KWC LogobyWIZAŻ logo

Caprylic/Capric Triglyceride właściowości i zastosowanie

Trigliceryd kaprylowo-kaprynowy

Caprylic/Capric Acid Triglyceride, Ester with 1,2,3-propanetriol Octanoate Decanoic Acid, Glycerol Caprylate Caprinate, Octanoic/Decanoic Acid Triglyceride

Caprylic/Capric Triglyceride – co to jest?

Wiele substancji, z których wytwarza się kosmetyki, jest pochodzenia roślinnego. Caprylic/Capric Triglyceride pozyskuje się z oleju kokosowego. Jego tłusta formuła dobrze natłuszcza skórę, sprawiając, że ta staje się miękka i zregenerowana. Ze względu na brak alergiczności substancja jest stosowana w wielu produktach kosmetycznych, takich jak kremy, szampony do włosów czy kosmetyki dla dzieci.

Spis treści:

  • Co to jest Caprylic/Capric Triglyceride?
  • Caprylic/Capric Triglyceride – działanie
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Caprylic/Capric Triglyceride?
  • Bezpieczeństwo Caprylic/Capric Triglyceride
  • Sposób wytwarzania i wpływ Caprylic/Capric Triglyceride na środowisko naturalne

Co to jest Caprylic/Capric Triglyceride?

Capric Triglyceride jest mieszanką naturalnych kwasów tłuszczowych. Może występować pod nazwą Caprylic, trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy, olej neutralny lub olej MCT. Składa się głównie z ziaren oleju kokosowego i palmowego. To substancja bezzapachowa i bezbarwna, bardzo łatwa w użyciu i świetnie rozprowadzająca się po powierzchni. Rozpuszcza się w tłuszczach i jest dobrze tolerowana przez błony śluzowe oraz skórę.

Caprylic/Capric Triglyceride – działanie

Caprylic/Capric Triglyceride ma wiele właściwości, które zostały docenione w branży kosmetycznej. Substancja ta jest tłustym emolientem, co oznacza, że po nałożeniu na skórę lub włosy tworzy cienką warstwę okluzyjną, która ma za zadanie chronić skórę przed nadmierną utratą wilgoci. Ograniczając utratę wody z naskórka, pośrednio działa też nawilżająco. Trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy może być stosowany jako rozpuszczalnik, a także delikatny konserwant, ponieważ wydłuża trwałość składników aktywnych zawartych w produkcie. Ma tłustą konsystencję, dzięki czemu bardzo dobrze się rozprowadza po skórze, a jego aplikacja jest łatwa i przyjemniejsza. Już niewielka ilość pozwoli na otrzymanie poślizgu. Kosmetyki z olejem MCT w składzie wykazują większą lepkość, a nałożone na skórę działają zmiękczająco, regenerująco i natłuszczająco.

Z uwagi na swoją tłustą konsystencję substancja ta wykazuje działanie komedogenne, czyli zapycha pory skóry. W związku z tym może nasilać trądzik i zwiększać prawdopodobieństwo występowania nowych zmian. Caprylic/Capric Triglyceride wykazuje działanie przeciwutleniające, pomaga niwelować wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się skóry.

Olej neutralny stosowany na powierzchni włosów ma działanie kondycjonujące, a oprócz tego zmiękcza skórę, wygładza włosy i zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody. Jest emulgatorem, dzięki czemu wpływa na tworzenie się odpowiedniej konsystencji produktu. Jako modyfikator reologii poprawia lepkość substancji oraz jej właściwości aplikacyjne.

W jakich kosmetykach można znaleźć Caprylic/Capric Triglyceride

W kosmetykach pielęgnacyjnych trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy jest bardzo często stosowany. Najczęściej można go znaleźć w produktach do pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej, takich jak kremy do twarzy na dzień i noc, produkty do demakijażu, serum czy produkty do mycia. Pozytywnie działa także wykorzystywany do pielęgnacji skóry dojrzałej, która potrzebuje bardziej skoncentrowanych produktów. Składnik ten można znaleźć również w preparatach przeznaczonych do codziennej higieny całego ciała, balsamach i kremach do rąk oraz stóp. Znajduje się też w kremach z filtrem przeciwsłonecznym oraz kremach do pielęgnacji delikatnej okolicy oczu.

Caprylic/Capric Triglyceride jest stosowany w produktach do pielęgnacji włosów. Znajduje się w szamponach, odżywkach, maskach i serach, które pomagają w poprawie kondycji włosów. Dzięki temu skóra głowy jest bardziej nawilżona, a same włosy dobrze się układają, są odżywione i zregenerowane.

Kosmetyki kolorowe także zawierają olej MCT. Można go znaleźć w pudrach, podkładach, cieniach do powiek w kremie, różach do policzków czy szminkach. Stanowi popularną substancję, stosowaną w większości „tłustych” kosmetyków i mającą kremową konsystencję.

Ze względu na swoją konsystencję trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy jest stosowany jako nośnik wszelkiego typu maści. Dzięki niemu nawet niewielka ilość preparatu wystarczy do łatwego rozprowadzenia po skórze. Substancja ta działa głównie na powierzchni, natłuszczając i zmiękczając ją, dlatego jest wykorzystywana w produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt. Głównie stosuje się ją w żelach do mycia, szamponach do włosów i mydłach w płynie.

Bezpieczeństwo Caprylic/Capric Triglyceride

Trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy to bezpieczny składnik dopuszczony do stosowania w produktach kosmetycznych. Chętnie używa się go w produkcji, ponieważ jest bezbarwny, bezwonny i dobrze rozpuszczalny. Substancja ta nie wywołuje alergii ani podrażnień skóry. Nie powinna działać komedogennie, to jednak kwestia osobliwa i u niektórych mogą pojawić się wypryski czy nasilenie zmian trądzikowych.

Substancja ta może być stosowana w produktach przeznaczonych do pielęgnacji kobiet w ciąży. Dodaje się je również do produktów dla dzieci i niemowląt oraz do preparatów zmniejszających dolegliwości spowodowane przez atopowe zapalenie skóry. Należy pamiętać, że każdy inaczej reaguje na dany składnik, dlatego warto obserwować powierzchnię skóry.

Sposób wytwarzania i wpływ Caprylic/Capric Triglyceride na środowisko naturalne

Trójgliceryd kaprylowo-kaprynowy to jeden z najczystszych składników. Jest pochodzenia naturalnego i wytwarza się go z kwasów tłuszczowych, które znajdują się w oleju kokosowym lub palmowym. Substancja ta powstaje w procesie estryfikacji z gliceryną, w wyniku której powstaje nasycony ester kwasu kaprylowego i kaprynowego. Caprylic/Capric Triglyceride jest neutralny dla środowiska, nie wpływa negatywnie na życie wodne ani na glebę, dlatego wielu producentów coraz chętniej wykorzystuje go do produkcji kosmetyków.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Dopuszczona przez instytucje certyfikujące kosmetyki naturalne.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Emolient
  • Regulator lepkości
  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja natłuszczająca
  • Substancja zmiękczająca

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie