Swędzenie skóry głowy - skąd się bierze?
Świąd skóry głowy to nic przyjemnego, ale za to bardzo łatwo się go pozbyć. Wystarczy wyeliminować kosmetyki myjące z substancjami uczulającymi. Których należy unikać?

Jeśli trudno wam samodzielnie zidentyfikować problem swędzenia skóry głowy, zerknijcie na skład wszystkich kosmetyków do włosów, których używacie. Jeśli znajdują się w nich substancje drażniące, najwyższa pora zmienić pielęgnację. Waszą uwagę powinien zwrócić szczególnie jeden składnik na etykiecie szamponu - Cocamidopropyl Betaine.
Uczulenie na szampon
Najczęściej swędzenie skóry głowy pojawia się po zastosowaniu kosmetyków, które mają w składzie Kokamidopropylbetainę. Pod jakimi nazwami należy szukać tego składnika?
- Cocamidopropyl Betaine
- Cocoyl amide
- Propyldimethyl glycine
- Coconut Oil Amidopropyl Betaine
- Coco Betaine
Cocamidopropyl Betaine jest łagodną substancją myjącą, pianotwórczą, a także stabilizującą i poprawiającą konsystencję. To znaczy, że jej zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów. Kokamidopropylobetainę uważa się za bezpieczny składniki i stosuje jako zamiennik ciężkich detergentów typu SLS czy SLES. Niestety może przesuszać skórę wrażliwą.

Spotkacie go przede wszystkim w produktach spłukiwanych - szampony, odżywki, maski. Tego składnika natomiast nie stosuje się w kosmetykach niespłukiwanych. Przeprowadzone testy bezpieczeństwa nie są na tyle dokładne, aby stwierdzić, że Kokamidopropylobetaina nie będzie powodować podrażenień w takich produktach.
Kosmetyki bez Cocamidopropyl Betaine
Chcemy wam ułatwić rozpoczęcie świadomej pielęgnacji włosów, więc przygotowałyśmy dla was kilka przykładowych produktów, które nie zawierają tego składnika.
- Mydło miodowe Babuszka Agafia
- Mydło cedrowe Babuszka Agafia
- Szampon w kostce uniwersalny 4 Szpaki
- Nawilżający szampon do włosów Pestki winogron i oliwa z oliwek Petal Fresh
- Szampon Świeża trawa Yope
- Delikatny szampon do suchej i wrażliwej skóry głowy Brzoskwinia i kolendra Anwen
Po kliknięciu w nazwę produktu przeniesiecie się na stronę Katalogu Kosmetyku Wszech Czasów, gdzie przeczytacie o nim opinie.
Składniki uczulające w kosmetykach do włosów
Poniżej zebrałyśmy dla was również inne składniki zawarte w produktach do włosów, które mogą uczulać, ale nie muszą. Dlatego warto nie eliminować ich od razu, tylko testować i obserwować, jak działają na włosy oraz skórę głowy:
- Syntetyczne zapachy (Parfum)
- SLS oraz SLES
- PEG i PPG
- Lanolina (Lanolin)
- Parafina (Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Synthetic Wax, Paraffin, Isoparaffin)
- Pochodne parafiny: wazelina (Vaseline, Petrolatum), olej mineralny (Mineral Oil), rafinowany wosk ziemny (Ceresin), wosk parafinowy (Cera Microcristallina), wosk ziemny (Ozokerite).
- Parabeny (Benzylparaben, Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben).
- Syntetyczne konserwanty (Phenoxyethanol, Methyldibromoglutaronitrile, Cetylpyridinium Chloride, Imidazolidinyl Urea, Diazolidinyl Urea, Chlorhexidine, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Triclosan, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3 Diol, Cetrimoniumbromide).
W nawiasach znajdują się nazwy, pod którymi dane składniki możecie spotkać.
Przyczyny swędzenia skóry głowy
Świąd skóry głowy może też pojawić się z innych powodów. Przyczyną mogą być:
- Okres dorastania i nieuregulowana jeszcze praca gruczołów łojowych.
- Za duża ilość szamponu, odżywki lub maski, które niedokładnie spłukujemy, przez co zalegają na skórze głowy do następnego mycia.
- Obfite spryskiwanie włosów lakierem lub nakładanie stylizatorów w za dużej ilości i na skórę głowy.
- Nieumiejętne używanie suchego szamponu.
- Niektóre organizmy reagują świądem na stres.
Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy
Wyeliminowanie wyżej Cocamidopropyl Betainy z kosmetyków do włosów powinno od razu przynieść ulgę. Jeśli chcecie się jednak upewnić, że skóra głowy zostanie dobrze oczyszczona z tej substancji, możecie posłużyć się od lat polecanym sposobem. Chodzi o kapsułki z węglem aktywnym. Wystarczy rozłupać jedną z nich i dodać do szamponu, który już nie zawiera Kokamidopropylobetainy.
Zdjęcie główne: istockphoto.com