Reklama

Włosy farbowane często mają więcej wymagań od tych o naturalnym kolorze. Przez częste zabiegi koloryzacji mogą być przesuszone, sztywne, a przy tym podatne na uszkodzenia, ale też matowe i trudne w stylizacji. To właśnie dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Często wystarczą dobrze dobrane szampony, odżywki i maski. O włosy można zadbać jednak również przed nałożeniem farby, jak i po farbowaniu, decydując się na profesjonalne zabiegi odżywiające i nawilżające. Dla wielu, oprócz utrzymania pięknych i zdrowych włosów, istotną kwestią jest również chęć zachowania świeżego i intensywnego koloru na dłużej. O tym, jak to zrobić rozmawiamy z Pauliną Charkiewicz, fryzjerką i trenerką marki Davines, właścicielką salonu „Fryzjerka Paulina Charkiewicz” w Elblągu.

Reklama

Jakie są potrzeby włosów po farbowaniu?

Włosy po farbowaniu potrzebują nawilżenia, ale też zabezpieczenia koloru. Pielęgnacja włosów po koloryzacji powinna więc opierać się na składnikach i produktach posiadających właściwości wzmacniające, regenerujące, ochronne i tym samym dodające włosom elastyczności. Bez naturalnego blasku nawet najlepszy kolor nie będzie dobrze wyglądał na włosach.

Włosy poddane zabiegowi koloryzacji znacznie różnią się od włosów dziewiczych, nie tylko ze względów wizualnych – dlatego powinny być one traktowane w szczególny sposób. Na skutek działania reakcji chemicznej zostały w jakimś stopniu uwrażliwione. Przebieg procesu koloryzacji bowiem wywiera wpływ zarówno na struktury zewnętrzne włosa, poprzez uchylenie łusek warstwy korowej, jak i na jego warstwy głębokie, ingerując w struktury melanin oraz wiązań poprzecznych, które odpowiadają za sprężystość i wytrzymałość.

Zobacz także: Farbowanie włosów w domu – tych 3 rzeczy nie rób [+krok po kroku]

iStock

Farby bez amoniaku - czy to wystarczy, żeby chronić włosy w początkowych etapach?

W wielu przypadkach panuje przekonanie, że amoniak wpływa na strukturę włosa. Nie jest to pozbawione prawdy, bo powoduje on rozchylenie łusek włosa, co może prowadzić do szorstkości. Sole amonowe wyrządzają jednak więcej szkód, ze względu na dłuższe utrzymywanie się na włosach - kumulują się we włosach.

Sam amoniak nie jest substancją, która działa negatywnie na włosy w poprawnie przeprowadzonym zabiegu koloryzacji. Amoniak ma za zadanie stworzyć zasadowe środowisko podczas koloryzacji – na tym jego rola się kończy. Jeśli ktoś ma alergię na amoniak (co bardzo rzadko występuje), to oczywiście dostępne są również produkty pozbawione tego komponentu. W takich preparatach za stworzenie środowiska zasadowego odpowiada MEA (monoetanolamina), powstała z tlenku etylenu i amoniaku. MEA nie ma tak charakterystycznego zapachu, więc nie jest wyczuwalna podczas koloryzacji.

Jak szybko odżywić farbowane włosy?

Do pielęgnacji warto włączyć kosmetyki termoochronne, stosować maski odżywiające do włosów lub zdecydować się na zabiegi pielęgnacyjne oferowane przez salony fryzjerskie. Można skorzystać również z sauny na włosy. Taką kurację można przeprowadzić samodzielnie w domu.

" /]

Jak powinno wyglądać mycie włosów farbowanych?

Do mycia włosów farbowanych powinniśmy wybierać produkty, które zbudują i zabezpieczą kolor, rezygnując z tych, które dogłębnie oczyszczą włosy. Silnie myjące produkty mogą szybciej wypłukać farbę i pozbawić nasze pasma tonów. ​​​​​​

Samo mycie nie ulega zmianie – ważny jest proces oczyszczania długości włosów oraz odpowiednia dbałość o oczyszczanie i pielęgnację skóry głowy. Istotną rolę w tym przypadku odgrywa skład produktu pielęgnacyjnego, którego głównym zadaniem powinna być ochrona, pielęgnacja i rozświetlenie koloru.

Do wyboru mamy wiele produktów myjących - możemy skorzystać z fioletowych szamponów dbających o włosy blond, czy tych na bazie rumianku. Do dyspozycji mamy też produkty przyciemniające i dodające blasku - dedykowane włosom farbowanym, ale też przesuszonym. Włosy myjmy ciepłą wodą, natomiast spłukujmy letnią. Tym sposobem zamkniemy łuskę włosa i zapobiegniemy uszkodzeniom i utracie wilgoci przez pasma.

Zobacz także: Masz dość siana na głowie? Umyj włosy metodą kubeczkową!

iStock

Jakich składników szukać w produktach do pielęgnacji włosów po koloryzacji?

Kosmetyki do pielęgnacji włosów farbowanych powinny skupiać się wokół humektantów (m.in. aloesie, czy miodzie), ale też emolientów, które ograniczą przesuszanie i puszenie włosów, tworząc warstwę ochronną na włosach (zalicza się do nich również silikony). Dobrze postawić też na kosmetyki wzbogacone o keratynę, czy proteiny roślinne, które zapobiegną matowieniu, ale też wspomogą odbudowę włosów.

Składniki pochodzenia naturalnego najlepiej z certyfikowanego źródła, bogate w witaminy, mikro- i makroelementy obecne naturalnie we włosach. O działaniu kondycjonującym, zapewniające sprężyste, lśniące włosy o zwartej strukturze. Do codziennej pielęgnacji wybierajmy odżywki i maski z kwasem hialuronowym, proteinami pszenicznymi, hydrolizowaną keratyną. Zadbajmy również o rozświetlenie włosów farbowanych – w tym przypadku sprawdzą się kosmetyki z linii Davines MINU bogate w ekstrakt z kwiatu kaparu, który nadaje wyjątkowy blask i przedłuża trwałość koloru kosmetycznego.

Co z silikonami?

Silikony zawarte w produktach do pielęgnacji – z uwagi, że „oblepiają” – owszem szybko sprawią, iż włosy staną się gładkie i lśniące, niemniej jednak większość z nich jest trudna do usunięcia. Z czasem na skutek nadmiernego odłożenia się ich na powierzchni włosów można zauważyć ich nadmierne obciążenie. Włosy szybciej i częściej wymagają mycia, i dają wrażenie „przyklejonych” do głowy - tłumaczy ekspert.

A co z olejowaniem i płukankami? Pomagają czy szkodzą koloryzacji?

Olejowanie włosów farbowanych może przedłużyć trwałość koloru dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym. Odpowiednio przeprowadzone, doda im blasku, wygładzi i zapobiegnie przesuszaniu. Ważne jest, żeby wiedzieć, które z nich używać. Te, które głęboko wnikają w strukturę naszych włosów, mogą przyczynić się do wypłukiwania koloru. Należą do nich m.in. olej babassu i olej kokosowy. Nie warto również olejować włosów bezpośrednio po koloryzacji.

Reklama
Olejowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, które – przeprowadzane we właściwych dla danych włosów odstępach czasu – nie wpłynie destrukcyjnie na kolor. Płukanki mają zazwyczaj za zadanie pielęgnować zimne odcienie włosów blond, zapobiegając powstawaniu ciepłych tonów. Przy takiej kuracji warto sięgnąć po produkt, który jednocześnie będzie działał kondycjonująco na włosy, aby zapobiec ich nadmiernemu przesuszeniu - tłumaczy Paulina Charkiewicz, fryzjerka i trenerka marki Davines

Co sprawia, że kolor szybciej się wypłukuje i zmienia tony? Czego trzeba unikać?

Wypłukiwanie koloru włosów jest nieuniknione. Wzmaga się ono jednak w przypadku zbyt częstego mycia włosów przy użyciu szamponów silnie oczyszczających, czy zbyt ciepłą wodą, która rozchyla łuski włosa. To, czy włosy szybko tracą kolor, zależy też od ich stanu. Wysokoporowate szybciej utracą blask. Dodatkowo im większa ekspozycja na słońce, silniejsze działanie słonej, czy chlorowanej wody, tym łatwiej o utratę efektu.

Niewłaściwa pielęgnacja – gdy produkt jest nieodpowiednio dobrany do potrzeb włosów i skóry głowy. Stylizacja termiczna przy niewłaściwym doborze temperatury (zbyt wysoka) narzędzi np. suszarka, prostownica, lokówka, co w konsekwencji prowadzi do uchylenia łuski włosa. Brak ochrony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, promieniowanie UV, wiatr, aerozole wody morskiej lub połączenie wszystkich czynników. Decydując się na koloryzację włosów, postaw na profesjonalną usługę w salonie fryzjerskim, z wykorzystaniem wysokiej jakości kosmetykami.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane