Allantoin - właściwości i zastosowanie

Alantoina

5-ureidohydantoina, 2,5-dioxo-4-imidazolidinyl Urea, Glyoxylic Diureide, Urea

Alantoina – działanie regeneracyjne i przeciwzapalne

Alantoina (Allantoin) jest substancją pochodzenia naturalnego, która często jest stosowana w kosmetyce. Występuje w kłączach lub korzeniach roślin, takich jak żywokost lekarski, lukrecja gładka, nostrzyk lekarski czy soja. W przemyśle kosmetycznym najczęściej jest wytwarzana syntetycznie w laboratorium. Wykazuje wszechstronne działanie na skórę, a także włosy.

Spis treści:

 • Właściwości alantoiny
 • Zastosowanie alantoiny w kosmetykach
 • Alantoina w pielęgnacji skóry suchej i atopowej
 • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć alantoiny?
 • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z alantoiną
 • Alantoina a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości alantoiny

Alantoina to humektant, czyli substancja utrzymująca odpowiedni poziom wilgoci w produkcie kosmetycznym. Jest trudno rozpuszczalna w wodzie, wytwarzana syntetycznie w postaci białego lub przezroczystego proszku pozbawionego zapachu. To pochodna mocznika, która ma działanie keratolityczne, dzięki czemu pozwala szybko pozbyć się nadmiaru zrogowaciałego naskórka. Delikatnie rozjaśnia i wygładza skórę oraz łagodzi rumień. Alantoina to substancja o wszechstronnym działaniu:

 • jest dodawana do kosmetyków nawilżających, łagodzących i kojących;
 • regeneruje skórę;
 • działa ściągająco i przeciwzapalnie;
 • łagodzi podrażnienia spowodowane uszkodzeniami naskórka czy zabiegami kosmetycznymi, np. depilacją laserową;
 • skutecznie zmniejsza zaczerwienienie skóry, pieczenie i świąd, które mogą pojawić się w wyniku niekorzystnego działania czynników zewnętrznych, takich jak silny wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne;
 • zmniejsza widoczność rozstępów, blizn, a także przyspieszenie gojenia się ran.

Jest częstym składnikiem kosmetyków do cery wymagającej, m.in. suchej, trądzikowej, naczynkowej czy atopowej, a także składnikiem produktów przeznaczonych do leczenia dermatologicznego, np. trądziku czy łupieżu. Jest również dodawana do środków zawierających substancje powierzchniowo czynne.

Zastosowanie alantoiny w kosmetykach

Kosmetyki do pielęgnacji

Alantoina jest skuteczna w złuszczaniu naskórka. Znalazła swoje zastosowanie w leczeniu chorób skóry przebiegających z zaburzeniem procesu rogowacenia naskórka, takich jak łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry czy „rybia łuska”. Pozostawia skórę gładką, dlatego można ją znaleźć w:

 • balsamach do ciała,
 • tonikach i płynach micelarnych,
 • kremach i maściach,
 • kosmetykach po opalaniu,
 • produktach dla dzieci,
 • produktach po goleniu,
 • antyperspirantach,
 • produktach do cery trądzikowej,
 • kosmetykach do cery suchej.

Emolienty

Składnik ten, z uwagi na swoje działanie nawilżające i łagodzące, jest obecny także w emolientach, żelach pod prysznic do skóry wrażliwej, płynach do higieny intymnej oraz płynach do płukania jamy ustnej. Kosmetyki zawierające w swoim składzie alantoinę są wsparciem w pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt. Znajdują się głównie w produktach do mycia ciała, kremach, mleczkach i balsamach. Łagodzą podrażnienie skóry, zmiękczają ją i zmniejszają chęć drapania się. Jest to delikatna substancja, która nie powoduje alergii.

Kosmetyki do włosów

Alantoina jest składnikiem produktów do pielęgnacji włosów, takich jak szampony, odżywki i maski. Ułatwia rozczesywanie, wygładza i nabłyszcza włosy oraz łagodzi podrażnienie skóry głowy. Jest także wykorzystywana we wcierkach. Zmniejsza występowanie łupieżu i innych chorób owłosionej skóry głowy.

Biorąc pod uwagę zastosowanie alantoiny, jest to substancja o szerokim spektrum działania. Znajduje się w produktach zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a jej użycie jest ratunkiem dla podrażnionej skóry.

Pielęgnacja dla mężczyzn

Wśród kosmetyków dla mężczyzn alantoinę można znaleźć w balsamach po goleniu. Regeneruje ona podrażnioną skórę i przyspiesza gojenie ran, które mogą powstać w przypadku nieumiejętnego golenia zarostu.

Alantoina w pielęgnacji skóry suchej i atopowej

Najpopularniejszym zastosowaniem alantoiny jest dodawanie jej do składu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i atopowej. Osoby, które ich potrzebują, skarżą się na swędzenie, szorstkość i pękanie naskórka. Tego typu objawy świadczą o nieprawidłowym działaniu bariery naskórkowej, która jest ważna w ochronie organizmu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetyki z alantoiną zwiększają nawilżenie naskórka i pozwalają utrzymać wilgoć w skórze.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć alantoiny?

Alantoina jest stabilna w zakresie pH 4–9 i kompatybilna z wieloma substancjami kosmetycznymi. Nie znaleziono informacji dotyczących zakazu jej łączenia z innymi składnikami.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z alantoiną?

Według badań (m.in. ekspertów Cosmetic Ingredient Review) kosmetyki zawierające alantoinę są bezpieczne i nie podrażniają skóry ani oczu. Substancja w kosmetykach może występować w stężeniu 0,5–2%.

Jest substancją niekomedogenną, czyli nie zapycha porów skóry. Jednak warto pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą pojawić się np. wypryski. W przypadku skóry trądzikowej należy zachować umiar, ponieważ zbyt wiele aplikowanych produktów może powodować nasilenie występowania niedoskonałości. Nowe kosmetyki należy wprowadzać stopniowo, obserwując zachowania swojej skóry.

Alantoina może być stosowana przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Alantoina a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Alantoina to substancja pochodzenia roślinnego. Może być również wytwarzana syntetycznie. Nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Działanie w kosmetykach

Substancja aktywna. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, wspomaga procesy regeneracji i odbudowy naskórka, stymuluje proces gojenia się ran. Działa silnie nawilżająco, przez co wywołuje uczucie gładkości na skórze. Zmniejsza drażniące działanie anionowych substancji powierzchniowo czynnych. Wykazuje działanie keratolityczne (usuwa martwe komórki odblokowując pory, pozwalając na wypłynięcie nadmiaru łoju na powierzchnię skóry), wygładzające i zmiękczające. Stosuje się ją w kosmetykach pielęgnacyjnych (do cery wrażliwej, dojrzałej, suchej i trądzikowej), w produktach do pielęgnacji niemowląt (zasypkach, kremach przeciwko PZS), kosmetykach nawilżających do rąk, stóp, preparatach do golenia, a także środków przeznaczonych do higieny jamy ustnej i preparatach po opalaniu.

Typ składnika

Substancja pochodzenia naturalnego, Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

Substancja kondycjonująca

Substancja aktywna

Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna

Substancja keratolityczna

Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne

Substancja nawilżająca

Substancja zmiękczająca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.