Reklama

Mycie twarzy wodą bez dodatku oczyszczających preparatów jest niewystarczające, szczególnie przy cerze tłustej. Jednak również cera sucha każdego dnia narażona jest na osadzanie się na niej kurzu czy bakterii. Podstawa pielęgnacji to więc oczyszczanie, które należy wykonywać dwa razy dziennie. Bardzo ważne jest jednak dopasowanie rodzaju kosmetyku to potrzeb skóry. Czym myć twarz, żeby odpowiednio o nią zadbać?

Reklama

Spis treści:

  1. Dlaczego mycie twarzy jest ważne?
  2. Kosmetyki do mycia twarzy: żel, pianka czy płyn micelarny?
  3. Czym najlepiej myć twarz suchą?
  4. Czym myć twarz naczynkową?
  5. Czym myć twarz trądzikową?
  6. Czym myć twarz z trądzikiem różowatym?
  7. Czym myć twarz po 50?
  8. Czy wystarczy mycie twarzy samą wodą?
  9. Czym myć twarz zamiast wody?
  10. Jak często myć twarz?
  11. Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?
  12. Akcesoria do mycia twarzy
  13. Mycie twarzy mydłem – tak czy nie?
  14. Domowe sposoby oczyszczania skóry

Dlaczego mycie twarzy jest ważne?

Skóra nieustannie „pracuje”: wydziela sebum, w mniejszej lub większej ilości w zależności od typu cery, oraz pot. Cały czas narażona jest też na działanie czynników zewnętrznych. Osadzają się na niej wszelkie krążące w powietrzu drobiny kurzu, pyłu, smogu. Ma kontakt nie tylko z dłońmi czy telefonem, ale też w nocy z poszewką poduszki, a zimą w ciągu dnia z czapką i szalikiem. Również nałożony makijaż utrudnia jej oddychanie i zapycha pory. Jeśli w dodatku wasza cera jest tłusta, wszelkie zanieczyszczenia jeszcze mocniej przyczepiają się do nadmiaru sebum znajdującego się na jej powierzchni. Mycie twarzy to podstawa zdrowej skóry również z tego powodu, że warstewka zabrudzeń utrudnia wchłanianie nakładanych kosmetyków pielęgnujących.

Kosmetyki do mycia twarzy: żel, pianka czy płyn micelarny?

Żeby skutecznie oczyścić skórę, a przy tym zadbać o jej kondycję, należy dobrać odpowiedni kosmetyk. Czym myć twarz? Wybór preparatów jest bardzo szeroki, ale trzeba zwrócić uwagę na to, przy jakiej cerze sprawdzi się najlepiej. Dobry kosmetyk myjący ma nie tylko usuwać zanieczyszczenia, ale też już na etapie mycia nawilżać skórę, koić czy działać przeciwtrądzikowo. Najpopularniejsze z nich to:

  • Żele do mycia twarzy: To kosmetyk najchętniej wybierany, szczególnie przez osoby z cerą tłustą i trądzikową.
  • Pianki do mycia twarzy: Mają bardzo lekką formułę, dobrze oczyszczają, ale nie powodują uczucia ściągnięcia. Przeznaczone głównie do cery suchej, wrażliwej, naczynkowej, choć nie tylko, bo dostępne są też pianki do skóry trądzikowej.
  • Płyny micelarne: Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie z uwagi na wygodę, ponieważ do ich użycie potrzebny jest jedynie wacik. Jest to więc kosmetyk do oczyszczania skóry bez potrzeby użycia wody. Ich działanie opiera się na tzw. micelach, czyli cząsteczkach, które przyciągają zanieczyszczenia. O ile w przypadku cery suchej czy wrażliwej płyn może okazać się wystarczający np. do porannego oczyszczania, o tyle już w przypadku skóry tłustej radzimy zastosować preparat łączony z wodą.
  • Emulsje do mycia twarzy: Są łagodniejsze niż żele, a oczyszczają równie skutecznie, równocześnie nawilżając i kojąc. Najczęściej są hipoalergiczne, odpowiednie nawet do cery wrażliwej i alergicznej.
  • Mleczka do twarzy: Podobnie jak emulsje działają łagodnie, nawilżają, koją, zmiękczają. Jednak przy cerze tłustej będą raczej niewystarczające i można je wtedy używać jako pierwszy etap, do demakijażu, a następnie użyć żelu.

W sklepach znajdziecie też inne, mniej popularne i bardziej nietypowe kosmetyki. Są to np. działające intensywnie pasty do mycia twarz czy delikatniejsze pudry, które po zmieszaniu z wodą zamieniają się w piankę.

Zobacz także: Żele do mycia twarzy z Rossmanna - te produkty mają dobry skład i skutecznie oczyszczają

Czym najlepiej myć twarz suchą?

Cera sucha już z natury ma uboższy płaszcz hydrolipidowy, dlatego wymaga wyjątkowo łagodnego traktowania. To właśnie w jej przypadku po myciu często pojawia się uczucie ściągnięcia i niekomfortowego napięcia skóry. Prawidłowe mycie twarzy suchej może opierać się na użyciu płynu micelarnego, mleczka, pianki czy emulsji. W ich składzie szukajcie też substancji, które już podczas oczyszczania poprawią nawilżenie skóry i zadziałają kojąco, np. kwasu hialuronowego i alantoiny.

Czym myć twarz naczynkową?

Cera naczynkowa jest podtypem cery, co oznacza, że naczynkowa może być i cera tłusta, i sucha. Nie ułatwia to zadania, ponieważ z jednej strony trzeba zadbać o konkretne potrzeby danego typu cery, a równocześnie robić to łagodnie, bez podrażniania i nasilania rumienia. Warto zwrócić baczną uwagę na skład kosmetyku i unikać tych z drażniącymi detergentami, długą listą parabenów, sztucznych barwników, konserwantów i aromatów. Dobrze sprawdzą się np. naturalne żele do mycia twarzy. W przypadku skłonności do naczynek na twarzy bardzo ważna jest temperatura wody, która powinna być co najwyżej letnia.

Zobacz także: Najlepsze kosmetyki do cery naczynkowej – TOP 12 hitów do pielęgnacji od 3 zł [Ranking z KWC]

Czym myć twarz trądzikową?

Cera trądzikowa i tłusta może najbardziej ucierpieć z powodu zaniedbań w zakresie oczyszczania. Warstewka sebum działa jak lep na zanieczyszczenia, które gromadzą się w porach, zapychają je i prowadzą do powstania niedoskonałości. Tu nie wystarczy więc płyn micelarny, konieczne jest użycie preparatu mieszanego z wodą. Najlepiej sprawdzą się żele. Wybierzcie takie, które zawierają składniki przeciwzapalne i antybakteryjne, np. cynk, niacynamid.

Czym myć twarz z trądzikiem różowatym?

Jeszcze więcej trudności może sprawić dobór kosmetyku do mycia twarzy z trądzikiem różowatym. Nie dość, że już same trądzikowe wykwity są trudnym przeciwnikiem, to jeszcze dochodzi kwestia rumienia i rozszerzonych naczynek. Warto poprosić o pomoc dermatologa, zwłaszcza jeśli jesteście w trakcie kuracji antytrądzikowej. Możecie sięgnąć po pianki czy żele, ale ich skład powinien być łagodny, bez wysuszających i drażniących substancji.

Getty Images@Anton Smirnov

Czym myć twarz po 50?

To naturalne, że wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby skóry. Z upływem lat nie tylko pogarsza się jej jędrność, ale też maleje zawartość kwasu hialuronowego. Dlatego cera dojrzała zwykle jest sucha, nawet jeśli w młodości miała skłonność do przetłuszczania się. Nie jest to jednak regułą, ponieważ coraz częstszym zjawiskiem jest trądzik u dorosłych. W dodatku nieraz właśnie w okolicach 50. roku życia największe nasilenie ma trądzik różowaty. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego produktu do pielęgnacji skóry dojrzałej. Musicie dobrać go do stanu cery, a nie do wieku.

Czy wystarczy mycie twarzy samą wodą?

Od razu odpowiemy na to pytanie: nie wystarczy. Zanieczyszczenia gromadzące się na powierzchni skóry są bardzo zróżnicowane. Jest to nie tylko sebum czy pot, ale też kurz, pył, złuszczony naskórek, drobnoustroje przenoszone na twarz podczas jej dotykania dłońmi czy telefonem. Sama woda nie poradzi sobie z ich dokładnym usunięciem, a ponadto może dodatkowo wysuszyć skórę.

Czym myć twarz zamiast wody?

Do oczyszczania twarzy najczęściej stosowana jest zwykła woda z kranu. O ile w większości przypadków nie stanowi to problemu, to może okazać się, że cera sucha, wrażliwa czy alergiczna będzie reagować na nią podrażnieniami czy nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia. Woda kranowa jest bowiem zwykle twarda i ma wysokie pH, bo w okolicach 8-9. Jeśli chcecie ją czymś zastąpić, dobrze sprawdzi się woda źródlana. W codziennej pielęgnacji każdego typu cery zamiast wody możecie też stosować hydrolaty czy po prostu ziołowe napary dobrane do potrzeb waszej skóry.

Jak często myć twarz?

W przypadku częstotliwości oczyszczania skóry twarzy nie można przesadzać w żadną ze stron. Nie można więc robić tego zbyt rzadko, ponieważ na skórze nieustannie gromadzą się zabrudzenia, ale też nie powinno się myć twarzy zbyt często. Dlaczego? Ponieważ doprowadzi to do naruszenia bariery hydrolipidowej, a w przypadku cery tłustej dodatkowo niepotrzebnie pobudzone zostaną gruczoły łojowe, które będą pracować jeszcze intensywniej. Uzyskacie więc skutek odwrotny do zamierzonego.

Optymalna częstotliwość to więc mycie dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Wieczorne oczyszczanie jest dla większości oczywistością, co z myciem porannym? Jest ono szczególnie ważne przy cerze tłustej i problematycznej, która wydziela sebum również w nocy. Tak naprawdę jednak na każdej skórze gromadzą się drobiny kurzu, np. przeniesione z poszewki poduszki, czy po prostu pot. Dlatego również i rano należy pamiętać o myciu twarzy, bez względu na rodzaj skóry. Jeśli jednak cera jest wrażliwa i sucha, rano wystarczy np. przetarcie jej płynem micelarnym.

Uwaga: jeśli trenujecie, skórę należy oczyścić dodatkowo również po ćwiczeniach!

Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?

Istnieją różne rytuały pielęgnacyjne, mniej lub bardziej rozbudowane. Jednak podstawowy zabieg mycia skóry twarzy może wyglądać następująco:

  1. Zacznijcie od umycia rąk. Na ich powierzchni jest pełno drobnoustrojów, więc trzeba je usunąć, zanim dotkniecie twarzy.
  2. Wykonajcie demakijaż, np. przy użyciu mleczka czy olejku do demakijażu. Usunięcie podkładu, korektora, pudru i innych kosmetyków do makijażu jest niezbędne, żeby przejść do dalszych kroków.
  3. Teraz użyjcie wybranego przez siebie preparatu, np. żelu czy pianki, mieszając go z wodą i masując skórę przez chwilę, żeby oczyszczanie było dogłębne.
  4. Po zmyciu preparatu wodą delikatnie osuszcie skórę, przykładając ręcznik. Przykładajcie go, a nie pocierajcie nim skóry!
  5. Mycie należy zakończyć użyciem toniku, który przywróci prawidłowe pH i przygotuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji.

Raz w tygodniu warto dodatkowo wykonać peeling, który usunie martwe komórki naskórka. Przy cerze trądzikowej unikajcie preparatów ziarnistych, zastąpcie je peelingami enzymatycznymi.

Akcesoria do mycia twarzy

Dużą popularnością cieszą się akcesoria, które pomagają jeszcze lepiej oczyścić twarz, np. gąbeczki do mycia twarzy czy szczoteczki. Najchętniej sięgają po nie osoby z cerą tłusta, która ma skłonność do zapychania porów i powstawania zaskórników. Takie gadżety mają swoje zalety: niewątpliwie zwiększają skuteczność zabiegu oczyszczania. Pamiętajcie jednak, że absolutnie nie należy ich używać przy aktywnym trądziku, ponieważ mogą naruszać wykwity skórne i utrudniać ich gojenie. Trzeba też dokładnie je umyć i opłukać po każdym użyciu, w przeciwnym razie będą gromadzić się na nich bakterie i grzyby.

Getty Images@Catherine Falls Commercial

Mycie twarzy mydłem – tak czy nie?

Mydła nie są zalecane do mycia twarzy, ponieważ mają zasadowe pH, mogą naruszać płaszcz ochronny i wysuszać skórę. Trzeba jednak podkreślić, że są różne rodzaje mydeł i nie wszystkie będą mieć negatywny wpływ. Na pewno większość dostępnych w drogeriach kostek nie jest odpowiednia, jednak istnieją również mydła naturalne, które nieraz są wręcz polecane przy różnych problemach skórnych. Kluczowe jest tu jednak słowo: naturalne, a więc bazujące np. na olejach roślinnych. Takie mydło do twarzy, które warto przetestować, to np. mydło marsylskie czy mydło kastylijskie. A więc mycie twarzy mydłem tak, ale wyłącznie przy użyciu odpowiedniego mydła!

Domowe sposoby oczyszczania skóry

Wiele kobiet decyduje się na stosowanie naturalnych olejów roślinnych w codziennej pielęgnacji twarzy. Doskonale radzą sobie z oczyszczaniem porów i usuwaniem zanieczyszczeń w myśl zasady, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Wbrew pozorom olejowanie twarzy jest metodą odpowiednią nie tylko do cery suchej i wrażliwej. Mogą skorzystać na niej też posiadaczki cery tłustej. Trzeba jednak uważnie dobrać olejową mieszankę, stawiając na oleje niekomedogenne, np. olej z ogórecznika. Ogromnym atutem tej metody jest to, że nie narusza ona bariery hydrolipidowej.

Reklama

Z oczyszczaniem doskonale radzą sobie też glinki. Wybierzcie jednak taką, która będzie delikatniejsza, a więc np. glinka biała. Zasada przygotowania pasty glinkowej jest taka sama jak w przypadku maseczki, więc po prostu zmieszajcie glinkę z wodą lub hydrolatem i nałóżcie na twarz. Nie pozostawiajcie jej jednak na kilkanaście minut, lecz wymasujcie skórę i spłuczcie wodą.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane