Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby na zmniejszenie świądu i nawilżenie skalpu
Swędzenie skóry głowy to bardzo uciążliwa i często nawracająca dolegliwość, jednak zarówno domowe sposoby, jak i gotowe szampony pomogą skutecznie się z nią rozprawić. Nierzadko świądowi towarzyszy zaczerwienienie i podrażnienie skóry, a nawet wyraźnie wyczuwalne krostki. Przeczytajcie, jakie domowe sposoby będą skuteczne przy dokuczliwym swędzeniu skóry głowy.

Swędzenie skóry głowy potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Niemal nieustannie odczuwany świąd sprawia, że cała uwaga skupia się na tym, żeby go zniwelować. Jednak ciągłe drapanie przynosi tylko chwilową ulgę. W jego wyniku na skórze mogą powstawać drobne ranki, a jeśli obecne są grzyby lub bakterie – są one „rozsiewane” po całej głowie. Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy są bardzo skuteczne, jednak trzeba pamiętać, że kluczem do sukcesu jest systematyczność.
Spis treści:
- Przyczyny swędzenia skóry głowy
- Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy – sok z cytryny i ocet
- Soda oczyszczona to skuteczny domowy sposób na swędzenie skóry głowy
- Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy – olejek kamforowy
- Naturalny domowy sposób na swędzenie skóry głowy: maseczka z siemienia lnianego
- Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby czy szampony?
Przyczyny swędzenie skóry głowy
Przyczyn swędzenia skóry głowy może być mnóstwo. Zaczynając od najbardziej prozaicznych, takich jak niedokładne spłukiwanie szamponu, po poważniejsze i wymagające leczenia choroby dermatologiczne. Pierwszym krokiem powinno więc być znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego skóra głowy swędzi. Może się okazać, że niezbędna będzie pomoc dermatologa lub trychologa. Możliwe przyczyny uporczywego swędzenia skóry głowy to między innymi:
- stosowanie szamponów i kosmetyków z nadmiarem sztucznych, drażniących substancji
- łupież suchy lub tłusty
- grzybica skóry
- atopowe zapalenie skóry
- zapalenie mieszków włosowych
- alergia
- łuszczyca
- cukrzyca
- świerzb i wszawica
W przypadku chorobowego podłoża dolegliwości niezbędne jest zastosowanie odpowiednich leków przepisanych przez specjalistę. W przypadku swędzenia głowy np. na tle alergicznym czy zapalnym stosowane są takie leki jak kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe. Jeśli za uczucie świądu odpowiada nieprawidłowa pielęgnacja, przesuszenie skalpu czy łupież, można sięgnąć po polecane domowe sposoby.
Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy – sok z cytryny i ocet
Swędząca skóra głowy ma zazwyczaj nieprawidłowe, zbyt wysokie pH. W takich warunkach błyskawicznie namnażają się drożdżaki i bakterie, które najlepiej czują się właśnie w odczynie zasadowym. Swędzenie skalpu pomogą ukoić naturalne sposoby, które zmienią pH skóry na bardziej kwaśne. W celu zakwaszenia skóry głowy możecie użyć octu jabłkowego lub soku z cytryny. Na ich bazie wystarczy sporządzić płukankę do włosów. W jaki sposób?
Dwie łyżki octu jabłkowego lub sok wyciśnięty z połowy cytryny dodajcie do szklanki wody. Taką mieszanką polejcie głowę i delikatnie wmasujcie. Płukankę stosujcie na włosy umyte szamponem i spłukane. Po jej użyciu już nie spłukujcie pasm wodą. Płukanki z octu jabłkowego i soku z cytryny to sprawdzone domowe sposoby na swędzenie skóry głowy, ale też na uporanie się z łupieżem czy nadmiernym przetłuszczaniem.
Soda oczyszczona to skuteczny domowy sposów na swędzenie skóry głowy
Soda oczyszczona zmniejsza stany zapalne i łagodzi świąd. Warto więc przetestować wykonaną z niej maseczkę na skórę głowy. Wystarczy wymieszać sodę i wodę, aby uzyskać dość gęstą papkę i następnie rozprowadzić ją na skalpie. Pozostawcie na ok. 10 minut i spłuczcie wodą.

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy – olejek kamforowy
Jednym z mniej znanych domowych sposobów na swędzenie skóry głowy jest stosowanie olejku kamforowego. Nie tylko działa kojąco i przeciwzapalnie, ale też reguluje produkcję łoju i pozostawia na skórze przyjemne uczucie chłodu. Kilka kropli olejku kamforowego możecie wmasować bezpośrednio w skalp bądź zmieszać z wybranym olejkiem roślinnym, np. rycynowym, i taką mieszankę nałożyć na głowę. Pozostawcie na ok. 30 minut i umyjcie włosy szamponem.
Naturalny domowy sposób na swędzenie skóry głowy: maseczka z siemienia lnianego
Swędząca skóra głowy często bywa sucha, łuszczy się i piecze. W takim przypadku ukojenie przyniesie maseczka z siemienia lnianego. Sucha skóra głowy będzie wdzięczna za taki naturalny kosmetyk z kilku powodów. Siemię jest bogate w minerały, witaminy, które wzmocnią i odżywią cebulki włosów. Z kolei zawarte w nim substancje śluzowe pokryją skórę nawilżająco-regenerującą warstewką i dodadzą blasku pasmom.
Jak stosować siemię lniane na swędzącą skórę głowy? Przygotujcie „kisiel” z nasion siemienia. Możecie użyć zarówno całych nasion, jak i mielonych. Do garnuszka wsypcie łyżkę siemienia i zalejcie szklanką wody. Gotujcie na małym ogniu przez kilka minut, aż wydzieli się charakterystyczny śluz. Odcedźcie nasiona i uzyskany „kisiel” rozprowadźcie na skórze głowy. Pozostawcie na ok. 30 minut i spłuczcie wodą. Taką domową maseczkę na skórę głowy możecie wykonywać nawet kilka razy w tygodniu, w zależności od nasilenia problemu.
Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby czy szampony?
Bardzo ważnym krokiem w przypadku swędzenia skóry głowy jest dokładne przyjrzenie się stosowanym szamponom. Nieraz są one przeładowane sztucznymi barwnikami i konserwantami, w efekcie często już zaraz po umyciu głowa nieprzyjemnie zaczyna swędzieć. W takim przypadku walka ze swędzeniem skóry głowy powinna polegać na pozbyciu się dotychczasowego szamponu i zastąpienie go kosmetykiem przeznaczonym do wrażliwej skóry głowy.
Delikatne szampony mają przede wszystkim bardziej naturalny skład. Pozbawione są substancji, które często odpowiadają za powstawanie podrażnień, takich jak:
- cocamidopropyl betaina
- SLS-y i SLES-y
- parabeny
- silikony
- parafina
- alkohol (glikol propylenowy)
Szampony do wrażliwej skóry głowy oprócz tego, że nie zawierają szkodliwych składników, to dodatkowo wzbogacone są o substancje o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym, nawilżającym, regenerującym. Najczęściej są to naturalne olejki roślinne, np. jojoba, oraz ekstrakty roślinne, np. z aloesu, rumianku, mydlnicy lekarskiej, pokrzywy. Warto przetestować m.in. szampon do skóry wrażliwej Ecolab oraz szampon do codziennej pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów Receptury Babuszki Agafii.