Reklama

Problem suchych i matowych włosów dotyczy przede wszystkim posiadaczek średnioporowatych i wysokoporowatych kosmyków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zarówno niedobór, jak i nadmiar produktów pielęgnacyjnych, mogą prowadzić do ich stopniowego matowienia. W obydwu przypadkach kosmyki mogą mieć także tendencję do puszenia się i łamania. Istnieje jednak kilka skutecznych praktyk, które ułatwiają dobór kosmetyków pielęgnacyjnych w sposób świadomy i skuteczny. Oto cała prawda na temat pielęgnacji matowych włosów.

Reklama

Spis treści:

  1. Suche i matowe włosy - przyczyny
  2. Mycie włosów szamponem z silikonami jako potencjalna przyczyna matowych włosów
  3. Szampon na włosy matowe i suche - jak go dobrać?
  4. Dlaczego włosy są matowe, mimo stosowania masek i odżywek?
  5. Równowaga PEH, czyli składniki wzmacniające włosy bez połysku
  6. Świadoma pielęgnacja matowych włosów: olejowanie
  7. Zły stan włosów po farbowaniu - jak przywrócić blask kosmykom?

Suche i matowe włosy - przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn matowości włosów jest źle dobrana pielęgnacja i brak świadomości w zakresie doboru odpowiednich kosmetyków. Posiadaczki matowych i suchych kosmyków bardzo często decydują się na zakup szeregu masek, odżywek, olejków, czy innych kosmetyków zabezpieczających. Wszystkie te produkty posiadają w składach określone elementy, które nie sprawdzą się do każdego typu włosów.

Wśród innych, potencjalnych przyczyn matowych włosów możemy wyróżnić:

  • częste farbowanie włosów produktami chemicznymi
  • stosowanie wysokiej temperatury podczas stylizacji
  • zbyt intensywne oczyszczanie włosów szamponami z SLS
  • niedostateczne nawilżanie włosów produktami na bazie humektantów
  • przeproteinowanie włosów
  • brak produktów emolientowych w rutynie pielęgnacyjnej
  • zaburzenia hormonalne
  • nieodpowiednia dieta

Biorąc pod uwagę mnogość potencjalnych przyczyn matowych i sztywnych włosów, niezwykle istotną i prymarną zasadą jest określenie ich stopnia porowatości. Świadomość tego, jaki typ włosów posiadasz, pozwoli ci znaleźć skuteczny przepis na swoją rutynę pielęgnacyjną.

Zobacz także: Łamliwe włosy – przyczyny i sposoby na zmniejszenie łamliwości

Mycie włosów szamponem z silikonami jako potencjalna przyczyna matowych włosów

Kobiety borykające się z problemem suchych włosów bardzo często decydują się na stosowanie silnie oczyszczających szamponów. Jeśli twój rytuał mycia kosmyków polega na tym, że intensywnie szorujesz je zarówno w okolicy skalpu, jak i po całej długości, to nadszedł czas na eliminację tego nawyku.

Szampony na bazie SLS i SLES posiadają wiele zalet i w większości przypadków nie ma konieczności całkowitej rezygnacji z ich używania. Nie należy się więc ich bać jak ognia. Problem pojawia się wtedy, kiedy zbyt często myjemy nasze włosy produktami z silikonami w składzie. Tego typu substancje mają tendencję do obciążania i "oblepiania" łusek włosów. W efekcie kosmyki wyglądają nie tylko na matowe, ale i zanieczyszczone.

Getty Images @Maridav

Szampon na włosy matowe i suche - jak go dobrać?

Dobór odpowiedniego szamponu do szorstkich, matowych włosów jest jednym z podstawowych elementów pielęgnacji. W twojej łazience powinny znaleźć się dwa rodzaje produktów:

  • delikatny szampon do włosów, który jest odpowiedni do codziennego stosowania i nie ma SLS w składzie
  • rypacz, czyli mocno oczyszczający szampon, którego stosowanie powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum, czyli np. 1 raz w tygodniu (przy założeniu, że myjemy włosy ok. 4-5 razy w tygodniu)

Trudno jednoznacznie określić, jak często powinno stosować się mocno oczyszczające szampony. Wiele zależy od kondycji naszych włosów, ich stopnia porowatości oraz częstotliwości mycia kosmyków. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu obserwacja kondycji włosów i reagowanie na negatywne zmiany w ich wyglądzie.

Dlaczego włosy są matowe, mimo stosowania masek i odżywek?

Kolejną, potencjalną przyczyną matowych włosów, jest zbyt częste i intensywne stosowanie produktów pielęgnacyjnych. Nadmiar substancji odżywczych, jakie dostarczamy naszym włosom w określonych formułach, może prowadzić do ich matowienia, puszenia i utraty sprężystości. Kosmetyki do włosów należy dobierać z rozwagą. Zaopatrywanie się w kilkanaście rodzajów produktów z pewnością nadszarpnie nasz budżet i jednocześnie nie zawsze dobrze wpłynie na wygląd włosów.

Wśród produktów, które powinny znaleźć się w naszym posiadaniu, znajdują się:

Chcąc rozpocząć świadomą pielęgnację suchych i matowych włosów, w te produkty warto zainwestować. Mając pełną świadomość tego, jakie potrzeby mają nasze kosmyki, możemy wprowadzić do swojej rutyny także inne techniki pielęgnacyjne, np. domowy zabieg laminowania włosów.

Getty Images @Boy_Anupong

Zobacz także: Jak nawilżyć bardzo suche włosy? Trycholog radzi, jak zniwelować "siano na głowie"

Równowaga PEH, czyli składniki wzmacniające włosy bez połysku

Podstawą pielęgnacji każdego typu włosów jest równowaga PEH. To skrót od nazw składników pielęgnacyjnych, a więc Protein, Emolientów i Humektantów. Implementacja każdego z tych produktów w swojej codziennej rutynie jest w stanie znacząco poprawić kondycję włosów i wyeliminować problem rozchylonych łusek. Oto kilka kluczowych informacji na temat tych składników:

  • emolienty, czyli preparaty silnie wygładzające pasma. Odpowiadają za zapewnienie połysku włosom i zabezpieczenie ich przed wpływem czynników zewnętrznych
  • proteiny, czyli substancje które wzmacniają strukturę włosa od wewnątrz, odbudowują ubytki i sprawiają, że włosy stają się grubsze oraz mniej podatne na kruszenie
  • humektanty, czyli produkty odpowiadające za zatrzymanie wilgoci wewnątrz włosa. Pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i wpływają na elastyczność kosmyków

Odżywki emolientowe możesz z powodzeniem stosować przy każdym myciu. Proteinowe produkty warto ograniczyć do maksymalnie 1-2 użyć w tygodniu (w zależności od stopnia zniszczenia włosów, częstotliwości ich mycia oraz ich porowatości). Maski humektantowe, podobnie jak kosmetyki z proteinami w składzie, należy stosować raz na kilka myć.

Getty Images @puhhha

Świadoma pielęgnacja matowych włosów: olejowanie

Jeśli borykasz się z problemem matowych i suchych włosów, wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej cykliczne olejowanie. Ta technika działa jak opatrunek na przesuszone kosmyki. Wpływa na ich sprężystość, elastyczność, a także chroni przed utratą nawilżenia. Regularne olejowanie włosów pomoże zabezpieczyć pasma przed działaniem czynników zewnętrznych (np. wilgotnego powietrza). Należy podkreślić, że rodzaj oleju to kolejny aspekt, który wymaga dopasowania w zależności od stopnia porowatości włosów. Źle dobrany produkt może przy dłuższym stosowaniu obciążyć kosmyki i doprowadzić do ich zbyt szybkiego przetłuszczania u nasady.

Getty Images @Ivanna Maksymchuk

Zobacz także: Wykruszone włosy - jak je uratować?

Zły stan włosów po farbowaniu - jak przywrócić blask kosmykom?

Potrzeby matowych włosów po zabiegach chemicznych są zdecydowanie większe niż naturalnych pasm, niepoddawanych regularnej koloryzacji. Podstawowym aspektem, o jaki powinniśmy zadbać po wizycie w salonie, jest odpowiednie nawilżenie włosów. Aby odzyskać blask i zwiększyć sprężystość pasm, dobrym rozwiązaniem może okazać się metoda OMO. To technika, która polega na aplikacji odżywki przed umyciem kosmyków szamponem.

Reklama

Kolejnym krokiem jest zastosowanie szamponu i spłukanie produktów. Na koniec nakłada się inny rodzaj maski/odżywki i spłukuje ją po kilku minutach. Ta metoda pozwala na zastosowanie różnych typów produktów pielęgnacyjnych podczas jednego mycia. Regularne stosowanie techniki OMO zwiększa poziom nawilżenia i nawodnienia włosów, zapobiega uszkodzeniom i prowadzi do zwiększenia blasku całej fryzury.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane