Depilacja wąsika – jak pozbyć się włosków nad górną wargą?
Depilacja wąsika pozwala usunąć meszek, który tak naprawdę obecny jest u każdej kobiety. Zdarza się jednak, że włosy są grube i ciemne, co staje się źródłem zawstydzenia i kompleksów. Wąsika bez trudu pozbędziecie się samodzielnie w domu, ale jeśli zależy wam na jego trwałym usunięciu, najskuteczniejsza będzie depilacja laserowa.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Depilacja wąsika w domu możliwa jest na kilka różnych sposobów. Najchętniej wybierane są gotowe plastry z woskiem lub kremy do depilacji twarzy. Mniej popularne jest usuwanie wąsika pastą cukrową czy poprzez nitkowanie. Pojedyncze włoski można wyrwać pęsetą, jednak jest to dość bolesny zabieg. Najmniej efektowne jest golenie maszynką i nierzadko powoduje bolesne wrastanie włosków. Sprawdźcie, która metoda będzie najlepsza dla was i w jaki sposób wykonać taką domową depilację wąsika.
Spis treści:
- Skąd się bierze kobiecy wąsik?
- Domowe metody usuwania wąsika
- Podrażnienia po depilacji wąsika
- Jak rozjaśnić wąsik?
- Depilacja wąsika laserem
Skąd się bierze kobiecy wąsik?
Delikatny meszek nad górną wargą u kobiet nie jest niczym nietypowym. To, czy włoski są gęste, grube i ciemne, uzależnione jest przede wszystkim od genów i fototypu. Zdarza się jednak, że wąsik jest bardzo widoczny, a włoski dodatkowo pojawiają się również w innych miejscach na twarzy, np. na brodzie czy nawet policzkach. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem (endokrynologiem), który zleci odpowiednie badania. Nadmierne owłosienie twarzy u kobiet to często objaw zaburzeń hormonalnych związanych np. z zespołem policystycznych jajników czy zespołem Cushinga.
Domowe metody usuwania wąsika
Depilacja twarzy oferowana jest w salonach kosmetycznych, gdzie do usunięcia wąsika najczęściej stosowany jest wosk na gorąco. Jeśli nie macie wprawy w samodzielnym wykonywaniu takiego zabiegu i obawiacie się, że nie poradzicie sobie w domu, warto przynajmniej za pierwszym razem skorzystać z pomocy kosmetyczki. Do wyboru jest jednak kilka metod, które z powodzeniem zastąpią depilację w salonie. W drogeriach kupicie gotowe plastry z woskiem, kremy i pasty cukrowe. Jeśli natomiast lubicie testować nietypowe rozwiązania, możecie spróbować swoich sił w nitkowaniu.
Plastry do depilacji twarzy
Do najchętniej wybieranych metod należy usuwanie wąsika woskiem, a dokładniej – za pomocą plastrów do depilacji twarzy. Mają one niewielki rozmiar, odpowiedni właśnie do mniejszych partii skóry. Dzięki temu, że wraz z włoskami wyrywane są cebulki, efekty depilacji woskiem w domu utrzymują się nawet 3-4 tygodnie. Zabieg nie jest trudny do wykonania, choć trzeba liczyć się z tym, że jest dość bolesny. Plastry zwykle dodatkowo wzbogacone są o składniki nawilżające i kojące, np. aloes. Pamiętajcie jednak, że nie należy ich używać w przypadku jakichkolwiek ranek i podrażnień obecnych na skórze.
Depilowanie wąsika woskiem krok po kroku powinno wyglądać następująco:
- Przygotujcie skórę: powinna być dokładnie oczyszczona i wysuszona.
- Plastry przed przyklejeniem należy ogrzać w dłoniach, żeby pokrywający je wosk lekko się upłynnił.
- Przyklejcie plaster do skóry i dociśnijcie, żeby mieć pewność, że dobrze do niej przylega i chwyci wszystkie zbędne włoski.
- Zerwijcie plaster szybkim i zdecydowanym ruchem w kierunku „pod włos”. Dla ułatwienia zadania możecie trochę naciągnąć skórę.
- Resztki wosku usuńcie za pomocą dołączonych do opakowania płatków z olejkiem albo możecie po prostu przetrzeć skórę wacikiem nasączonym oliwą z oliwek.
Zobacz także: Najlepsze woski do depilacji twarzy z KWC. Ranking TOP 4 najlepiej ocenianych plastrów

Depilacja wąsika kremem
Jeśli depilacja woskiem wąsika powoduje u was zbyt duży dyskomfort, dobrym rozwiązaniem będą kremy do depilacji twarzy. Ich zasada działania jest całkiem inna. Nie usuwają one włosków mechanicznie, lecz po prostu rozpuszczają je. Jest to więc zabieg zupełnie bezbolesny. Minus jest taki, że efekty utrzymują się krócej niż przy plastrach z woskiem. Jednak wynik i tak jest satysfakcjonujący, bo krem do depilacji wystarczy stosować zwykle raz na tydzień, a jeśli wasze włoski są z natury jasne i nie rzucają się mocno w oczy – nawet rzadziej.
Przed pierwszym użyciem koniecznie wykonajcie próbę uczuleniową, żeby sprawdzić, czy wybrany krem nie wywoła podrażnień. W tym celu niewielką jego ilość rozprowadźcie np. za uchem i odczekajcie przynajmniej dobę. Jeśli po tym czasie nie pojawi się zaczerwienienie czy swędzenie, możecie przystąpić do depilacji. W jaki sposób to zrobić?
- Umyjcie i osuszcie skórę. Za pomocą dołączonej do opakowania szpatułki rozprowadźcie krem nad górną wargą.
- Pozostawcie krem na tyle minut, ile zaleca producent. Nie przedłużajcie tego czasu, żeby uniknąć podrażnień.
- Następnie ściągnijcie krem szpatułką, najlepiej kierując ją „pod włos”.
- Na koniec przemyjcie skórę letnią wodą z delikatnym preparatem myjącym, żeby usunąć resztki kremu.
Usuwanie wąsika pastą cukrową
Mniej popularnym sposobem na usunięcie wąsika w domu jest depilacja cukrowa. Zasada jest niemal identyczna jak w przypadku wosku: po nałożeniu pasty cukrowej należy ją następnie zerwać, wyrywając równocześnie włoski. Pozwala więc cieszyć się gładką skórą przez kilka tygodni. Pasta cukrowa do depilacji ma dodatkowo taką przewagę nad woskiem, że działa mniej drażniąco i może być stosowana nawet przy wrażliwej skórze, a jej pozostałości wystarczy zmyć ciepłą wodą.
Nitkowanie kobiecego wąsika
Depilacja górnej wargi możliwa jest poprzez nieco bardziej oryginalny sposób, a mianowicie poprzez nitkowanie. Nitkowanie – podobnie jak wosk i pasta – wyrywają włoski razem z cebulkami, dlatego efekty utrzymują się nawet kilka tygodni. Zaletą jest to, że nie potrzebujecie do takiego zabiegu żadnych kosmetyków czy plastrów, wystarczy jedynie bawełniana nitka. Taką metodą możecie pozbyć się nie tylko wąsika, ale również włosków z reszty twarzy. Najbardziej popularne jest natomiast nitkowanie brwi. Minus? Nitkowanie wymaga nabrania wprawy i pierwsze zabiegi mogą przysporzyć sporo trudności.
- Potrzebujecie bawełnianej nitki o długości ok. 20 cm. Zwiążcie jej końce, żeby powstał okrąg. Załóżcie ją na palce obu dłoni i „przekręćcie” kilkakrotnie, krzyżując ją w środku.
- Przemyjcie i dokładnie osuszcie skórę, żeby nitka nie ślizgała się po niej.
- Przyłóżcie nitkę do skóry miejscem, w którym się krzyżuje. Depilacja polega na rozszerzaniu i zwężaniu nitki, co sprawia, że chwyta ona włoski i wyrywa je.
Golenie i wyrywanie pęsetą wąsika
Golenie wąsika i wyrywanie włosków pęsetą pozostawiłyśmy na koniec domowych metod, ponieważ mają najwięcej minusów. Golenie maszynką jedynie przycina włoski przy skórze i tak naprawdę już nieraz następnego dnia z powrotem stają się widoczne. Często też powoduje podrażnienia, a włoski mogą boleśnie wrastać. W sklepach znajdziecie też specjalne nożyki do brwi, które możecie użyć również do depilacji wąsika, jednak i one jedynie skracają, a nie wyrywają włoski.
Pęseta wprawdzie usuwa włoski razem z cebulką, więc odrastają dopiero po kilku tygodniach, jednak jest to zabieg bardzo czasochłonny, zwłaszcza jeśli wąsik jest gęsty. Jest to natomiast dobry sposób na pozbycie się pojedynczych włosków, które np. zostały pominięte podczas depilacji woskiem czy kremem.
Zobacz także: Wrastające włoski – jak się ich pozbyć i jak zapobiegać wrastaniu? Domowe sposoby i kosmetyki [Ranking]
Podrażnienia po depilacji wąsika
Skóra po usuwaniu wąsika, szczególnie woskiem czy maszynką do golenia, może być zaczerwieniona. Pomocny będzie żel aloesowy, który zadziała łagodząco, przyspieszy regenerację i przyjemnie ją schłodzi. Ulgę przyniosą też okłady z kostek lodu. Pamiętajcie jednak, żeby nie przykładać go bezpośrednio do skóry, lecz owinąć np. w bawełnianą szmatkę. Pod ręką warto mieć również łagodzące balsamy po depilacji dla kobiet, które zawierają m.in. naturalne olejki roślinne, alantoinę i panthenol.
Zobacz także: Podrażnienia po goleniu – jak im zapobiegać i je złagodzić
Jak rozjaśnić wąsik?
Rozjaśnianie wąsika to propozycja dla kobiet, u których meszek nad górną wargą nie rzuca się bardzo w oczy i chcą jedynie zmniejszyć jego widoczność. Odradzamy jednak stosowania rozjaśniaczy przeznaczonych do włosów, ponieważ będą one zbyt drażniące dla delikatnej skóry twarzy. Ryzykowne jest też rozjaśnianie włosków wodą utlenioną, która również może wywołać podrażnienie i zaczerwienienie skóry.
Możecie natomiast przetestować naturalny sposób: sok z cytryny. Przemywajcie wąsik czystym sokiem wyciśniętym z cytryny bądź możecie zmieszać go z jogurtem naturalnym i taką maseczkę nakładać na skórę.

Depilacja wąsika laserem
Zdecydowanie najbardziej skuteczna jest depilacja laserowa wąsika. Podczas zabiegu barwnik zawarty we włoskach pochłania światło lasera i dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego, co w konsekwencji sprawia, że przestają one odrastać. Dlatego zabieg ten polecany jest szczególnie w przypadku ciemnych włosków, które wspomnianego barwnika zawierają więcej.
Laserowe usuwanie wąsika najczęściej pozwala pozbyć się go na stałe, jednak takich rezultatów nie należy oczekiwać już po jednej wizycie. Włoski znajdują się w różnych fazach wzrostu, a laser oddziałuje na te, które w danym momencie są w tzw. anagenie. Dlatego dla uzyskania pożądanych efektów koniecznych jest kilka wizyt z zachowaniem około miesięcznego odstępu między nimi.
Cena depilacji laserowej wąsika to ok. 100 zł za pojedynczy zabieg. Trzeba więc liczyć się z wydatkiem łącznie kilkuset złotych.