reklama

Przerzedzanie może postępować powoli, stopniowo, ale systematycznie zmniejszając liczbę znajdujących się włosów. Może też mieć gwałtowny początek, prowadząc do wypadania całych kępek włosów podczas czesania czy mycia. W każdym przypadku konieczne jest ustalenie, dlaczego włosy są coraz bardziej przerzedzone. O diagnostykę przyczyn wypadania i zalecane sposoby na wzmocnienie pasm zapytałyśmy trycholog Annę Mackojć, założycielkę Instytutu Trychologii w Warszawie.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny przerzedzania się włosów
  2. Przerzedzone włosy po COVID-19
  3. Czy przerzedzone włosy odrosną? Wzmacniająca pielęgnacja
  4. Zabiegi na przerzedzone włosy
  5. Dieta na przerzedzone włosy
  6. Jak zagęścić przerzedzone włosy? Dopinki i modne fryzury

Przyczyny przerzedzania się włosów

Możliwych przyczyn przerzedzania się włosów jest bardzo dużo, a każda z nich wymaga nieco innego podejścia, dlatego tak ważne jest znalezienie źródła problemu. W pierwszej kolejności warto wykluczyć szkodliwe czynniki wynikające ze stylu życia i nawyków pielęgnacyjnych. Nadmierne wypadanie włosów i pojawienie się prześwitów może być związane z niewłaściwą dietą, przewlekłym stresem, ze stosowaniem zbyt dużej ilości środków do stylizacji czy po prostu niedopasowaniem kosmetyków do potrzeb włosów i skóry głowy.

Nierzadko zjawisko wypadania włosów występuje sezonowo, np. na wiosnę, co można wiązać z osłabieniem organizmu po uboższej zimowej diecie i pojawiających się w tym czasie infekcjach. Jeśli jednak utrata włosów jest mocno nasilona i widoczna, trzeba wziąć pod uwagę chorobowe podłoże problemu. Powstawanie prześwitów może wiązać się z takimi schorzeniami jak:

  • anemia,
  • choroby tarczycy,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • cukrzyca,
  • toczeń rumieniowaty,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • łuszczyca skóry głowy.

Czynnikiem, będącym często głównym winowajcą przerzedzenia i wypadania włosów, są zaburzenia hormonalne, szczególnie te dotyczące zachwiania równowagi estrogenowo-androgenowej. To właśnie hormony odpowiadają za nasilenie problemów z kosmykami po porodzie czy w czasie menopauzy.

Łysienie androgenowe u mężczyzn przybiera charakterystyczną postać, uwidaczniając się w postaci łysej „korony” na czubku głowy i zakoli nad czołem. Podobne zjawisko może występować również u kobiet i związane jest ze wspomnianymi zaburzeniami hormonalnymi. Androgeny krążące w organizmie kobiety są normalnym zjawiskiem, problem pojawia się wtedy, gdy ich ilość nadmiernie wzrasta.

W takiej sytuacji zaobserwować można przerzedzanie się włosów w miejscach typowych dla łysienia androgenowego, a więc w tych partiach, w których cebulki włosów są najbardziej wrażliwe na działanie pochodnej testosteronu DHT (dihydroksytestosteronu). Włosy są przerzedzone głównie z przodu głowy na skroniach, tworząc łuki zakoli, oraz na przedziałku. Najmniej wrażliwe na oddziaływanie DHT są cebulki włosów znajdujące się z tyłu głowy i tam zwykle łysienie przebiega najłagodniej.

Jun

Zobacz także: Łysienie u kobiet – przyczyny, rodzaje i leczenie

Przerzedzone włosy po COVID-19

Nie można zapomnieć o ogromnym wpływie, jaki na każdy organizm wywiera infekcja wirusowa i przyjmowane w jej trakcie leki. Epidemia COVID-19 sprawiła, że znacząco wzrosła liczba osób zadających sobie pytanie, co pomoże na wypadanie włosów. Skalę problemu najlepiej widać w gabinetach trychologów, do których zwracają się ozdrowieńcy. Stosowane leki, silny stres, wysoka gorączka, wycieńczenie organizmu chorobą – wszystko to sprawia, że kosmyki są osłabione i zaczynają wypadać.

Po infekcji COVID-19 obserwujemy tzw. łysienie na tle telogenowym. Włosy zazwyczaj wypadają w dużej ilości, często podczas szczotkowania czy na przykład kąpieli. Większość osób, u których rozwinie się łysienie telogenowe, zmaga się i cierpi na zauważalną utratę włosów od 2 do 6 miesięcy po zaistnieniu przyczyny – mówi nam Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Jeśli dotyczy was problem wypadania włosów, nie tylko po COVID-19, warto wybrać się do gabinetu trychologa, który wykona profesjonalne badanie trichoskopowe, kompleksowo oceniające stan włosów, ich cebulek i skóry głowy.

Badanie diagnostyczne jest bezbolesne, wykonywane z użyciem cyfrowej kamery, połączonej z monitorem komputera i umożliwia powiększenie obrazu nawet 700 razy. Trycholog na podstawie badania jest w stanie ocenić stan włosa oraz w której fazie wzrostu się znajduje. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania trichoskopowego można zarekomendować odpowiednią terapię – wyjaśnia Anna Mackojć.

Zobacz także: Łysienie telogenowe - jak wygląda i jak je wyleczyć?

Czy przerzedzone włosy odrosną? Wzmacniająca pielęgnacja

W przypadku przerzedzania włosów należy podjąć działania jak najszybciej, żeby zahamować proces ich wypadania i pobudzić do wzrostu nowe kosmyki. To, czy utracone włosy odrosną, zależy w znacznej mierze od stopnia uszkodzenia cebulek i mieszków włosowych. Zawsze pierwszym krokiem powinno być ustalenie możliwej przyczyny łysienia, wdrożenie leczenia choroby podstawowej i wprowadzenie zmian w codziennej pielęgnacji.

Ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie w terapii jest czas. Im szybciej zgłosimy się do specjalisty po pomoc, tym szybciej możemy zawalczyć o zdrowie naszych włosów i poprawić ich kondycję – radzi Anna Mackojć.

Pomocne będą szampony przeciw wypadaniu włosów, które powinny zawierać substancje pobudzające mikrokrążenie w obrębie skóry głowy, wzmacniające i odżywiające cebulki, pobudzające wzrost nowych kosmyków, takie jak:

  • kofeina,
  • proteiny z kiełków pszenicy lub soi,
  • keratyna,
  • witaminy z grupy B,
  • biotyna,
  • cynk,
  • ekstrakty roślinne np. ze skrzypu, pokrzywy, rozmarynu.

Szampon jednak dość krótko „przebywa” na włosach i skórze głowy, dlatego jego działanie jest ograniczone. Kluczowe dla wzmocnienia pasm jest stosowanie preparatów przeznaczonych do wmasowania w głowę. Pamiętajcie, że łodygi włosów są zrogowaciałym wytworem naskórka, a wygląd kosmyków zależy przede wszystkim od kondycji mieszków włosowych zlokalizowanych w skórze głowy. Dlatego tak ważne jest, żeby dostarczać im odpowiednią porcję substancji odżywczych za pomocą wcierek do włosów.

Wcierki na wypadanie włosów mogą mieć postać kosmetyku zamkniętego w buteleczce z atomizerem bądź szklanych ampułek. Kluczowa jest systematyczność: wcierkę stosujcie codziennie, przez okres co najmniej kilku tygodni. Delikatnie wmasujcie ją w skórę głowy – taki masaż pobudzi krążenie i sprawi, że substancje zawarte w kosmetyku łatwiej i szybciej się wchłoną.

Dodatkowo możemy wykonywać w domu peelingi skóry głowy połączone z masażem. Peeling nie tylko oczyszcza skalp, ale też poprawia krążenie krwi, co korzystnie wpływa na porost włosów. Peeling skóry głowy powinien być wykonywany przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku łupieżu, łojotoku czy wypadania włosów częstotliwość można zwiększyć do raz w tygodniu, pamiętając, że przy takich zmianach nie wykonujemy masażu skóry głowy. W przypadku powyższych schorzeń stosowany peeling nie powinien zawierać ziarenek, które mogłyby podrażniać skórę głowy. Lepszy będzie peeling enzymatyczny – tłumaczy Anna Mackojć.

Zabiegi na przerzedzone włosy

Mocnym wsparciem w walce o gęste i zdrowe włosy są profesjonalne zabiegi. Ich zadaniem jest przede wszystkim odżywienie cebulek, pobudzenie porostu włosów, ale też polepszenie stanu skóry głowy, która nierzadko jest podrażniona czy nadmiernie się przetłuszcza. Najczęściej polecane są zabiegi mezoterapii skóry głowy i ledoterapii. Mezoterapia polega na zaaplikowaniu specjalnie skomponowanych preparatów zawierających substancje wzmacniające włosy.

Ledoterapia z kolei to innowacyjna metoda, która polega na wykorzystaniu energii światła generowanego przez diody LED w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Do każdego problemu dobierany jest inny rodzaj światła. Kolor czerwony to światło, które wnika do warstwy skóry właściwej, dzięki czemu łagodzi podrażnienia. Żółty wzmacnia ściany naczyń włosowatych. Kolor niebieski posiada działanie bakteriobójcze, dezynfekujące, zapobiega rozwojowi stanów zapalnych i uniemożliwia namnażanie się drobnoustrojów – mówi Anna Mackojć.

Dieta na przerzedzone włosy

Wzmacnianie słabych i przerzedzających się włosów nie powinno polegać wyłącznie na odżywianiu z zewnątrz. Stan kosmyków jest odzwierciedleniem kondycji organizmu. W codziennej diecie na wypadanie włosów nie może zabraknąć witamin i minerałów, które są niezbędne dla ich wzrostu.

Włosy potrzebują dużej ilości białka, witamin A, D, E oraz witamin z grupy B i produktów bogatych w miedź, magnez, krzem i cynk. Ważną rolę odgrywa także żelazo, którego niedobór będzie skutkował wypadaniem i osłabieniem włosów – wyjaśnia Anna Mackojć.

Zobacz także: Witaminy na wypadanie włosów – TOP 4 witamin na włosy

Jak zagęścić przerzedzone włosy? Dopinki i modne fryzury

Przerzedzanie się włosów to często powód rezygnacji z marzenia o długich pasmach. Takie kosmyki są ciężkie i osłabione cebulki nie będą w stanie ich utrzymać. Warto zdecydować się na skrócenie włosów, co najmniej do długości powyżej ramion. Fryzury dla cienkich i rzadkich włosów to zwykle cięcia opierające się na cieniowaniu, które optycznie dodaje objętości. Cięcie pozostawcie jednak doświadczonemu fryzjerowi – nieumiejętne, nadmierne wystopniowanie włosów może wręcz podkreślić problem ich małej gęstości.

Sprawdzą się np. fryzury o długości do linii podbródka. Dodatkowo wycieniowane i lekko pofalowane. Wykonane fale rozczeszcie palcami, żeby nadać im lekko niedbały wygląd. Pamiętajcie, że w przypadku osłabionych włosów lepiej zrezygnować z modelowania na gorąco. Fale uzyskacie np. za pomocą papilotów lub zaplatając włosy w warkocze.

Cienkie i rzadkie włosy będą się dobrze prezentować w popularnym cięciu pixie. Taka cieniowana króciutka fryzura wygląda bardzo lekko i jest łatwa w stylizacji. Jeśli jednak dotyczy was łysienie androgenowe, może się nie sprawdzić. Dla pixie charakterystyczne są krótsze pasma po bokach i z tyłu głowy, a dłuższe na czubku – a to w przypadku „korony” głowy zazwyczaj łysienie androgenowe jest najbardziej nasilone.

Reklama

Możecie rozważyć używanie dopinek czy tresek, które pomogą zagęścić fryzurę. Ciekawym rozwiązaniem jest także tzw. mikropigmentacja skóry głowy. W czasie zabiegu pod skórę wprowadzany jest barwnik, który imituje włos. Uzyskuje się wówczas efekt optycznego zagęszczenia włosów.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane